Itt az idő, nyerni kell!

SZABÓ GÁBORSZABÓ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2006.09.10. 02:00
Címkék
Sorozatban hatodszor csap össze a szerb és a magyar válogatott valamelyik nagy verseny fináléjában. A széria a 2004-es, diadallal végződő Világligával kezdődött, ám az athéni olimpián elért sikert követően háromszor egymás után veszítettünk a szerbek ellen. Belgrádban itt az alkalom az egyenlítésre. Összeállításunkban feltérképeztük, hogy a finálé nagy párharcait mi döntheti el.
Kiss Gergelynek (jobbra) semmi különöset nem kell tennie, csak hoznia az eddig látott formáját
Kiss Gergelynek (jobbra) semmi különöset nem kell tennie, csak hoznia az eddig látott formáját
Kiss Gergelynek (jobbra) semmi különöset nem kell tennie, csak hoznia az eddig látott formáját
Kiss Gergelynek (jobbra) semmi különöset nem kell tennie, csak hoznia az eddig látott formáját
Kiss Gergelynek (jobbra) semmi különöset nem kell tennie, csak hoznia az eddig látott formáját
Kiss Gergelynek (jobbra) semmi különöset nem kell tennie, csak hoznia az eddig látott formáját

EZÉRT NYERHETNEK A MAGYAROK

Eredmények, vízes menü

SZEPTEMBER 9., SZOMBAT
Férfiak, a 9. helyért
Oroszország–Hollandia 15–10
A 7. helyért
Horvátország–Németország 11–7
Az 5. helyért
Olaszország–Görögország 11–10
– hosszabbítás után

Nők, a 3. helyért
Magyarország–Spanyolország 12–11
Döntő
Oroszország–Olaszország 12–10

VIZES MENÜ
Szeptember 10.
Férfiak
A 3. helyért: Spanyolország–Románia, 18.45
Döntő: Magyarország–Szerbia, 20.15

TV: MAGYARORSZÁG–SZERBIA 19.55–21.30 (M1)
Gólérzékeny játékosok
A jelek azt mutatják, a magyar csapatban sokkal több a gólérzékeny játékos. A péntek este érvényes lista szerint az első 22 helyen a szerbek közül csak Sapics található, ellenben öt magyar mesterlövész (Kásás, Kiss, Biros, Hosnyánszky, Madaras) is szerepel a névsorban. Ellenfelünknél a 32 gólos Sapicson kívül nincs olyan játékos, aki elérte volna a tíz találatot. Negyvennel többször lőttünk kapura (208:168) a szerbeknél!

Hatékony védekezés
Hasznot húzhatunk abból, ha Sapicsot szerényebb teljesítményre késztetjük. Noha sokan úgy gondolkodhatnak, hogy általában az ügyeletes sztárokat engedni kell érvényesülni, és a többiekre kell figyelni, Sapics esetében nem járható ez az út. Az eddigi meccsek azt mutatják, jelentős részben rajta áll a szerbek támadójátéka. Ha Kiss Gergely résen lesz, és a kézerdő is elég sűrű, megoldjuk a feladatot.

Jó passzban a kulcsemberek
A magyar válogatott lazán, egy kivétellel (görög meccs, 10–8) óriási különbséggel tette partvonalon kívülre a vetélytársakat. A kulcsemberek közül Kásás Tamás és Kiss Gergely több mint megnyugtató formában teszi a dolgát, és Biros Péternek és Szécsi Zoltánnak is több remek meccse volt. Ehhez adódik a kiegészítő emberek produkciója, és lassan Hosnyánszky Norberttől legalább úgy tartanak az ellenfelek, mint az olimpiai bajnokoktól.

Tapasztalat a padon
Kemény Dénes a kora miatt is tapasztaltabb edző, mint a nála 16 évvel fiatalabb Dejan Udovicsics, nem beszélve a világrengető eredményekről, amelyeket elért a válogatottal. Egy ilyen kiélezett, feszültségtől terhes találkozón aranyat ér a nagyobb tapasztalat, a rutinosabb tréner sokkal jobb érzékkel tud belenyúlni a mérkőzésbe. Remélhetőleg Kemény Dénes a döntő után is csak a fiatalságot irigyli majd Udovicsicstől.

