Csütörtöki számunkban interjút közöltünk Dámosy Zsolttal, aki ugyan nem utasított el bennünket, ám lehetett volna kicsit nyíltabb is, hiszen néhány válaszából nem tudtunk meg semmit. Pedig a Fradinál most éppen a nyíltság lenne a legfontosabb. Az alábbiakban négy csoportban foglaljuk össze azokat a témákat, amelyekben nem kaptunk megnyugtató választ.
Czagány Balázs
Dámosy Zsolt még nem tudja, mi lesz a Ferencvárossal
Czagány Balázs
Dámosy Zsolt még nem tudja, mi lesz a Ferencvárossal
A fő követelő megbuktathatja az elnököt 1. számú rejtély: A játékosok és a hitelezők kifizetése
Dámosy Zsolt ezen felvetésre a következőket válaszolta: „Fizetnénk mi, ha a Sportmarketing Kft. tagjai időt adnának nekünk. Pontosabban, ha Hrutka Jánostól és társaitól négy vagy mondjuk három hónap haladékot kaphatnánk, s ezt írásban is rögzítenék.”
Már nyomoz a rendőrség
A Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóosztályán tegnap megerősítették, hogy ezen a héten valóban eljutott hozzájuk a klub feljelentése, amelyet hűtlen kezelés megalapozott gyanúja, illeve más bűncselekmények miatt indított a Ferencváros. Noha a benyújtott dokumentumok egyelőre még a IX. Kerületi Rendőrkapitányságon vannak, a nyomozás már elkezdődött, és a továbbiakban a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya foglalkozik az üggyel.
Nem elegáns Hrutka Jánost vádolni azzal, hogy miatta nem kap pénzt sem játékos, sem edző, de a mostani Fradi-ügyekben ne várjunk eleganciát. Dámosy Zsolt megkötötte magát (azaz a konzorcium megkötötte az elnököt), és állítólag addig nem fizethet, amíg Hrutka János vissza nem lép.
Itt érdemes elidőzni egy pillanatra: hogy a konzorcium és Dámosy Zsolt milyen szerződést kötött, nem tudhatjuk, viszont biztos, hogy a felszámolási eljárás kezdeményezése nem ok arra, hogy a konzorcium ne fizessen. Természetesen elképzelhető, hogy a szerződésben az szerepel, csupán a játékosok számára lehet utalni a konzorcium által adott 120 millióból, az egyéb hitelezőknek pedig várniuk kell a sorukra, és Dámosy Zsolt ezért mondja, hogy nem tud (és persze nem akar) fizetni.
Ám így vagy nem lesz megegyezés a Sportmarketinggel, és akkor jöhet a felszámolás, vagy pedig végül a felek szabnak mindenki által elfogadott türelmi időt. Ha már sokszor az a vád érte Hrutka Jánost, hogy el akarja űzni az elnököt, bele is mehetne egy efféle alkuba, mert akkor Dámosy Zsoltnak azonnal ki kellene fizetnie az elmaradt béreket – és ha néhány napon belül ez mégsem történik meg, az elnök megbukik.
Más kérdés, hogy a konzorcium által adott 120 millió forintból miként lehetne kifizetni a játékosoknak a körülbelül kétszázmilliós tartozást, de kétségtelenül ez a törlesztés is nagy előrelépés lenne. ---- 2. számú rejtély: A konzorcium fizetőképessége és összetétele
Amit Dámosy Zsolttól tudunk: a konzorcium magánemberekből áll, akik nem állnak a nyilvánosság elé, de már ügyvédi letétbe helyeztek 120 millió forintot. Csakhogy ez kevés, nagyon kevés.
A névtelenség ebben a helyzetben visszás, hiszen takargatnivalót sejtet. Márpedig a Fradi-közönség már nagyon bizalmatlan, és mellébeszéléssel nem lehet meggyőzni. Értelemszerűen lehet azzal indokolni a sejtelmes válaszokat, hogy a konzorcium tagjai a háttérben akarnak maradni, mert ők nem az arcukat, hanem a pénzüket adják. Ez rendben is van, csakhogy eddig (a fentebb közöltek miatt) a pénzüket sem adták. Azaz már adni kezdték, hiszen ügyvédi letétben van a 120 millió forint, ám az elmúlt években láttunk már ügyvédi letéteket, amelyek egyszer csak eltűntek.
