Jó, hogy nem kapusZidane kétes értékű, ám kétségtelenül világraszóló produkcióját hónapokon át elemezte bennfentes és kívülálló, Cannavaro esetében viszont szinte kizárólag arról szól a mese, hogy miért ő volt a legjobb az Úr 2006. esztendejében. Még akik elismerik kivételes klasszisát, azok is azonnal hozzáteszik, hogy szóba se kerülhetett volna a neve, ha Olaszország nem lesz a világ legjobbja; ha a világbajnokságon nem a biztonság, a hárítás lett volna a játék vezérelve; ha akadt volna legalább egy olyan virtuóz, aki a németországi hetek alatt nem csupán önmagát, hanem a csapatát is a mennybe röpíti – és így tovább, és így tovább… Nos – mint tudjuk – az olaszok nyertek Németországban, meglehetősen sok unalmas meccset hozott a torna, amelyen nem alkotott maradandót senki azok közül, akik miatt egyébként ezrek és tízezrek szeretnek bele a játékba. Fabio Cannavaro védő. Az általa irányított sor mindössze két gólt kapott a világbajnokságon – az Egyesült Államok ellen Cristian Zaccardo öngólja, a döntőben pedig Zidane büntetője jelentette a statisztikában szereplő két találatot. Öngól és tizenegyes, ami azt jelenti, hogy legfeljebb egyszer jártak túl végzetesen a Cannavaro vezényelte társaság eszén.
És ezek csak a számok. Aki vette a fáradtságot, és megfigyelte, mikor, merre és miért mozog az esztendő legjobbjának választott bekk, hogyan lép közbe, amikor eléri a labdát és az ellenfelet, aligha talál kivetnivalót a szavazás végeredményében. Igen ám, de miért fáradozna valaki is azért, hogy lássa az alig észrevehetőt, a csak ritkán feltűnőt, amikor anynyi, de annyi látványossággal szolgál a játék. Persze nem ott, ahol a rombolás az úr, hanem előrébb – a szervezés, az irányítás, a lövések, a cselek és persze a gólok birodalmában.
Fabio Cannavaro megérdemelte a kitüntetéseket. Ha másért nem, hát azért mindenképpen, mert nem vette föl a kesztyűt. Gyalázhatták, legyinthettek rá, elmondhatták mindennek, ő csak mosolygott. Sőt. A támadások ellenére úgy viselkedett, ahogy az egetverő felhajtásokat kedvelő (média)világunkban viselkedniük kell a sikeres embereknek. Alighogy átvette a France Football Aranylabdáját, máris mondta: „A nápolyi gyerekeknek azt üzenem, hogy higgyenek az álmaikban, mert igenis valóra válhatnak…”
És ha már Nápoly, a díjak egy (egyelőre még befejezetlen) életmű – a nápolyi, pármai, milánói, torinói évek – elismerései is. Az eddigi csúcspont 2006. július 9., amikor Fabio Cannavaro csapatkapitányként emelhette magasba a világbajnoki trófeát, az első lépés pedig (talán) egy csaknem két évtizedes eset. Miután 1987-ben Cannavaro (is) korosztályos bajnok lett a Napolival, a gyerekek gyakran edz(h)ettek együtt a Diego Maradona fémjelezte nagycsapattal. Egy alkalommal Fabio becsúszva szerelte Diegót, mire a pálya szélén álló klubelnök alaposan leteremtette, mondván, még megsérülhetett volna az isteni sztár. A csapat kulcsembere, Ciro Ferrara (történetesen védő) sietett a tizenéves gyerek védelmére. Megsimogatta a fejét, és „Jól van, jól csináltad” megjegyzéssel küldte vissza a többiek közé.
Ezért vagy másért, de Cannavaro rendre megjegyzi, hogy mindent, amit csak tud, Ferrarától tanult – a becsúszó szerelést is… Egy szó, mint száz, Fabio Cannavarónak remek esztendeje volt 2006. Nagyszerű formában játszott, aminek titka – szerinte –, hogy jókat eszik, nagyokat alszik, s a szex sem marad ki az életéből. Ennél föltehetőleg több kellett ahhoz, hogy például a France Football szavazásán 49 ponttal előzze meg az utána következőt: Gianluigi Buffont. Aki történetesen kapus. Még távolabb teszi a dolgát a művészektől, mint Cannavaro.
Képzelhető, mit kapott volna, ha történetesen ő végez az élen. ---- H ---- &