EZÉRT NYERHETNEK A SZERBEK

Nem ismernek kegyelmet
Ellentmondást nem tűrő a védekezésük, nem hagyják a kapusokra a gólok elkerülését. Jól példázza ezt, hogy Denisz Sefik és Szlobodan Szoro mindössze 93 lövést kapott, míg a magyar kaput 114-szer tudták megcélozni a riválisok. Teszik ezt úgy, hogy csak 43 kiállítással büntették őket, míg a magyarokat 52-vel. A szerbek 80-szor loptak labdát, míg mi 63-szor, a blokkot illetően viszont jobb valamivel a mérlegünk.

Sapics szinte megfékezhetetlen
A szerbek ügyeletes gólzsákja kirobbanó formában pólózik, a mennyiséggel ezúttal a minőség is párosul. Nem dobálja el felelőtlenül a labdákat, olyannyira nem, hogy a góllövőlistát vezetve a legjobb lövőszázalékot tudja felmutatni, ráadásul hat assziszttal szolgálta ki társait. Előnyben egészen balra húzódik, sőt alkalmanként a centerezést is vállalja. Semlegesítése nehéz feladat.

Bivalyerős centerek
A két center, Szlobodan Nikics és Branko Pekovics egyaránt megtermett férfiak, és rendkívül energikusak. Zabolázhatatlan bikaként forgatják meg a bekkeket, az átlagnál több lövőhelyzetet kialakítva. Ketten 13 gólnál tartanak, 26-szor vették célba az ellenfelek kapuját. Csak erővel nehéz lesz megtartani őket. Nikics a szerbek második legeredményesebbje.

A nyolcadik játékos
Noha végig nagyon óvatosan nyilatkoztak a szerb válogatott játékosai, nem valószínű, hogy a hazai pálya hátrányként jelentkezik a döntőben. A fanatikus szurkolók minden bizonnyal pokoli hangulatot varázsolnak a Tasmajdan uszodába, s nem hagyják lankadni a játékosokat. Nem szabad abból kiindulni, hogy a 2002-es Világkupán ugyanitt kétszer mi nyertünk ellenük.

PÁRHARCOK

Szécsi Zoltán (Játékidő: 168 perc, Védés/lövés: 59/102, 57.8%)
Denisz Sefik (Játékidő: 144 perc, Védés/lövés: 38/68, 55.9%)

Mindkét kapus jó formában, megbízhatóan véd. Noha Szécsi 24 perccel többet volt a medencében, nem valószínű, hogy emiatt mentálisan fáradtabb. Az egynapos pihenő elegendő a felfrissülésre.

Fodor Rajmund (Játékidő: 79 perc, Gól/lövés: 1/6, 16.7%, Szerzett labda: 5)
Szlobodan Nikics (Játékidő: 101, Gól/lövés: 9/17, 52.9%, Szerzett labda: 2)

A szerbek fiatal centere 17-szer célozta meg a kaput, míg a mi három centerünk összesen 19-szer. Világos, hogy igen aktív, érvényesülni képes játékos, amit ellensúlyozhat Fodor technikás védőmunkája.

Molnár Tamás (Játékidő: 64 perc, Gól/lövés: 5/6, 83.3%, Szerzett labda: 1)
Dejan Szavics (Játékidő: 85, Gól/lövés: 6/10, 60%, Szerzett labda: 9)

Molnárnak minden rutinjára szükség lesz a bivalyerős Szaviccsal szemben, akit a legyakrabban állítanak ki – eddig 11-szer vonult húsz másodperces pihenőre. Molnár gólstatisztikája mindenképpen biztató.

