Máltai magyar szeretetszolgálatIdehaza meglepően nagy vihart kavartak az események, bebizonyítva, hogy a közhiedelemmel ellentétben mégis van olyan eredmény, amely érzelmeket vált ki az évek óta teljes letargiában szenvedő szurkolókból – Máltán pedig hajnalig ünnepelték az egykori futballhatalom elleni sikert, holott ők igazán hozzászokhattak a győzelmekhez, tizenhárom éve is megverték Észtországot.
Úgyhogy miközben a La Valletta-i hentes és a gozói éjjeliőr lezuhanyozott, átöltözött, megivott néhány sört, és visszatért jól jövedelmező munkájához, Bozsik Péter játékosai olyan elképesztő gyűlölethullámmal találkoztak, amely leginkább parlamenti választások idején jellemzi a magyart. A futballisták egy része rögvest belátta, hogy ebben a forradalmi hangulatban nem sok értelme van afféle hangzatos kijelentésekkel érvelni, hogy az eredmény rendkívül megtévesztő, mert nekünk volt több bedobásunk, úgyhogy bölcsen lapított.
A közvélemény pedig azonnali fiatalítást sürgetett, mégpedig oly módon, hogy aki a Máltán szereplő keretből már elmúlt huszonkét éves, azonnal dobja tűzbe a futballcsukáját, és gömbölyded formákkal legfeljebb a görögdinnye meglékelésekor merjen találkozni. Jó főnök módjára az MLSZ vezérkara is jelentést várt: Bozsik Péter öt oldalon keresztül elemezte a máltai kudarcot, de különösebben nem hatotta meg a szövetség elnökségi tagjait, hiszen azok október 26-án két szendvics között unottan leszavazták a beszámolót. A Málta után saját hazájában is megalázott kapitány így nem tehetett mást, mint lemondott – értelemszerűen ekkor már az MLSZ részéről sem volt ellenvetés.
Fájdalom, maga a búcsú nem sikerült túl szalonképesre. Bozsik Péter a hebrencs Lothar Matthäusszal ellentétben mindig a visszafogottságot képviselte, ami nem feltétlenül volt jó az újságoknak. Azonban éppen ezt a visszafogott és reális helyzetértékelést várta mindenki Málta után, amely a kapitány részéről egyetlen szóban teljesedett volna ki: lemondok. Ez esetben világos lett volna, hogy Bozsik Péter hibázott, ám jóvátette hibáját, és talán még azt is elfogadjuk, ha végül az MLSZ-elnökség további bizalmat szavaz neki és különdíjként rábízza a női ifjúsági válogatottat is. Bozsik Péter azonban nem akart dicstelenül távozni, ám éppen ez a kispadhoz való ragaszkodása hozta meg számára az igazi kínt, elvégre az úriemberhez méltó visszavonulás helyett az elnökség nem fogadta el a beszámolóját, így kikényszerítette a lemondását. Az pedig szintúgy nem volt tőle politikus lépés, hogy – Kisteleki István MLSZ-elnökkel együtt – a sajtót hibáztatta a helyzetért: valóban egyetlen kolléga sem rúgta fel a magyar védőkön magát rendre áthámozó Michael Mifsudot, de talán ebben az igen förtelmesnek tetsző helyzetben nem ártott volna pici önkritikát gyakorolni.
Az utózöngék azonban a tényeken nem változtattak: Bozsik Péter helyett Várhidi Péter lett a kapitány, és a teljes fiatalítás jegyében Filkor Attila, Farkas Balázs, Vass Ádám, Németh Krisztián is válogatott kerettag lehetett a Kanada ellen 1–0-ra megnyert meccsen. Az eredmény szép, a játék helyenként jó volt, ám elkényelmesedni nem szabad, hiszen az igazán embert próbáló, hősies feladat csak jövőre következik: jön Málta! ---- H ---- &