Az elmúlt időszakban megannyi találgatás látott napvilágot a sajtóban a Ferencváros labdarúgócsapatát működtető gazdasági társaság és az FTC Labdarúgó Zrt. főszponzora, a T-Mobile jövőbeni üzleti kapcsolatáról, illetve ezen kapcsolat esetleges megszűnéséről. A legnagyobb hazai mobilszolgáltató szerdán megkapta a Ferencváros ajánlatát – nevezzük kibontakozási programnak –, amelyre azonnal, a csütörtökre megszabott határidő lejárta előtt választ adott.
A válasz pozitív, s talán még pozitívabb is a zöld-fehérek által reméltnél – más kérdés, hogy eredményességi feltételt is tartalmaz, ami az üzleti életben abszolút természetes. Mert végre be kellene látni, hogy a profi futball is üzlet.Winkler János, a T-Mobile első embere a Nemzeti Sportnak adott exkluzív interjúban világította meg a döntés hátterét, egyszersmind megcáfolt minden, korábban szárnyra kapott, s a jövőben esetleg felröppenő szóbeszédet.
Winkler János abban bízik, hogy a Ferencváros idei eredményei is adnak majd okot a mosolyra
Winkler János abban bízik, hogy a Ferencváros idei eredményei is adnak majd okot a mosolyra
– Szerdára kértek szakmai anyagot a Ferencváros vezetőségétől. Megkapták? – Igen, megkaptuk ezt az írásos anyagot, amely három pont köré csoportosul: az első a felnőttcsapat működtetésével kapcsolatos terv, a második – de nagy örömünkre, a legnagyobb terjedelmű! – az utánpótlás-nevelés kérdése, a harmadik pedig a Ferencváros finanszírozhatósága – mondta Winkler János. – A lényeg: cégünk a kétezer-hat–kétezer-hetes bajnoki évadra százmillió forint szponzori támogatást folyósít a Ferencvárosnak. Meg kell mondanom, túl azon, hogy minden körülmények között a segítés szándéka vezérelt bennünket, kellemes meglepetést szerzett a zöld-fehérek által küldött anyag, a színvonala felülmúlta várakozásainkat. Természetesen ez sem tökéletes, nélkülözi a konkrétumokat és a kibontakozás garanciáit, de nem is hinném, hogy a jelen helyzetben szavatolni lehetne bármit is a Fradival kapcsolatban.
Százmillió forint lett a csapat támogatása
– Ha a dokumentum nem is eléggé konkrét, mi most legyünk azok ebben a beszélgetésben. – Korábban évi kétszázötvenmillió forinttal támogattuk a Ferencvárost, ám a tavalyi kupadöntőn történt botrány miatt – amikor a csapat tagjai nem vették át a Magyar Kupa ezüstérmeit – százötvenmillióra csökkentettük a szponzorációnk mértékét. Most, hogy a másodosztályba sorolták a csapatot, a ferencvárosi vezetőknek is meg kell érteniük, hogy csökkent a csapat reklámértéke. Ennek ellenére többet adunk, mint amennyiről a pletykák szóltak, azaz az évi hatvan-hetven milliónál. Erre az évadra százmillió forintot folyósítunk, a következő megoszlásban: ötvenmilliót a csapat működésének rövid távú garantálására, a másik ötvenmilliót pedig akkor, ha a csapat feljut az NB I-be – vagyis bajnok lesz az NB II Keleti csoportjában –, és elhódítja a Magyar Kupát.
– Másodosztályú csapat létére? – Úgy bizony! Szigorú ez a feltétel, de a Fradinak nem NB II-es szintű a játékoskerete. Különben eredetileg hetvenmilliót akartunk átutalni feltételeink teljesítése és csak harmincmilliót a bajnokság és a kupa megnyerése esetén, de úgy gondoltuk, az ötven-ötven százalékos megoszlás ösztönzőbb. Egyébként ennek a feltételnek a megszabásával az volt a célunk, hogy a Ferencvárost – nem csupán a vezetőséget, hanem a játékosokat is – kibillentsük az apátiából. Meglehet, naiv vagyok, de én mindenkitől elvárnék valamiféle kiállást, valamiféle fogadalmat, deklarációt, amellyel kifejezésre juttatják: megfeszülni is képesek szeretett klubjukért. Másfelől pedig a kupagyőzelem azért feltétel, mert a Fradinak ki kell jutnia a nemzetközi porondra. A Fradi akkor lesz újra Fradi, ha nemzetközi szinten is teljesít. A hagyományai erre kötelezik.
– Az ötvenmilliós gyorssegély aligha elegendő ehhez – hiszen a másik ötvenmilliót legjobb esetben csak az évad végén utalják át. – Ez nyilvánvaló. Addig, amíg a zrt.-t nem értékesítik, nincs remény a kibontakozásra. Jelentős mennyiségű tőkebevonásra van szükség – ezt pedig a T-Mobile nem akarja felvállalni, és nem is vállalhatja fel. Ha Ináncsy Miklósék nem tudják eladni a részvénytársaságot, akkor nincs kibontakozás.
– Jó, hogy említette Ináncsy Miklós nevét. Az elnökkel kapcsolatban szárnyra kapott a hír, hogy a T-Mobile az ő távozását szabta a támogatás folyósítása feltételéül. – Ez minden alapot nélkülöző spekuláció volt. Cégünk nincs abban a helyzetben, hogy személyi feltételeket szabjon – nekem sem állt és áll szándékomban semmi ilyesmi. Azt viszont kérhetem, hogy bárki is álljon a klub élén, a csapat legyen sikeres és a gazdálkodás átlátható. Egyébként, ha valamit kiábrándítónak tartottam az Ináncsy Miklóssal kapcsolatban a múlt csütörtökön a New York kávéházban folytatott találkozón, az az volt, hogy folyton visszakanyarodott az Üllői úti ingatlan értékesítésének problémájához. Pedig a kutya nem itt van elásva. Ha sikerül eladni a telket, és kap érte a zrt. néhány milliárd forintot, azzal átmenetileg orvosolni lehet a gondokat, de azt a pénzt ugyanolyan gyorsan el is lehet herdálni, mint ahogyan érkezett. Itt valódi gazdálkodásra lenne szükség, profi menedzser, menedzserek alkalmazására.
Az új befektető lehet a megmentő
– Akkor ezek szerint vezető-váltásra is. – A Ferencváros által összeállított anyag ennek ígéretét is tartalmazza. Ugyanis, ha sikerül értékesíteni a zrt.-t, az automatikusan vezetőváltással jár. Vannak információim a reménybeli szlovák befektetővel folytatott tárgyalásokról, a megbeszélések napokon belül eredményre vezethetnek, de ugyanúgy holtpontra is juthatnak. Ez már nem az én ügyem, hanem a ferencvárosi vezetőké. Álláspontunk akkor sem változik, ha már holnap megérkezik a segítség. Miként az a szándékunk sem, hogy segítsünk a nagy múltú egyesületen. Nem hagyjuk cserben a csapatot, mi kitartunk a Fradi mellett. ---- I ---- &