Kiss Gergely (Játékidő: 156 perc, Gól/lövés: 17/34, 50%, Szerzett labda: 4)
Alekszandar Sapics (Játékidő: 151, Gól/lövés: 32/49, 65.3%, Szerzett labda: 1)

Kiss Gergelyre vár a feladat, hogy megfékezze a legveszélyesebb játékost, Sapicsot, aki főként fórban, a bal szélre kihúzódva veszélyes. Az már a szerbek gondja, miként semlegesítik az eddig remeklő, 12 gólpasszt adó Kisst.

Biros Péter (Játékidő: 127 perc, Gól/lövés: 14/26, 53.8%, Szerzett labda: 9)
Danilo Ikodinovics (Játékidő: 130, Gól/lövés: 6/15, 40%, Szerzett labda: 8)

Ikodinovics nincs csúcsformában, azaz Biros megakadályozhatja, hogy a montreali vb-döntőhöz hasonlóan négy gólt szerezzen. A Biros neve mellett álló 8 szerzett labda és 9 blokkolt lövés garancia lehet a párharc megnyerésére, ráadásul a magyar klasszis nyolccal több alkalommal örülhetett gólnak.

Kásás Tamás (Játékidő: 141 perc, Gól/lövés: 19/32, 59.4%, Szerzett labda: 9)
Alekszandar Csirics (Játékidő: 84, Gól/lövés: 2/9, 22.2%, Szerzett labda: 7)

Két nagy név, két eltérő teljesítmény. Kásás egyszerűen megtörhetetlen az Eb-n (kivételt csak a spanyol meccs képezett), Csirics viszont adós a jó játékkal. A magyar csapatkapitány szervezőkészsége és minőséggel párosuló lövőkedve a döntőben is kifizetődhet.

Madaras Norbert (Játékidő: 149 perc, Gól/lövés: 11/26, 42.3%, Szerzett labda: 4)
Vladimir Vujaszinovics (Játékidő: 146, Gól/lövés: 7/13, 53.8%, Szerzett labda: 12)

A játékmester Vujaszinovics Sapics mellett a legjobb formában pólózó szerb játékos, 12 szerzett labda és 12 assziszt virít a bizonyítványában. Érdekesnek ígérkezik a reccói klubtársak párharca, igaz, a szerb gyakran húzódik középre támadásban. Reméljük, Madaras a döntőre tartogatja a kiugró formát.

EDZŐK CSATÁJA

KEMÉNY DÉNES

„Az ezüstérem már megvan, vasárnap estétől akár örülhetnénk is neki, de úgy kell dolgoznunk, hogy arany legyen belőle. Azért jöttünk, hogy ütőképes, a pekingi olimpián az elsőség megszerzésére esélyes csapat alakuljon ki, és úgy látom, jó úton haladunk. A rutinos és a fiatal tehetséges játékosok összeérőben vannak, utóbbiak megmutatták azt, amit eddig esetleg csak a felkészülési meccseken árultak el magukról. Jól használjuk ki az új szabályok adta lehetőségeket. Ami a döntőt illeti, három variáció lehetséges. Az egyik, hogy jól játszunk, és nyerünk; a másik, hogy magunk miatt nem tudunk a valós tudásunk szerint pólózni; a harmadik, hogy az ellenfél nem enged minket érvényesülni. Nagyon bánnám, ha az utóbbi kettő jönne be.”

DEJAN UDOVICSICS

„Jobbak vagyunk, mint a magyar válogatott! A magyarok egyénileg igen képzettek, de mi motiváltabbak vagyunk, és a közönség is velünk van. Remélhetőleg a hazai pálya miatt ránk nehezedő nyomás nem hátrányként, hanem hajtóerőként jelentkezik.”

Mivel a szerb kapitány szűkszavúan nyilatkozott, Vladimir Vujaszinovics véleményét is érdemes megismerni. A Recco pólósa szerint ők mindent tudnak rólunk, mi viszont nem ismerjük eléggé az ő együttesüket. Danilo Ikodinovics történelminek minősítette a találkozót, hiszen Szerbiaként az első fináléjukat vívják meg vasárnap. Mindketten hangsúlyozták, hogy a legjobbat kell nyújtaniuk az aranyérem megszerzése érdekében.

Szavazás

Hányadik helyen végez együttesünk az Eb-n?

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik