Ijesztő ultimátumot kapott a Ferencváros

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2006.08.05. 00:35
Címkék
Egyre súlyosabb a helyzet a Ferencvárosnál. Az NB II-be visszasorolt gárda labdarúgói az augusztus 12-i, Jászapáti elleni mérkőzésre készülnek, miközben a csapat főtámogatója, a T-Mobile közleményben jelezte: csak úgy hajlandó pénzt áldozni a zöld-fehérekre, ha a klub vezetősége gazdaságilag és sportszakmailag is megnyugtató helyzetet teremt. Egyes hírek szerint mindez jelentheti azt is, hogy Ináncsy Miklós elnöknek távoznia kell az Üllői útról.
Ha a T-Mobile kiszáll, fenekestül felfordul minden a ferencvárosi csapatnál
Ha a T-Mobile kiszáll, fenekestül felfordul minden a ferencvárosi csapatnál
M. Németh Péter
Ha a T-Mobile kiszáll, fenekestül felfordul minden a ferencvárosi csapatnál
Ha a T-Mobile kiszáll, fenekestül felfordul minden a ferencvárosi csapatnál
Ha a T-Mobile kiszáll, fenekestül felfordul minden a ferencvárosi csapatnál
M. Németh Péter
Ha a T-Mobile kiszáll, fenekestül felfordul minden a ferencvárosi csapatnál

Pénteken délben érkezett a hír szerkesztőségünkbe: a T-Mobile kivonulhat a Ferencvárosból.

Ezen információ azért is mellbevágó, mert a mobilszolgáltató szerepvállalása a gazdaságilag ellehetetlenült klubnál létfontosságú: a cégtől kapott kétszázmillió forintból tudják az alapfizetéseket biztosítani.

A T-Mobile vezetősége – gyanítható – megelégelte a klub körüli botrányokat, és elsősorban azt, hogy a vezetőség tagjaitól nem kap megnyugtató választ arra, hogy a gazdasági helyzet rendezhető-e. Az elnök a pénzügyi gondok megoldása helyett a személyét érintő támadásokat helyezi előtérbe, a csütörtöki elnökségi ülésen éppenséggel a klub emblematikus játékosát, az aranylabdás Albert Flóriánt teremtette le, de a bajból kivezető utat továbbra sem mutatja meg.

A T-Mobile hangsúlyosabb szerepvállalása 2004. november 4-én kezdődött, mégpedig akkor, amikor a szlovén Darko Ceferin játékvezető a sípjába fújt, és amikor valósággal felrobbant a Puskás Ferenc Stadion. Zengett, zúgott az aréna, és az alsó karéjt zsúfolásig megtöltő, zöld-fehérbe öltözött Fradi-tábor tagjai visszacsempésztek valamit a legendás népstadionbeli kettős rangadók hangulatából.

A Fradi két évvel ezelőtt egylépésnyire volt az álmok világától, és akkor a Feyenoord elleni, 1–1-re végződő UEFA-kupa-csoportmérkőzés szünetében jelentették be, hogy a mobilszolgáltató évi kétszázmillió forinttal támogatja a futballcsapatot működtető részvénytársaságot.

Gondolta volna bárki is két évvel ezelőtt, amikor a Puskás Ferenc Stadion lelátóját huszonhatezer zöld-fehér hívő töltötte meg, hogy 2006-ban majd a Jászapáti ellen készül másodosztályú bajnoki mérkőzésre a Ferencváros?

Felmerült-e bárkiben, hogy ilyen mélyre zuhan majd a legendás klub?

Akkor sem volt pénz, akkor is koldultak a vezetők, és másról sem beszéltek, mint titokzatos tárgyalásokról és még titokzatosabb befektetőkről.

Semmi sem valósult meg ebből.

Mára az Erkölcs, Erő, Egyetértés helyett Ellenségeskedés, Ellentét és Ellehetetlenülés jellemzi a Ferencvárost. Történik mindez a 21. században, a legnépszerűbb magyar klubnál, amellyel kapcsolatban még a legpesszimistább üzleti előrejelzés is megállapította: itthon csak a Fradiból lehet „pénzt csinálni”. Ehhez kellene megfelelő vezetés, felkészült gazdasági szakember...

Csoda-e, ha a Fradi mellett még mindig kitartó szponzor, a T-Mobile is véleményt formált a kialakult helyzetről?

A mobilszolgáltató cég közleményt adott ki, amelyben a következő áll: „Mindkét fél szándéka az, hogy a Ferencváros labdarúgócsapata a lehető leghamarabb mind sportszakmai, mind gazdasági tekintetben megnyugtató helyzetbe kerüljön. A támogatásért cserébe a Ferencváros dolgozzon ki átlátható tervet a működési és döntési folyamatok tekintetében. A T-Mobile várja a Ferencváros válaszát és álláspontját, s ennek alapján hozza meg a szponzori szerződéssel kapcsolatos döntését.”

