Két olyan ország válogatottja csap össze vasárnap a 15. férfikosárlabda-világbajnokság döntőjében – Spanyolországé és Görögországé –, amely eddig még érmet sem szerzett a sportág legnagyobb seregszemléjén. Mindez korántsem cáfolata a ténynek: a mezőny két, e pillanatban legjobb együttese mérkőzik meg az aranyéremért.
AFP
Theodorosz Papalukasz úgy vezeti csapatát a világbajnokságon, ahogy az várható az idei Euroliga-döntô legértékesebb játékosától. Fôleg a meccsenként kiosztott 4.1 gólpassza figyelemre méltó
AFP
Theodorosz Papalukasz úgy vezeti csapatát a világbajnokságon, ahogy az várható az idei Euroliga-döntô legértékesebb játékosától. Fôleg a meccsenként kiosztott 4.1 gólpassza figyelemre méltó
Szombat délelőtt 11 óra 51 perckor jelent meg a Marca honlapján, hogy Pau Gasol nem vállalhatja a játékot a vasárnapi világbajnoki döntőben. A Memphis Grizzlies 215 centis center-bedobójának 1 perc 36 másodperccel a Spanyolország–Argentína elődöntő befejezése előtt kifordult a bal bokája, a röntgen- és az MRI-vizsgálat pedig kiderítette: az ötödik lábközépcsontja részlegesen eltört. Ezzel könnyen lehet, hogy végzetes csapás érte a spanyolokat.
Pedig Panajotisz Jannakisz, a görögök legendás szakvezetője roppant sportszerűen – még pénteken – kijelentette: „Mi a Pau Gasollal felálló spanyolokat akarjuk legyőzni…!”
A görögök Európa-bajnokságot már nyertek, méghozzá 1987-ben, hazai környezetben, majd két évre rá egy ezüsttel nyomatékosították, hogy a Gallisz, Jannakisz (a mostani szövetségi kapitány!), Hrisztodulu, Fasszulasz fémjelezte első aranygeneráció nem véletlenül ért föl a csúcsra.
A spanyolok eddigi legfényesebb sikere egy olimpiai ezüst, 1984-ből. Antonio Díaz Miguel, a legendás szövetségi kapitány akkor olyan zsenikkel számolhatott, mint Corbalán, San Epifanio, Romay, Solozábal, Margall – minő balszerencse, hogy a döntőben az Egyesült Államok állta az útjukat, többek között Michael Jordannel és Patrick Ewinggal…
S most, körülbelül két évtizeddel később az utódok a nagy elődök diadalait akarják elhomályosítani.
EPA
Jorge Garbajosa nagy mérkôzése az elôdöntôben jött el. A tavasszal az Unicaja Málaga csapatával bajnoki címet szerzô bedobó 19 pontjával döntô érdemeket szerzett abban, hogy a spanyol válogatott legyôzte az argentinokat, és így az 1984-es olimpia fináléja
José Vicente „Pepu” Hernández, a spanyolok mestere Gasol kiesése ellenére is optimista: „Pau fontos fogaskereke gépezetünknek, de nélküle is tudunk játszani, van benne gyakorlatunk. A görög csapatot intelligens, tapasztalt kosarasok alkotják, de őszintén szólva semmiben sem maradunk el tőlük. Ellenfelünk tavaly az Európa-bajnokság megnyerésével már a csúcsra jutott, mi most szeretnénk fellépni a dobogó tetejére.”
Jannakisz – aki korábban az Estudiantes Madrid edzőjeként már belekóstolt a spanyol kosárlabdába – ezekben a napokban alighanem a legnépszerűbb görög. Pénteken, percekkel az Egyesült Államok legyőzése után például Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök gratuláló telefonhívását fogadhatta.
„Mi is egyik magas sztárunk nélkül lépünk pályára vasárnap, Nikosz Ziszisznek három helyen eltört az arccsontja még a brazilok ellen, Anderson Varejao beszakította. Értesültem arról, mi van odahaza, Athén és Szaloniki örömmámorban úszik. Nem ábrándíthatjuk ki a szurkolóinkat, meg kell tennünk az utolsó lépést az olyannyira áhított cél felé. A lehető legerősebb ellenfelet már kipipáltuk, persze egy pillanatig sem gondoljuk, hogy könnyű dolgunk lesz a spanyolok ellen” – mondta a deresedő hajú, egykori remek irányító.
Akik eldönthetik a találkozót
Vasziliosz Szpanulisz A 24 éves hátvédet úgy várják Houstonban, akár a Messiást. 22 pontot ontott az amerikaiak ellen, 12.6 pont az átlaga, ezzel a legeredményesebb görög. A büntetőket bámulatos hatákonysággal értékesíti, mutatója 34/39, azaz 87.2 százalék.
Szofoklisz Szkorcianitisz „Baby Shaq” még csak 21 éves, de már 204 centi, és körülbelül 140 kiló. Légiesnek jóindulattal sem nevezhető az Iraklisz Szaloniki centere, de ha ráfordul a kosárra, megállíthatatlan. Mezőnyből lélegzetelállító a hatékonysága: 18/20, azaz 90 százalék!
Juán Carlos Navarro A barcelonai dobóhátvéd ugyan csak 13.3-as átlaggal vezeti a spanyolokat (a 212-es mutatóval álló Pau Gasol nem játszhat), de bármikor képes 30 pontos „robbanásra”. Más kérdés, hogy Pepu Hernández kollektív rendszerében erre nincs szükség.
Rudy Fernández A mallorcai kosaras még csak 21 éves, ő lehet a torna nagy felfedezettje. A panamaiaknak 21, a szerbeknek 18, Angolának 16 pontot dobott – ha elkapja a fonalat, tarthatatlan.