Pénteken kezdődik Belgrádban a 27. férfi Európa-bajnokság. A torna esélyese a szerb és a magyar válogatott. Arra viszont kevesen vállalkoznának, hogy megjósolják, melyikük lehet a jobb, ha tényleg találkoznak a döntőben. Érvek szólnak egyikük és másikuk mellett egyaránt.
Mirkó István
Ha összetalálkoznak, Alekszandar Csirics (9) nem babusgatja majd Kásás Tamást
Mirkó István
Ha összetalálkoznak, Alekszandar Csirics (9) nem babusgatja majd Kásás Tamást
5 ok, amiért Magyarország nyerhet
1. Sikerkapitány egy sikeres csapat élén A magyar kispadon az utóbbi 15 esztendő legsikeresebb szövetségi kapitánya, Kemény Dénes ül. Irányításával 1997 óta két olimpiát, egy világbajnokságot, két Európa-bajnokságot, egy Világkupát, két Világligát és egy Európai Nemzetek Ligáját nyert meg a gárda, s valamennyi műfajban további döntős szerepléseket produkált. Az 52 éves Kemény Dénes tapasztalata, szakmai sokszínűsége, újítóképessége és lélektani ismeretei együtt a tizedik aranyat eredményezhetik. A magyar szakvezető felkészültebb, a felnőttmezőnyben sokkal több tapasztalatra tett szert, mint a 36 esztendős Dejan Udovicsics.
2. Sztárjátékosok fémjelzik az együttest Igen erős váz ad stabilitást a magyar alakulatnak. A sikerhalmozó Kemény-éra védjegye a Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás, Biros Péter és Szécsi Zoltán alkotta tengely. Egytől egyig klasszisok a maguk műfajában, ha közülük csak hárman kiemelkedően játszanak, nincs mitől tartani Belgrádban sem. És akkor még nem beszéltünk a középkorosztály két kiválóságáról, Madaras Norbertről és Steinmetz Ádámról – előbbi az olasz bajnok Reccóban brillírozik két esztendeje, utóbbiról pedig már úgy beszéltek tavaly, mint a világ legjobb három centerének egyikéről.
3. Igen technikásak és rendkívül gyorsak A magyar játékosok technikailag általában a mezőny fölé nőnek, mindez kiegészül a kiemelkedő improvizációs készséggel. Gyorsabbak vagyunk, mint a szerbek, különösen, amióta Kemény Dénes kiiktatta az állóbekk posztját. A lefordulások életveszélyesek (főként Biros Péter és Szívós Márton nagymestere ennek).
4. Vagány kapus és felsőfokú védekezés A kapuban Szécsi Zoltán vagánysága, rutinja nyugalmat sugároz, hangos szóval irányítja a védekezést, jókor dicsér vagy éppen fedd. Formája reményt keltő, ahogy Jászberényi Gáboré is, noha utóbbi jóval halkabb a vízben. A felkészülés alatt elsőrangú volt a mezőnyvédekezés, jó példa erre az oroszok elleni 14–1-es állás (a vége 14–4), a horvátok elleni 10–2 az első félidőben (a vége 15–7), vagy éppen az első belgrádi ellenfél, a szlovén gárda ellen elért 11–0-s második félidei eredmény (a vége 23–3). Szilárd blokkok és mozgékony emberhátrányos védekezés jellemzi a csapatot.
5. A múlt sikereiből erőt lehet meríteni Ne a közelmúlt szerbek elleni sikertelenségén rágódjunk, emlékezzünk a 2002-es Világkupa és az athéni olimpia fináléja között eltelt hosszú időszakra, amikor a világversenyeken (olimpia, vb, Vk, Vl, Eb) lejátszott 11 egymás elleni találkozóból kilencet nyert meg a magyar együttes.
72 év Eb-meccsei
Magyarország–Jugoszlávia
1934. augusztus 14.
Magdeburg
3–1
1947. szeptember 10.
Monte-Carlo
3–3
1954. szeptember 2.
Torino
3–3
1958. szeptember 4.
Budapest
5–3
1962. augusztus 24.
Lipcse
3–2
1966. augusztus 24.
Utrecht
2–3
1970. szeptember 11.
Barcelona
7–4
1974. augusztus 20.
Bécs
7–7
1977. augusztus 15.
Jönköping
4–3
1981. szeptember 7.
Split
7–6
1983. augusztus 27.
Róma
8–7
1985. augusztus 4.
Szófia
7–4
1987. augusztus 16.
Strasbourg
7–9
1997. augusztus 23.
Sevilla
3–2
2001. június 18.
Budapest
5–8
2003. június 8.
Kranj
6–7
---- 1. Először indulhat önállóan a házigazda Ismerve az erős szerb identitástudatot, az a tény, hogy először indulnak Szerbia néven, maximálisra növelte a harci kedvet a játékosokban. Éppen ezért – no meg a kiapadhatatlan utánpótlás jóvoltából – a legjobb montenegróiak (Borisz Zlokovics, Predrag Jokics) kiesése sem jelenthet majd gondot a hazaiaknak.
2. Dejan Udovicsics szép emlékeket őriz Amit hátrányként emlegettünk Kemény Dénessel szemben, előnnyé fordítható Dejan Udovicsics oldalán. Az idei Világligában bemutatkozó 36 éves szakembert – aki a Partizan Beograd vezetőedzője is egyben – feldobhatja a lehetőség, ráadásul a juniorok szövetségi kapitányaként sikert sikerre halmozott. Két világbajnokságot (2003, 2005) nyert Szerbia-Montenegróval, a három évvel ezelőtti seregszemlén éppen a magyarokat győzve le a fináléban. Szép emlékeket őriz a magyarokról, hiszen a 2004-es junior Eb-n 10–4-re intéztek el minket a csoportban, és megnyerték a kontinensviadalt.
