Falcao (Roma), Zico (Udinese), Sócrates (Fiorentina), Júnior (Torino), Careca (Napoli), Edinho (Udinese), Toninho Cerezo (Roma, Sampdoria), Dirceu (Atletico Madrid, Verona, Napoli) – néhányan a földrészünket két évtizede játékával ámulatba ejtő brazil légióból. A minőség manapság sem silányabb:
Ronaldo, Kaká (Milan), Ronaldinho (Barcelona), Robinho (Real Madrid). A menynyiség azonban sokszorosan felülmúlja a hajdanit: napjainkban évente mintegy ezer brazil labdarúgó próbál szerencsét a világ különböző országaiban!
A kapukat Jean-Marc Bosman, az RFC Liége nem túl jelentős karriert befutó belga futballistája tárta ki. Az Európai Unió (játékos)piacának liberalizálásával – feltéve, ha EU-s országból érkezett, s oda is távozott a szóban forgó játékos – minden akadály elhárult a brazilok beözönlése elől. Főleg, hogy legtöbbjük villámgyorsan produkált olasz, spanyol, portugál, sőt német felmenőket, s az EU-s útlevél birtokában már senki és semmi sem állíthatta meg őket.
A játéktudással ugyanis – többnyire – nincs gond.
Vegyük például Douglas Sisenandót, ismertebb nevén Maicont. A Cruzeiro 23 éves jobbhátvédjét – a legendás Cafú válogatottbeli utódját – 2004-ben bagóért vette megaz AS Monaco, ahonnan 2006-ban immár hétmillió euróért az Internazionaléhoz került. A közben kétszeres Copa América- és egyszeres Konföderációs Kupagyőztes Maicont nyáron megkörnyékezte a Chelsea, de az Inter 26 millió euróért sem volt hajlandó megválni erősségétől.
Egy másik jobbhátvéd, Daniel „Dani” Alves legalább ilyen kapós. A Sevilla 2002 nyarán alighanem az évszázad üzletét kötötte meg, amikor, írd és mondd, félmillió euróért szerződtette az akkor még csak 19 éves reménységet. Azóta Dani kivirágzott, sokan a földkerekség legkiválóbb jobbhátvédjének, illetve jobb oldali középpályásának tartják, immár természetesen spanyol útlevele is van, értéke pedig szinte felbecsülhetetlen. A nyáron a Chelsea és a Real Madrid érte is tett – tisztességes – ajánlatot, a londoni klub már-már megadta a Sevilla által követelt 25 millió fontot (40 millió eurót), de Roman Abramovics végül a jóval olcsóbb Juliano Bellettit (szintén brazil) választotta…
A brazil tinizsenik igazi börzéje a FIFA által rendezett 17, illetve 20 éven aluliak világbajnoksága. A 2001-es U17-es vb-n, melynek Trinidad és Tobago volt a házigazdája, Diego tűnt fel, s most már a Werder Brementől a Barcelona szeretné elszipkázni a brazil válogatottban Robinhóval remek tandemet alkotó támadó középpályást. Két évvel korábban Új-Zélandon Adriano brillírozott. A 2001-es U20-as vb „termése” egészen kivételes volt: Kaká, Ricardo Oliveira, Júlio Baptista, Adriano, Maicon.
A brazil áradat nem áll meg az Európai Unió határainál, Ukrajnát, Oroszországot és Törökországot is elborította.
Jo – hivatalos nevén Joao Alves de Assis Silva –, a Corinthiansban nevelkedő 20 éves csatár 2006 januárjában ötmillió euró ellenében lett a CSZKA Moszkva játékosa. Miután két gólt rúgott az Internek, egy csapásra megismerte a világ, és júniusban már Dunga, a brazil válogatott szakvezetője is kipróbálta a Törökország elleni, 0–0-ra végződő mérkőzésen.
Fernandinho, azaz Fernando Luiz Rosa – a 2003-as U20-as vb sztárja – már a Milan felé kacsingat, s négy évvel ezelőtti társai közül Daniel Carvalho (CSZKA) és Nilmar (ex-Lyon) is fényes karrier kezdetén áll.
Marco Aurélio és Wederson (Fenerbahce) egészen extrém példák. Előbbinek most már Mehmet Aurelio a neve, s jóllehet a Flamengóban nevelkedett, 2001-ben a Trabzonsporhoz szerződött, azóta pedig sokszoros török válogatott. Wederson megfordult az Internacionalban és a Vasco da Gamában, de négy éve ő is török, új neve is van – Gökcek Vederson –, és bemutatkozás előtt áll a nemzeti tizenegyben.
S még végtelenségig folytathatnánk a sort.
Ki hallott David Luizról, a Ben fica remek védőjéről, aki Jóval együtt tűnt fel az U20-as válogatottban, vagy Ronny Hebersonról, a Sporting 21 éves szélsőhátvédjéről? Celsinho még csak 19 éves, de már a Sporting sztárja ő is – 2003-ban az U17-es vb-n volt az aranyérmes válogatott tagja.
Alexandre Patóról, a Milan 18 éves zsenijéről – akit 20 millió dollárért (más források szerint 22 millió euróért) vásároltak meg a lombardok a Porto Alegre-i Internacionaltól – már ezeken a hasábokon is írtunk, s a srác februárban minden bizonnyal bemutatkozik a BL-ben.
És a legfrissebb nagy igazolás: Breno, a Sao Paulo 18 (!) éves középhátvédje 15 millió euróért négy évre a Bayern Münchenhez szerződött.
A globalizációnak becézett kizsákmányolás tényleg nem ismer határokat…