Pekingben tesztelnek

RODICS DÁNIELRODICS DÁNIEL
Vágólapra másolva!
2007.08.23. 00:00
Címkék
A magyar kajak-kenu válogatott Nankingból, az akklimatizációs edzőtábor helyszínéről Pekingbe utazott, mivel csütörtök reggel elkezdődik a szezon utolsó jelentős nemzetközi versenye, az előolimpia. A magyarok három aranyérmet nyertek az olimpiai számokban a németországi világbajnokságon. De vajon hányszor szól majd a Himnusz jövőre Kínában?

Van-e összefüggés az ötkarikás győzelmek és az egy évvel korábbi, világbajnoki aranyérmek között?

Ha az elmúlt húsz évet, azaz öt világbajnokságot és öt olimpiát vizsgáljuk meg, először az 1987-es duisburgi vb és az 1988-as szöuli olimpia eredményei között találunk átjárást, hiszen a férfi kajak négyes 1000 méteren mindkét alkalommal győzött. Igaz, Németországban Csipes Ferenc, Fidel László, Gyulay Zsolt, Kovács Zoltán összeállításban, egy évvel később viszont Fidel és Kovács helyett már Ábrahám Attila, illetve Hódosi Sándor ült a hajóban. Ugyanilyen hasonlóság mutatkozik a női kajak négyes esetében is, amely Duisburgban és Szöulban is ezüstérmes lett, előbb Géczi Erika, Kőbán Rita, Povázsán Katalin, Rakusz Éva összetételben, utóbb pedig úgy, hogy Povázsán helyett Mészáros Erika lapátolt. Az 1987-ben 500 méteren szintén aranyérmes Csipes, Fidel kajak kettős nem ismételte, de nem is ismételhette meg győzelmét az olimpián, hiszen Szöulban Fidel helyett már Ábrahám volt Csipes társa – az egység a harmadik helyen végzett.

Párizsban 1991-ben Kőbán Rita második lett a világbajnokságon, 1992-ben Barcelonában szintén. Olyan magyar egység nem volt, amely mindkét évben győzni tudott volna, hiszen a Franciaországban vb-győztes Ábrahám, Csipes, Fidel, Gyulay összetételű kajak négyes Spanyolországban ezüstérmet szerzett. Párizsban a Pálizs Attila, Szabó Attila kenupáros 500 méteren nem talált legyőzőre, de az olimpián Pálizs már Kolonics Györggyel indult, és ez a duó hetedik lett. A női kajak négyes javított Barcelonában. Egy

évvel korábban a Dónusz Éva, Gyulay Katalin, Kőbán Rita, Mészáros Erika összeállítású kvartett második lett a vb-n, az olimpián azonban – Gyulay helyett akkor márCzigány Kinga ült a hajóban – a magyar kajak-kenu válogatott egyetlen aranyát szerezte meg.

1995-ben ismét Duisburg adott otthont a világbajnokságnak, a magyarok négy olimpiai számban győztek. Kőbán Rita egyesben, a Kolonics György, Horváth Csaba páros mindkét távon első lett, és rajtuk kívül nyert még Pulai Imre is (C–1 1000 méter). A négy aranyból Atlantában 1996-ban kettő megmaradt, Kőbán, illetve Kolonicsék (ötszázon) lettek olimpiai bajnokok.

A Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor összetételű kajak négyes 1999-ben a milánói világbajnokságon és 2000-ben a sydneyi olimpián sem talált legyőzőre.

„Az olaszországi versenyen még nem lehetett sejteni, hogy egy évvel később olimpiát nyer ez a kvartett – mondta Angyal Zoltán szövetségi kapitány. – Az egységek folyamatosan alakulgatnak, és most sem merném kijelenteni egyikről sem, hogy biztos indulója a pekingi olimpiának. Egyvalami tény: lelki szempontból nagyon fontos a játékokat megelőző évben szerzett világbajnoki arany.”

Milánóban egyébként Vereckei Ákos (K–1 500 méter) és a Kőbán Rita, Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet összeállítású női kajak négyes is első lett; Vereckei az olimpián a negyedik helyen végzett, a kvartett ezüstérmet szerzett.

Gainesville-ben 2003-ban is három olimpiai számban jártak sikerrel a magyarok: aranyérmes lett Kovács Katalin, a Szabó Szilvia, Bóta Kinga kajakpáros, valamint a Viski Erzsébettel kiegészülő négyes is. Ugyanez a csapathajó Athénban viszont kikapott a németektől, egyesben nem Kovács, hanem Janics Natasa indult – és nyert – a görögországi játékokon, kettesben pedig a Szabó, Bóta duó helyett a Kovács, Janics páros állt rajthoz, és ez az egység szintén győzött.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik