Kispesten nemrég még az is kétséges volt, hogy megmarad-e a Honvéd, ehhez képest ma már nemcsak a jelen, a jövő is biztosítva van: júliusban megnyitja kapuit a Bozsik-stadionba „kihelyezett” Magyar Futballakadémia.
M. Németh Péter
Szalai László (balra) és George F. Hemingway: egy mosoly a gyerekek felé
M. Németh Péter
Szalai László (balra) és George F. Hemingway: egy mosoly a gyerekek felé
„Mindenkit várunk, aki úgy érzi, hogy a következő Puskás Ferenc szeretne lenni” – mondott mindjárt egy jót George F. Hemingway, és ezzel megadta a sajtótájékoztató alaphangulatát. A Bp. Honvéd tulajdonosa később is elemében volt, de e helyütt mégsem az aranyköpésekkel foglalkoznánk, sokkal inkább azzal, hogy a pacsai, az agárdi, a győri és a felcsúti után újabb műhely kezdi meg működését. Az iménti felsorolásból is kitűnik, Budapesten még nem volt bentlakásos intézmény – júliustól majd lesz.
Hogy szűkítsük a kört: a főváros XIX. kerületében, egészen pontosan a Bp. Honvéd székhelyén húzzák fel az akadémiát. A Bozsik József nevét viselő létesítmény amúgy is kezd már első osztályú formát ölteni (a felújítással február közepéig végeznek), a jelenlegi klubház külső és belső átalakításával kerülhet fel a pont az i-re. Ez az épület lenne ugyanis a főhadiszállás, a hallottak alapján a gyerekek valóban kulturált körülmények között élhetnék hétköznapjaikat. Sőt még a hétvége egy részét is: a tervek szerint a szombat délelőtti bajnokik befejeztével ugorhatnának haza másfél napra. Kényelmes, kétágyas szobák, modern tantermek, szabadidős helyiség, konditerem – csupán ízelítő abból, mi várja az ifjú tehetségeket, akik az évek során nemcsak jó sportolókká, jó tanulókká is válhatnak: az oktatás keretében kiemelt szerepet kap az érettségire felkészítés. Ezenfelül emelt szintű ismereteket szerezhetnek informatikából, marketingismeretekből és angolból („Nem az a cél, hogy a gyerek jól fordítson Shakespeare-idézeteket, hanem az, hogy tudjon válaszolni, ha kérdezik” – hangsúlyozta az idegen nyelv kapcsán George F. Hemingway), miközben az illetékesek arra is ügyelnek majd, hogy a kommunikációs képességekkel se legyen gond, hátha egyszer nyilatkozni kell…
A tulajdonos által a „kispesti utánpótlás cézáraként” aposztrofált Szalai László lesz a szakmai munka első számú felelőse. Ha azt veszszük, hogy a 39 esztendős szakembert 2003-ban, és 2005-ben is az év utánpótlásedzőjének választották, hogy két évig vezette a Sándor Károly Akadémiát, hogy 3 évig az 1988-as születésű játékosok alkotta válogatott élén szövetségi edzőként ténykedett, és hogy 2005-ben Lothar Matthäus segítője volt a nemzeti együttesnél, megállapíthatjuk: nála jobb szakembert nehéz lett volna találni. Önéletrajzából kiderül, matematika–testnevelés szakos tanárként is alkalmazhatnák Kispesten – ám az MFA igazgatójaként „csak” edzősködik majd, nem tanít.
„Nem titkolom, két-három éven belül szeretnénk bizonyítani, hogy a Honvédé a legjobb utánpótlásműhely Magyarországon – bizakodott Szalai László. – Nyilván lesz rivalizálás az intézmények között, de hiszek abban, hogy nem a márványpadló és a falon lógó kétmillió forintos festmény számít, hanem a szakmai munka minősége.”
A nyáron 25-n költözhetnek be a Bozsik-stadionba, az 1992–1993-as korosztályt, vagyis az első évfolyamot követi majd a második, a harmadik és a negyedik, a Magyar Futballakadémia 2011-re így akar eljutni a százas létszámig. Ami a „kezdőket” illeti: kiválasztásuk a tavasz folyamán történik meg, és azért Magyar Futballakadémia – és nem, mondjuk, Bozsik József vagy Tichy Lajos Akadémia –, mert az alapítók így akarják jelezni, hogy az ország minden részéből várják a jelentkezőket. Ez ügyben nem árt tudni: a családoknak egy forintjukba nem kerül a gyerek beiskolázása („Ingyenes lesz, ennél olcsóbbat nem tudok elképzelni” – egy rögzítésre érdemes Hemingway-megjegyzés), mindegy, hogy a fiatalember szegény vagy tehetős családból származik, egy a lényeg: tudjon focizni.
Hogy mindez mennyibe kerül?
„Na, ezt nehéz megmondani, még nem készült el a pontos költségvetés. Üzletemberként nem zárkózom el a pénzcsinálástól, de jelen pillanatban a haszon érdekel a legkevésbé” – felelte a tulajdonos, hozzátéve, hogy ha az ember nagyon dolgozik valamin, általában sikert ér el.