Kevesen tudják, de tény: a magyar labdarúgó-válogatott utolsó valamirevaló eredményében, az atlantai kvalifikáció elérésében nem kis szerep jutott dr. Török Ferencnek, akit addig leginkább az öttusa-válogatott sikerkapitányaként ismert a közvélemény.
Történt, hogy Tokió olimpiai bajnoka az öttusában jól bevált módszereit eretnek módon átcsempészte a labdarúgásba, Dunai Antal szövetségi edző pedig itta minden szavát, és hallgatott rá.
Dr. Töröknek már akkor meggyőződése volt, hogy a modern labdarúgást csak magas szintű atletikus képességekkel lehet űzni, ezért a fizikai mutatókra helyezte a kiválasztást.
A selejtezősorozatot megelőzően az Olimpiai Csarnokba összegyűjtötték az ország legtehetségesebbnek tartott 19 éves labdarúgóit, és egy orvosokból álló kutatócsoport segítségével mindenkit piszkosul megdolgoztattak.
Vizsgáltak állóképességet, gyorsaságot, ruganyosságot, a gyakorlatok után vérképet analizáltak, de a labdaügyességet is tesztelték.
Százhuszonnyolc srácot mértek fel, és a megállapodás szerint Dunai az első negyvenből választhatott huszonötöt, akik mellett aztán végleg letették a voksot.
Sándor Tamás a 67. lett.
Ő volt a kivétel, aki erősítette a szabályt. Azért került be az atlantai keretbe, mert egyöntetű vélemény szerint ő volt az, aki Dunai meglátása szerint igazán tudott futballozni.
Sándor Tamás most, az őszi idény végén első lett. Újra, hiszen eddig – csak a teljes szezonokat nézve – háromszor végzett a Nemzeti Sport játékosrangsorának élén.
Azért csak háromszor, mert éveken keresztül külföldön próbált meg maradandót alkotni. Hogy nem sikerült neki, azért lehetett, mert amikor 12 évvel ezelőtt a magyar labdarúgásban először félretették a szubjektivitást, kiderült, hogy az európai elithez elengedhetetlenül szükséges képességek hiányoznak belőle.
Itthon még így, 32 évesen, fájós háttal is kimagaslik a mezőnyből játékintelligenciájával, külföldön viszont rendre könnyűnek találtatott. Mert a tehetség rém összetett fogalom.
Csak az érdekesség kedvéért: Török doktort sohasem engedték többé a labdarúgás közelébe, az objektív mutatók lényegében nem léteznek a magyar labdarúgás jelenében. Egyébként az Atlanta előtti fizikai rangsorban Dárdai Pál lett a második…