Ez az utolsó figyelmeztető jel.

Ha ugyanis a jó hírnevére mindig gondosan ügyelő T-Mobile vezetői az elkövetkező napokban úgy döntenének, nem támogatják tovább a Fradit, akkor az Üllői úton az utolsó pénzforrás is elapadna.

A közlemény egyértelmű üzenet: hétfőre jövőképet kell felvázolniuk a „mozdulatlan” s egyre inkább tehetetlen ferencvárosi vezetőknek, különben még a másodosztályú szereplés is veszélybe kerülhet. A T-Mobile immár nyílt lapokkal játszik, s nem véletlenül fogalmaz úgy, hogy a lehető leghamarabb kerüljön mind sportszakmai, mind gazdasági tekintetben megnyugtató helyzetbe a klub.

Ez már ultimátum!

Sőt, igencsak ijesztő ultimátum.

Természetesen megpróbáltunk bővebb tájékoztatást kapni a T-Mobile-tól, de hiába beszéltünk három vezető beosztású munkatárssal, elhárították a nyilatkozattételt, mondván, várjuk meg a keddi napot, amikor a Ferencváros vezetőinek választ kell adniuk.

Immár több mellébeszélésre, bűnbakkeresésre nincs lehetőség, mint ahogy minden házon belüli ellenségeskedést is be kell fejezni.

A csütörtöki rendkívüli elnökségi ülésen még Albert Flóriánt is csendre intette az elnök, Ináncsy Miklós, mi több, állítólag azt is kilátásba helyezték, hogy a Császárt megbüntetik azért, amiért lapunkban kritikusan nyilatkozott a kialakult helyzetről.

Elképesztő mindaz, ami a Fradinál történik.

A helyzet egyre súlyosabb...

A jövő szombaton kezdődik a bajnokság, a Jászapáti játékosai alighanem életre szóló élményben részesülnek, hiszen minimum tízezer néző előtt lépnek pályára az Üllői úton.

Hacsak nem történik nagy baj.

A T-Mobile támogatása nélkül ugyanis meghal a Fradi... ---- A Ferencváros május 31-én tisztújító közgyűlést tartott, s a tagok új elnökséget választottak. A csütörtöki rendkívüli elnökségi ülésről kiszivárgott hírek szerint komoly ellentét bontakozott ki Albert Flórián tiszteletbeli és Ináncsy Miklós tényleges elnök között. A Császár megvédte az Ináncsy Miklós által kritizált Lipcsei Pétert, mire az elnök lakatot téve a legendás aranylabdás futballista szájára, a következőképpen riposztozott: „Flóri, te ebbe ne szólj bele!”. Íme a történtek az elnökségi tagok szemszögéből nézve.

Albert Flórián tiszteletbeli elnök
A Császár ismertsége révén a leginkább karizmatikus egyénisége a Fradi-vezetésnek, ám az elnök ellenségévé vált azzal, hogy elmondta a véleményét: szerinte arra alkalmatlan emberek irányították, irányítják a nagymúltú klubot, legutóbb pedig az NB II-be száműzött játékosokat védte meg.

Ináncsy Miklós elnök
Az elnök azt mondta a Lipcsei Péter védelmére kelő Albert Flóriánnak, hogy “Flóri, te ebbe ne szólj bele”. Természetesen megkerestük Ináncsy Miklóst is, hogy egyet aludva a történtekre lenne-e hozzáfűznivalója, ám ő elhárította a lehetőséget, csak egy szűkszavú közleményben reagált, miszerint a sajtót, elsősorban lapunkat okolja a feszültség keltéséért.

Bathó Márta (női torna) elnökségi tag
„Nem éreztem, hogy lett volna személyeskedés az ülésen. Az elnökség próbált valami megoldást találni ebben a helyzetben, amelybe nem önszántából került. A következő lépés egy újabb elnökségi ülés lesz, amikor már tudjuk a pályázat eredményét.”

Fodor Szabolcs (úszás) elnökségi tag
„Sajnos későn érkeztem az elnökségi ülésre, csak az utolsó tíz percben voltam jelen, akkor nem történt semmiféle személyeskedés.”

Kökény Bea (kézilabda) elnökségi tag
„Az elnök úr kicsit túlzásba vitte a személyeskedést. Igaz, szerintem nem volt olyan éles a vita az elnökségi ülésen, mint ahogyan az a sajtóban megjelent. A legborzasztóbb, hogy az elnökség rossz kommunikációja miatt úgy tűnik, hogy a Fradi szakosztályai irányítják a labdarúgó-részvénytársaságot, ami persze nem felel meg a valóságnak.”