3. Harcedzett fiatalok, rutinos klasszisok Akárcsak a magyar válogatottra, a házigazdákra is a rutin a jellemző, az 1997-es Európa-bajnoki döntőn a magyarok ellen veszítő együttesből tartja a helyét Dejan Szavics, Alekszandar Csirics, Alekszandar Sapics, Vladimir Vujaszinovics, Danilo Ikodinovics és Petar Trbojevics is. De a válogatotthoz később csatlakozók közül mára Denisz Sefik és Vanja Udovicsics is klasszissá érett. A szerbek mellett szól, hogy a fiatalabb játékosaiknak több sikerélményük van, mint magyar kortársaiknak, hiszen korosztályukban végigverték a világot, míg a magyarok az 1999-es ifi Eb-arany óta csak próbálkoznak a csúcs meghódításával.
4. Szigorú fegyelem és magabiztosság Míg a magyarok fegyvere a gyorsaság, a lefordulás, a sok technikai finomság, a szerbeket a szigorú fegyelem, a kérlelhetetlen agresszivitás, az eltökéltség és az önbizalom jellemzi. Magabiztosságukat az elmúlt két esztendő diadalai alaposan megerősítették, ráadásul három esetben éppen a magyarokat győzték le a fináléban.
5. A Tasmajdan uszoda páratlan hangulata Dejan Udovicsics csapata hazai környezetben fogadhatja a riválisokat, ami adott esetben a bíráskodásban is sokat jelenthet, nem beszélve a vérmes szerb közönség nyújtotta segítségről. A híres, 1961-ben átadott, 4000 nézőt befogadni képes Tasmajdan uszodát 2000 szurkolóra méretezett mobil lelátóval bővítették, így 6000, többségében hazai drukker figyelheti a küzdelmeket. Legutóbb a Világliga tavalyi hatos döntőjében nyertek a magyarok ellen a szerbek a Tasmajdanban: az alapszakaszban 8–7-re, a fináléban 16–6-ra. Mi persze a 2002-es belgrádi Világkupán aratott két sikerünkre (9–7, 7–5) gondolunk szívesebben. ---- Szeptember 1. Szlovénia, 11.30. Szeptember 2. Horvátország, 18.45. Szeptember 3. Olaszország, 18.45. Szeptember 4. Görögország, 17.15. Szeptember 5. Németország, 17.15.
További program. Szeptember 6.: szünnap. Szeptember 7.: A5–B6, A6–B5, A2–B3, A3–B2. Szeptember 8.: a 11. helyért, az 5–8. helyért, elődöntő. Szeptember 9.: az 5., 7. és 9. helyért. Szeptember 10.: döntő, a 3. helyért
Az A-csoportban Románia, Oroszország, Hollandia, Szlovákia, Szerbia és Spanyolország szerepel.
Éremtáblázat
Ország
A
E
B
1. Magyarország
12
4
3
2. Szovjetunió
5
3
2
3. Jugoszlávia (Szerbia-Montenegró)
3
8
4
4. Olaszország
3
1
5
5. NSZK
2
–
1
6. Hollandia
1
–
1
7. Németország
–
3
2
8. Svédország
–
3
–
9. Horvátország
–
2
–
10. Spanyolország
–
1
2
11. Franciaország
–
1
–
NDK
–
1
–
13. Belgium
–
–
3
14. Ausztria
–
–
1
Oroszország
–
–
1
---- Legendás helyszínek A férfimeccseknek otthont adó Tasmajdan uszodában rendezték meg 1973-ban az első férfi-világbajnokságot, de tavaly ez a létesítmény adott otthont a Világliga hatos döntőjének is. A komplexumban egy-egy fedett és nyitott uszoda található. A női találkozók helyszíne a Partizan Beograd létesítménye, a Banjica uszoda, amelyhez két nyitott és egy fedett medence tartozik. Az egyik nyitottban kerül sor a női találkozókra, a maximális befogadóképesség 2500 fő.
Segítség a németeknek A szövetségi kapitányként Szerbia-Montenegrót világbajnoki címhez és Világliga-győzelemhez segítő Petar Porobics a német válogatottnak asszisztál az Európa-bajnokságon. A szakember a kontinensviadalt közvetlenül megelőző edzőtáborban csatlakozott a Hagen Stamm irányította együtteshez, amelynél szaktanácsadóként dolgozik.
Felemás főpróba A nyáron folyamatosan botladozó orosz férfiválogatott Németországban élesítette formáját az elmúlt napokban. A szbornaja előbb 16–9-re nyert Duisburgban, másnap viszont 9–7-re kikapott Brambauerben a házigazdától.
Becsapós torna Bukarestben rendezték meg a Romtel-kupa férfi nemzetközi tornát, amelyet a hazaiak százszázalékos teljesítménnyel nyertek meg Olaszország, Görögország, Németország, Szlovákia és Spanyolország előtt. Sok következtetést nem vonhatunk le az eredméynből, hiszen nehezen elképzelhető, hogy a Világkupán harmadik, a Világligában ezüstérmes spanyolok nulla pontja a valós erőviszonyokat tükrözi.
Visszatérő tréner A holland válogatott csak 11. lett a 2003-as Európa-bajnokságon, amely után távozott a csapattól Johan Aantjes. Helyét Robin van Galen vette át, ám ő sem maradt sokáig, ez év elejétől újra Aantjes a szövetségi kapitány. Miután három éve Kranjban nem vívták ki a hollandok a világbajnoki szereplés jogát, Belgrádban szeretnének javítani.