Dámosy Zsoltnak is érdeke, hogy bízzanak benne, így (természetesen a konzorcium tagjaival egyetértésben) nem ártana felhatalmazást adni az ügyvédi irodának, hogy a sajtón keresztül bizonylatokkal nyugtassa meg a szurkolókat, igenis létezik és azonnal felhasználható a 120 millió forint.
És talán ugyanez lenne a megoldás Rácz Gábor számára is, aki – miként csütörtökön megírtuk – szintúgy ügyvédi letétbe helyezett egy jelentősnek mondott, de nem meghatározott összeget arra az esetre, ha Dámosy Zsolt távozik. ---- 3. számú rejtély: az ingatlan és az FTC kapcsolata
Naivitás lenne azt állítani, hogy a hat plusz két hektáros teleknek semmi köze a Ferencváros mostani vesszőfutásához. Igaz, attól, hogy életképtelen a Fradi, elvben még nem olcsóbb az ingatlan, de azért akad összefüggés a telek-klub párosításban. Egy Bajnokok Ligája-szereplés után lényegesen többet érne a megszépült, felújított stadion, mintha csak a BLSZ IV követelményeinek kell megfelelnie.
Így azért azt sem lehet teljesen kizárni, hogy valaki úgy kalkulál: amennyiben a Ferencváros Zrt. (vagyis a futballcsapatot működtető gazdasági társaság) becsődöl, az igen negatív hatást gyakorol magára a klubra is (nem elhanyagolható apróság, hogy az egyesületnek is van csaknem 800 milliós tartozása), és egy teljesen szétesett, fizetésképtelen, senkinek sem kellő, futballcsapatát a BLSZ IV-ben indító FTC az Üllői úti ingatlan értékét inkább lejjebb viszi, mintsem feljebb...
De ha ugyanennek a valakinek elsősorban nem a telek, hanem az FTC kell, mert magyar Abramovicsként pénzt lát benne, akkor is érdemes lezüllesztett állapotában megvennie a Ferencvárost, hiszen fél-, harmad-, negyed-, esetleg tizedáron hozzá lehet jutni. ---- 4. számú rejtély: Életben maradás a csőd után
Nem sok változat van: vagy még hónapokig haldoklik a gazdasági társaság, és csak a nyáron jut el odáig, hogy képtelen lesz megfelelni a profi liga feltételeinek, vagy pedig azonnal, heteken belül összeomlik, amit ma Ferencvárosi Torna Clubnak hívnak. Az is lehetőség, hogy pénzhez jut a zrt., ám a fejlemények sajnos nem ezt mutatják.
Ha akár azonnal, akár fél év múlva jön a csőd, a futballcsapat a BLSZ IV-ben kezdheti újra. Bár sokan állítják, az legalább igazi megtisztulást hozna, elképzelhetetlennek tűnik, hogy a Ferencvárosnak ne legyen profi együttese. A Diósgyőr fél év megyei szenvedés után rögvest „feljutott” az NB II-be, és ugyebár a Vasas sem legalul kezdte újra. Így nem nagy rizikó megjósolni, hogy a csőd után rövid időn belül az NB I-ben futballozna a Fradi egy még szegényebb klub kárára. Legfeljebb Ferencváros TC lenne az új név, sötétzöld-fehér az új szín és egy budai bérlakás az új telephely. És lenne egy új, tartozásmentes gazdasági társaság.
„Egyfolytában azon dolgozunk, hogy elkerüljük a csődöt. Nem szeretnék jogot vásárolni” – mondta még csütörtöki számunkban Dámosy Zsolt , és lehet, ma még komolyan is gondolja, de tudjuk, a szükség nagy úr. Holott ez az a változat, amit senki sem szeretne, hiszen egy piacképes, önerőből működő Ferencvárosra a magyar futballnak szüksége van.
Ám egy piacképes, önerőből működő Ferencváros ma még igencsak hiú ábránd.