Az olimpiai negyedik helyezett magyarok az Eb-bronzérmes Dánia ellen a vb előtt honosított Puljezevics Nenad vezérletével bravúros győzelemmel kezdték a világbajnokság csoportküzdelmeit.
Reuters
Díaz Ivo egyik vezéregyénisége volt a magyar együttesnek, amely fantasztikus hajrával nyert, és fél lábbal már a középdöntôben érezheti magát
Reuters
Díaz Ivo egyik vezéregyénisége volt a magyar együttesnek, amely fantasztikus hajrával nyert, és fél lábbal már a középdöntôben érezheti magát
Skaliczki László mester a dánok ellen nem nevezte Tatai Péter kapust és a vb-rajt előtti utolsó edzésen térdsérülést szenvedő beállóst, Józsa Mátét. Az első magyar támadást Nagy László rossz lövéssel zárta, ám a következőt Díaz Ivo betöréses góllal fejezte be.
Együttesünkben Díaz kezében volt a karmesteri pálca, a beállósposzton egyedül maradó Gál Gyula hősiesen birkózott a védőkkel, Nagy László ritkábban vállalkozott, de pontos passzokat adott társainak.
Ilyés Ferenc főleg védekezésben jeleskedett, a magyar szélsők viszont a csata elején mintha a pályán se lettek volna. A kapuban nem volt könnyű dolga Fazekas Nándornak, mert társai engedték ziccerbe kerülni a dánokat, akik 7–3-ra elhúztak.
Skaliczki László időt kért, kapust cserélt, és megpróbált lelket verni lassan ébredő, csak fokozatosan belelendülő játékosaiba. Sikerrel, mert Puljezevics Nenad lehúzta a rolót (a szünetig 58 százalékosan védett), támadásban pedig Mocsai Tamás vezérletével sokkal eredményesebbé vált együttesünk. Miután Császár Gábor kihagyott két büntetőt, társai akciógólokkal tartották a lépést a dánokkal.
A mieink nyitott védekezési variációra váltottak, és ezzel szemben nem volt annyira eredményes az északi együttes. Bo Spellerberg, a dánok legjobbja gyakran hibázott, az ellenakciókat pedig góllal zárta a magyar válogatott. Iváncsik Gergő 11–11 után kétszer betalált, így a dánoknak maradt több idegeskednivalójuk a második félidőre.
Ellenfélmustra
Norvégia a dánokhoz hasonlóan északi stílusban kézilabdázik, s egyértelmű célja, hogy továbbjusson a csoportból. Ebben azért bízhat, mert a torna elején még alighanem jól bírja erővel a terhelést. Legjobbjai a német, a spanyol és a dán bajnokságban szerepelnek. A két válogatott 1958-ban a vb-n találkozott először, s Norvégia 23–21-re győzött. A két együttes eddigi mérlege magyar szemszögből: 14 győzelem, öt vereség, egy döntetlen. Norvégia eddig egyszer szerepelt olimpián (1972-ben a kilencedik lett). A 2000-es Eb-n nyolcadik, míg 2006-ban 11. volt. Hét vb-n vett részt, a legjobb eredménye az 1958-ban elért hatodik hely, s legutóbb 2005-ben Tunéziában hetedik lett (arra a vb-re a magyarok elleni selejtezőben kvalifikálta magát).
A magyarok hibái felhozták a vetélytársat, ám Császár és társai felvették a ritmust. A hajrá négygólos dán vezetéssel kezdődött, mert Lars Christiansen szenzációsan játszott, ám a mieink ugyancsak remekeltek. Puljezevics, a mezőny legjobbja és az Iváncsik testvérek vezérletével kegyenlítettek, majd már két góllal is vezettek. Ebből egy megmaradt a végére, s így bravúros diadallal kezdte vb-szereplését Magyarország. A magyar együttes vasárnap (20.15 óra, tv: Sport1) a második fordulóban Norvégiával mérkőzik.
Mestermérleg
Skaliczki László, a magyarok szövetségi kapitánya: Érdekesen alakult a mérkőzés. Sokszor veszni látszott a meccs, különösen szíven ütött a szünet utáni nulla négyes kezdés, de egyszer sem adtuk fel. Hihetetlen tűz égett a csapatban, és bár nem tudtuk megtalálni a védekezési módot a második félidőben, a végén mégiscsak ráleltünk. Volt hitünk, szívünk, akaraterőnk – büszke vagyok a játékosokra.
Ulrik Wilbek, a dánok szövetségi kapitánya: Együttesem végig hullámzó teljesítményt nyújtott, s már megnyertnek hitte a találkozót. Ez óriási hiba volt, mert a magyarok a hajrában sokkal okosabban és lelkesebben kézilabdáztak.