„Nincsenek nézőink, nincsenek játékosaink, és így már edzőink sincsenek” – száz döbbent futballedző előtt ezzel nyitotta meg a szakma elitjének téli továbbképzését az MLSZ elnöke. A sportág csak magára számíthat, és újra meg kell találnunk a magyaros stílust – derült ki többek között a tatai szakmai konferencia első napján.
Michel Sablon (jobbra) az egykori gyôri kapusnak, Kovács Lászlónak adta át a diplomát
Michel Sablon (jobbra) az egykori gyôri kapusnak, Kovács Lászlónak adta át a diplomát
Kisteleki István, aki kölni főiskolát végzett, és maga is évekig dolgozott edzőként még az NB I-ben is, reményei szerint kollégaként, mégis igen szókimondó stílusban szólalt fel a vasárnaptól három napon át Tatán és Budapesten zajló szakmai konferencián. Ez a továbbképzés nem más, mint az immár hetedik alkalommal megrendezett kötelező téli szeminárium, az UEFA edzőképzési rendszerének része, amelyet idehaza hagyományosan „szakmai napoknak” neveznek, és a legnevesebb szakemberek részvételével zajlik.
Amíg az MLSZ oktatási egysége (a Baranya István által vezetett Felnőttképzési Intézet) egyre sikeresebben nevel menedzsereket, fizioterapeutákat, játékvezetőket is, a korábban a Mezey György irányította, edzőképzésért felelős tanszék immár Bicskei Bertalan vezetésével ugyancsak fejlődni tud. Ehhez jó alapot jelent, hogy az UEFA újabb három évre megadta a magyar szövetségnek az A- és B-diploma kiadásának jogát (most Tatán is átadtak ünnepélyesen vagy harminc A-licencet, többek között olyan szakembereknek, mint Pisont István avagy a korábbi remek kapus, Kovács László), s ugyanez várható az idén a pro-licencek ügyében is. Az európai szövetség szakmai irányítói közül vasárnap Tatán is jelen volt Michel Sablon, a belga szövetség technikai igazgatója, aki a nagy plénum előtt is megdicsérte Baranya István, Bicskei Bertalan és Kisteleki István erőfeszítéseit, és nem győzte hangsúlyozni, mekkora siker, hogy az MLSZ teljes jogú tagja az UEFA edzőképző konvenciójának.
S hogy mi volt a lényege Kisteleki István markáns felszólalásának? Az MLSZ elnöke – az UEFA és a FIFA folyamatos és hathatós támogatásának hangsúlyozása mellett – kijelentette: a sportág semmilyen külső segítségre sem számíthat, saját magának kell helyreállítania a presztízsét Magyarországon. Ma már edzőink sincsenek, mondta, hiszen hiába a legfelkészültebb vezető, szurkoló, infrastruktúra, megfelelő játékosok és vezetők nélkül elképzelhetetlen jó munkát végezni. Különösen értelmetlen munka nélküli edzőket képezni az MLSZ-ben, ezért a valóban sikeres és az elődök által jól felépített képzésnek is csak akkor van értelme, ha nem megélhetési trénereket, hanem tisztességesen megfizetett, jó szakembereket lehet nevelni, akiknek van hol elhelyezkedniük és érdemi munkát végezniük. Ezért fontos – az MLSZ elnöke szerint is – a pályaépítést beindító Ollé program, amelynek köszönhetően tízezrével nőhet a futballozó gyerekek száma a műfüves világítással ellátott létesítményeken, s ezáltal beindulhat a sportágat talpra állító folyamat. Akkor pedig egyre több jó edzőre lesz szükség az egyre több gyerek és felnőtt futballistával benépesülő pályákon. Mindez persze egyelőre nem vigasztalja az élkluboknál dolgozó edzőket.
Ehhez mintegy szakmai programként és a konferencia jelmondataként hirdette meg Bicskei Bertalan, hogy „...újra rá kell találni a magyaros stílusra, a magas technikai képzettségen alapuló gyors, sok helyváltoztatással járó, kreatív támadófutballra”. Egyre általánosabban elfogadott nézet, hogy a világ minden valamirevaló képzési rendszerét a legendás magyar Aranycsapat játékának analizálása és rekonstruálása révén építették föl, miközben mi éppen azt felejtettük és hanyagoltuk el, amit egykor a legjobban tudtunk. Ma már sem játszani, sem oktatni nem vagyunk képesek azt a fajta stílust, amelyet éppen tőlünk ismert meg a világ – fogalmazta meg Bicskei Bertalan. Ez a vélemény üzenet is lehet az edzőkonferencián részt vevő új szövetségi kapitánynak, Várhidi Péternek is: a nemzeti csapatnál valósítsa meg a lehengerlő, ötletes, varázslatos magyar futballstílust...
Szavazás
---- Ki korán kel, aranyat lel. Ez így túl egyszerű recept lenne a sportsikerekhez, kedden mégis hajnali fél öt körül szól az ébresztő a tatai edzőtábor szobáiban, ahol megannyi híres futballtréner ébredezik majd kialvatlanul. Nem kisebb szaktekintély tart nekik ugyanis előadást, mint Sir Alex Ferguson, a Manchester United élő legendája, a „vörös ördögöket” immár két évtizede irányító menedzser. Ha legalább azt elárulja magyar kollégáinak, milyen recept alapján képes egy profi csapat trénere húsz évig a helyén maradni, már akkor felbecsülhetetlen szolgálatot tesz edzőinknek, akiknél az is csoda, ha valaki kitölti egy- vagy kétéves szerződését... Szóval a 7. MLSZ Szakmai Napok résztvevőinek hajnalban kell kelniük ahhoz, hogy idejében odaérjenek a világhírességnek a budapesti brit nagykövetségen reggel kilenc órakor kezdődő előadására. A skót edzőóriás hétfőn érkezik Magyarországra Temesvári Miklós, az MLSZ edzőbizottságának elnöke közbenjárására, és egy szűk körű MLSZ-vacsora, az előadás és egy sajtótájékoztató mellett Puskás Ferenc özvegyével is találkozik, és egész Skócia nevében fejezi majd ki részvétét a legendás magyar elvesztéséért. ---- – Az edzők közül kik és hányan vesznek részt a tatai konferencián? – Az NB I-es és az NB II-es vezetőedzők, a pro-diplomások, a válogatottak szakvezetői és az edzőképzés megyei vezetői, azaz a megyei instruktoraink, összesen száztíz futballszakember – mondta Bicskei Bertalan.
– Nekik kötelező a részvétel? – Igen, illetve félig. Az UEFA szabályzata szerint ugyanis kétévente továbbképzésen kell részt venniük a legmagasabb végzettségű, a pro-diplomás végzettségű edzőknek is ahhoz, hogy a működési engedélyük érvényben maradjon, vagyis munkát vállalhassanak a profi futballban.
– Jelen lehetnek az eseményen olyanok is, akik nem tartoznak az előbb felsorolt kategóriákba? – Sajnos nem, mert egy-szerűen nem férnénk el többen.
– A programban az áll, az NB I őszét Garami József értékeli, az NB II Keleti csoportjának szezonját Gellei Imre, vagyis az első helyen álló két csapat, az MTK és a Ferencváros vezetőedzője. Az NB II Nyugati csoportját miért nem Komjáti András elemzi, aki a listavezető Felcsút szakvezetője? – Azért, mert amikor a konferencia szervezése elkezdődött, és felkértük az előadókat, még a Siófok vezette a Nyugati csoportot, így Botos Antal kollégánk kapta azt a feladatot, hogy értékelje a bajnokságot.