Puskás Ferenc temetésére magas rangú német futballküldöttség érkezett szombat délelőtt a magyar fővárosba. Az 1954-ben világbajnoki címet nyerő csapatból Ottmar Walter és Horst Eckel jött elbúcsúzni a magyar legendától, de Budapestre utazott Franz Beckenbauer, a Bayern München tiszteletbeli elnöke – aki játékosként 1974-ben, csapatfőnökként 1990-ben nyert vb-aranyérmet –, valamint Theo Zwanziger, a Német Labdarúgó-szövetség elnöke is.
Meggyesi Bálint
Franz Beckenbauer méltó társaságba került Buzánszky Jenô (balról) és Grosics Gyula között
Meggyesi Bálint
Franz Beckenbauer méltó társaságba került Buzánszky Jenô (balról) és Grosics Gyula között
Van abban valami mélységesen megható, amikor az ember azt látja: Buzánszky Jenő, az Aranycsapat jobbhátvédje átöleli Horst Eckelt, a két idős férfi orcán csókolja egymást, és egymás nyakába borulva, csendben üdvözli a másikat. Ha valaki nem tudja: a nevezett két úriember végigjátszotta az 1954-es világbajnoki döntőt, Buzánszky Jenő a magyar, Horst Eckel a német csapatban. Annak idején világrengető meglepetést keltett, hogy végül Németország 3:2-re nyert a fináléban az abszolút favorit ellen, örök fájdalmat, be nem gyógyuló sebet ejtve a magyar lelkeken.
Franz Beckenbauer
(a Bayern München tiszteletbeli elnöke) Született: 1945. szeptember 11. Klubjai: Bayern München (1963–1977), New York Cosmos (1977–1980), Hamburg (1980–1982), New York Cosmos (1983), 103-szoros válogatott. Edzőként: a német válogatott csapatfőnöke (1984–90), a Marseille technikai igazgatója (1990–91), Bayern München (1993–1994, 1996) Sikerei játékosként: világbajnok (1974), világbajnoki 2. (1966), világbajnoki 3. (1970), Európa-bajnok (1972), 3x BEK-győztes (1974, 1975, 1976), KEK-győztes (1967), 2x aranylabdás (1972, 1976), 5x német bajnok (1969, 1972–74, 1982) Sikerei edzőként: világbajnok (1990), világbajnoki 2. (1986), UEFA-kupa-győztes (1996), német bajnok (1994)
Könnyes emlékezés ellenfélre és barátra
Ha valaki nem tette, nem tehette túl magát a szörnyű kudarcon, az sok ezer szurkoló mellett nyilvánvalóan a vesztes csapat játékosa, és nem lenne különös, ha látni sem akarná a legyőzőit, akik miatt azóta is könnyes szemmel riad fel éjjel, ha a berni mérkőzéssel álmodik – de nem, az idő minden sebet begyógyított, az egykori nagy riválisok között mély barátság szövődött.
„Ez a sport ereje, nem ellenségek, hanem ellenfelek voltunk – mondta erre Buzánszky Jenő. – Örök fájdalom az elvesztett döntő, soha nem teszem túl magam rajta, de miért haragudjak rájuk? Egy góllal többet lőttek azon a meccsen, és ilyen a futball: aznap legyőztek bennünket. A rendszerváltás után sűrűbben találkozhattunk a német játékosokkal, mentünk mi, jöttek ők. A sztorik felidézésekor ők, úriemberek lévén, csak kettő kettőig meséltek a saját élményeikről. De ma már tudunk nevetni is: ha szóba kerül, hogy ők rúgtak még egy gólt, mindig azt mondtam: én a csoportmeccsre emlékszem, amikor nyolc háromra vertük őket…” Horst Eckel minderre azt mondta: számukra is nagy tisztesség, hogy ennyire jóban lehettek annak a csapatnak a tagjaival, amelyet éppen a legfontosabb összecsapáson győztek le.
