Köddé vált magyaros nimbusz

Pajor-Gyulai LászlóPajor-Gyulai László
Vágólapra másolva!
2007.07.09. 23:25
Címkék

A résztvevők miatt tetszik szo katlannak az a ceremónia, amelyre ma kerül sor Gyulán: Perjési Klára polgármester Kiss Rigó László szeged-csanádi megyés püspökkel ír alá megállapodást egy sportcentrum felépítéséről. Szokatlan, mert az egyház ritkán tűnik fel szereplőként a sportban. A telket a püspökség adja, a létesítmények pedig elsősorban magántőke segítségével épülnek fel. A futballakadémia sem hiányzik majd, amelynek várható színvonaláról sokat elárul, hogy a szakmai programot Jenei Imre, a világhírű romániai magyar edző, korábbi román és magyar szövetségi kapitány dolgozza ki, és a tervek szerint ő is felügyeli a munkát. A választás jelzésértékű is, ugyanis a centrum nemcsak az országban, hanem a határainkon túl élő magyar gyerekek sportolását is szolgálni kívánja.

Hogyan esett önre a választás?

Úgy tudom, a püspök úr ötlete volt, hogy engem kérjenek fel erre a feladatra, hiszen Nagyváradon élek, és Gyula nincs elérhetetlen távolságban – felelte Jenei Imre. – Bozóky Imre, az MLSZ korábbi elnöke kért meg, vállaljam el a munkát, és én igent mondtam.

Kielégíti ez a munka a szakmai igényeit?

Romániában is hasonló feladatot látok el, és nagyon élvezem.

Az utánpótlásban dolgozik?!

A Gillette cég programját irányítom. Tizenkét és tizenöt év közötti gyerekeket válogatok ki, és a legjobb tizenöt egy évig a Craiovában működő akadémia játékosa lehet. Az akadémia Ghica Popescunak, a román aranycsapat egyik nagyszerű játékosának tulajdona. A gyerekek ott edzenek, ott járnak iskolába, angolul és franciául tanulnak, és amit a legfontosabbnak tartok: nem a futballt, hanem a nevelést! Háromhavonta öt-öt gyerek egy hónapig neves holland kluboknál tanul, majd az egy év elteltével a legjobb külföldön folytatja a játékot, a többiek pedig román klubokba kerülnek. Nos, ezeket a tapasztalatokat nyilván Gyulán is hasznosítjuk majd.

Szövetségi kapitányként, majd az akkori Videoton edzőjeként közvetlenül is beleláthatott a labdarúgásunkba. Mi volt a legfontosabb tapasztalata?

Az, hogy Magyarországon nem próbálják meg letenni az alapokat a sikerhez. Sokan még mindig nem veszik észre, hogy a magyar labdarúgás nimbusza köddé vált, ha valaki játszani akar a magyarok ellen, azt csak azért teszi, mert könnyű ellenfélre van szüksége. Tudom, ezek kemény szavak, de ez a valóság. Önmagában a múlt nem záloga a sikernek, ahhoz szisztematikus munkára van szükség.

A gyulai akadémia része lehet az alapnak?

Feltétlenül, mint minden kezdeményezés, amely az utánpótlás nevelését célozza meg. A tulajdonosoknak tudniuk kell, hogy a futballba csak a hosszú távú befektetés hozhat hasznot. Egyesekkel ellentétben én úgy látom, nem a pénz termel értéket, hanem éppen fordítva: az érték hozza majd a pénzt.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik