Az Európa-bajnokság második napján, pénteken csak az A- és B-csoportban rendeztek mérkőzéseket. A torna C- és D-csoportjában pihentek az együttesek. A magyarok Macedónia legyőzésével elérték, hogy négy pontot visznek magukkal a középdöntőbe.
Görbicz Anita (jobbra) igazi karmestere volt a középdöntôbe négy ponttal érkezô magyaroknak
Görbicz Anita (jobbra) igazi karmestere volt a középdöntôbe négy ponttal érkezô magyaroknak
Az osztrákok ellen az első fordulóban aratott győzelmet csak szerényen ünnepelte meg a magyar csapat, amely a találkozó után azonnal a pénteki, Macedónia elleni találkozóra kezdett összpontosítani. Szántó András csapatvezető szerint a mieink az első győzelem után feloldódtak, ezért kellő önbizalommal várták a második fordulót. Ugyanakkor tudták, hogy a macedónok sokkal erősebbek lesznek mint az osztrákok voltak, hiszen két góllal megverték Szerbiát.
A második fordulóban döcögősen kezdett a vb- és Eb-bronzérmes magyar válogatott, amely az A-csoport nagy esélyese. Legveszélyesebbnek tartott vetélytársa, Macedónia viszont roppant erőszakosan és magabiztosan kézilabdázott. A csata elején a mieink mintha kissé álmosan kedtek volna, mert a találkozó ezen szakaszában hibát hibára halmoztak, s ezzel helyzetbe hozták ellenfelüket. Pálinger Katalin egy-egy bravúros védése tartotta a lelket az együttesben, mégis többnyire a balkániak vezettek.
Szerencsére a macedón gólokra azonnal érkeztek a válaszok, sőt, a fokozatosan belelendülő, egyre hatékonyabban védekező magyar csapat többször fordított. Görbicz Anitától pontos, okos passzokat kaptak társai, és a félidő derekán már két góllal vezetett a Németh-csapat.
Az oroszból honosított Marina Naukovics a huszadik percben egy méterről fejen lőtte Tóth Tímeát, akit ápolni kellett, hogy folytathassa a találkozót. Egy perccel később Vérten Orsolyával szemben szabálytalankodtak a rendkívül erőszakos macedónok, és a győri balszélső balszerencsésen ért talajt, megsérült a térde. A mieink vezéregyénisége Görbicz Anita volt, aki nem csupán társait szolgálta ki, hanem látványos gólokkal növelte a különbséget. Szamoránsky Piroska harmadik találatával már 13–9-re hízott a magyarok előnye, és Andrej Portnoj szövetségi kapitány időt kért, hogy játékosait fegyelmezettebb, pontosabb játékra ösztökélje. Az időkérés alatt Németh András higgadtan beszélt a lányoknak, és azt kérte, hogy még keményebben védekezzenek. Szűcs Gabriella meg is fogadta a tanácsát, és védekezésben a csapat egyik legjobbja volt.
Pálinger újabb bravúrjai után Szamoránsky növelte a mieink előnyét (15–9), a macedónok pedig tanácstalanul néztek egymásra, mert nem tudták követni Görbiczék villámakcióit. Tóth Tímea a védekezés mellett támadásban is jeleskedett, a szünetig ő volt együttesünk legeredményesebb játékosa.
A második félidőben már tetszés szerint lőtték a gólokat a mieink (22–13, 26–17), így válogatottunk fölénye abszolút egyértelművé vált. Semmi oka sem volt a magyar szurkolóknak az izgalomra, és okkal mosolygott Pálinger, valamint Görbicz is, hiszen semmi sem veszélyeztette Magyarország biztos diadalát. A macedónok közül csak Naukovics emelkedett ki, de egy fecske Svédországban sem csinál nyarat. Második győzelmé-vel csapatunk elérte első nagy célját, hogy négy ponttal érkezzen a kedden kezdődő göteborgi középdöntőbe.
A szombati szünnapot kö-vetően vasárnap az osztrákoktól is kikapó Szerbia ellen fejezi be a csoportküzdelmeket Németh András együttese, amelytől elvárható, hogy a másik balkáni válogatott ellen is az Európa-bajnokság egyik nagy esélyeséhez méltó, látványos játékkal diadalmaskodjon. ---- M ---- &