„Öt éve ugyanebben az étteremben találkoztam utoljára Puskás Ferenccel. Már akkor látszott rajta, hogy beteg, alig mozgott. Ő, akinek a megindulásaitól annyira rettegtem annak idején… Amikor a döntő előtt Sepp Herberger, a kapitányunk mondta, Puskás Ferenc és Hidegkuti Nándor között figyeljek, és szerezzek labdát tőlük, magamban arra gondoltam: te jó ég, hogyan?” A 74 éves Horst Eckel láthatóan jó egészségnek örvend, kimondottan fittnek tűnt, pillanatok alatt felszaladt az étterem lépcsőjén, társa, Ottmar Walter botra támaszkodva érkezett.
„Nagy fájdalom nekünk is Puskás Ferenc temetésére jönni – mondta Ottmar Walter (az aranyérmes csapat harmadik élő német tagja, Hans Schäfer beteg, nem vállalhatta az utazást.) – Emlékszem, 1994-ben Werner Liebrichet faggatta a sajtó: negyven év telt el, vallja be végre, a csoportmeccsen direkt rúgta le Puskást. Puskás Ferenc ekkor félretolta a mikrofonokat, és azt mondta: »Liebrich, mint a német csapat valamennyi tagja, igazi sportember, aki nem csinált ilyet soha. A labdát célozta, de engem talált el.« Alig hittem a fülemnek. Számomra Puskás Ferenc nemcsak futballistaként, hanem mint ember is óriási volt.”
A német futball azzal is jelezte tiszteletét az elhunyt iránt, hogy Theo Zwanziger elnök mellett az ország élő legendája, a játékosként és csapatfőnökként is világbajnok Franz Beckenbauer, a Bayern München vezetője is eljött a szertartásra. Lapunk kérdésére, hogy mit szól ahhoz, a régi riválisok milyen jó kapcsolatban vannak, Franz Beckenbauer így felelt: „Más idők voltak: sportemberek, nem gladiátorok versenyeztek. Mára túlságosan elüzletiesedett a labdarúgás ahhoz, hogy ilyen ideális kapcsolat kialakuljon. Számomra mindig példaértékűek voltak azok a képek, amelyek a berni döntő lefújása után készültek. Egy fotón Puskás Ferenc kezet nyújt Fritz Walternek. Az a felvétel a futball minden nagyszerűségét, Puskás emberi nagyságát jelentette nekem.”
A „Császár” elmondta: gyermekként, más szórakozási lehetőség nem lévén, az utcán fociztak, és barátaival együtt hallgatták a rádióban a svájci vb-finálé közvetítését: „Akkoriban nem volt televízió, úgymond a szájhagyomány útján terjedt a négy éve veretlen magyar csapat híre. Így volt valami misztikum e csapat körül, senki sem hitte, hogy legyőzhető, mi ráadásul nyolcat kaptunk tőle néhány nappal korábban. Azóta mondják rólunk: mi vagyunk azok, akik a legnehezebb helyzetben sem adjuk fel a küzdelmet.”
A Császárra is hatással volt a magyarok játéka
Franz Beckenbauer elmondta: számára ugyan soha nem adatott meg, hogy a pályán, ellenfélként találkozzon Puskás Ferenccel, de rengeteg rendezvényen, gálán találkozott vele. „Nem lepem meg: kitűnő embert, mindig tréfálkozó, mosolygó, vidám barátot ismertem meg személyében – mondta a német futball Császára. – Az a legkevesebb, hogy eljöttem elbúcsúzni tőle. Szívfájdító belegondolni: a gyermekkoromat, és nem túlzás, az egész életemet alapvetően meghatározó futballmérkőzés, az 1954-es világbajnoki döntő részvevői közül milyen sokan elmentek már… Ez az élet. Megöregszünk mindannyian, és lám, az elkerülhetetlen véget senki sem tudja kicselezni.”