Maglódi Lajos (kézilabda) elnökségi tag
„Ami a futballal történik, az bennünket nem érint. Mi más szponzori körhöz kötődünk, amely hűségesen kitart mellettünk. A futballisták csak várják a csodát, mi pedig dolgozunk a fennmaradásunkért. A klubtól minimális összeget, évi ötmillió forintot kaptunk. A vitákon mi kívül helyezkedünk.”

Kruj Iván (birkózás) elnökségi tag
„Utoljára tavaly februárban kaptunk másfél millió forintot, azóta csak vegetálunk. Az természetes, hogy senkinek sem esik jól, ha nyilvánosan kritizálják, ezért volt a személyeskedés az elnökségi ülésen. A problémákról nem Ináncsy Miklós tehet, viszont mi, elnökségi tagok úgy érezzük, minden bajt a mi nyakunkba akarnak varrni, a vezetők pedig ki akarnak bújni a felelőség alól, de nekik kell elvinni a balhét.”

Sipos Jenő elnökségi tag
„Nem mondanám, hogy lett volna személyeskedés, az újságban csak egy kiragadott rész jelent meg. Személy szerint nem érzem felelősnek magam a kialakult helyzetért, hiszen csak két hónapja vagyok az elnökség tagja, a szerződések pedig jóval korábban köttettek. Az igaz, hogy a teljesítés nem volt minden esetben arányban a kifizetett bérekkel.”

Szabó István (jégkorong) elnökségi tag
„Megmondom őszintén, sötéten látom a klub sorsát. Régebben minden fradista ismerte egymást, kijártunk egymás meccseire, manapság ez már nincs így. Amikor igazi összefogásra lenne szükség, akkor rúg bele mindenki a haldoklóba.”

Wiesner Tamás (vízilabda) elnökségi tag
„Ináncsy Miklós és Albert Flórián között valóban kialakult egy kisebb nézeteltérés: a korábbi aranylabdás védelmébe vette Lipcsei Pétert, ami az elnök úrnak nem tetszett. Ebben a kérdésben Albert Flóriánnal értek egyet, Lipcsei Péter rengeteget tett ezért a klubért, nem érdemli meg a bíráló szavakat. Őszintén megmondom, bennem is megfogalmazódott a lemondás gondolata, nem akarok egy megújuló Ferencváros kerékkötője lenni.”

Debreczeni István (teke) és Fejős Mihály (atlétika) nem volt ott az elnökségi ülésen.

Ciudad de Linares nemzetközi szupertorna
(átlagértékszám: 2733, XX. kategória), Linares

11. forduló: Lékó Péter (magyar)–Ponomarjov (ukrán) döntetlen, Kramnyik (orosz)–Anand (indiai) döntetlen, Radzsabov (azeri)–Vallejo Pons (spanyol) döntetlen
Az állás: Kramnyik (10 játszma) 6 pont, Lékó Péter (9) 5.5, Kaszparov (9) és Anand (9) 5-5, Ponomarjov (10) és Radzsabov (10) 3.5-3.5 Vallejo Pons (9) 3
---- Sándor Károly, az MTK korábbi 75-szörös válogatott labdarúgója
„Albert Flórián világklasszis volt, a Ferencváros, a magyar futball és a nemzet igazi értéke. A Császárt szívből foglalkoztatja a Ferencváros mostani és leendő helyzete. Viszont, ha a mai bulvársajtót veszem figyelembe, sajnos jobb lenne, ha csendben maradna, úgysem azt írják meg, amit mond. Mindezek ellenére irigylem Albert Flóriánt: nem a mostanit, hanem a játékost, aki utánozhatatlan volt.”

Grosics Gyula, 88-szoros válogatott, az Aranycsapat kapusa
„Nem lehet lakatot tenni Albert Flórián szájára, és nem is szabad. Sőt korábbi érdemei miatt a véleményére bárhol, bármikor szüksége van a futballunknak. Ami most Flórival történt, az teljesen abszurd és elfogadhatatlan. Azzal nincs probléma, ha valakinek vagy valakiknek nem tetszik a véleménye, de az, hogy egyenesen csendre intik, hallatlan. Nem értem, miért tették ezt vele.”

Veréb György, a DVTK és az olimpiai válogatott hajdani kapusa
„Amikor elolvastam lapjukban a főcímet, megdöbbentem. Albert Flórián köztiszteletben álló ember, egyetlen sportvezető sem teheti meg, hogy leintse, és így megsértse. Nem tudom, Ináncsy Miklós honnan vette a bátorságot ehhez. Talán elfelejtette, hogy Albert Flóriánnak mit köszönhet a Ferencváros és az egész magyar labdarúgás. Nagy kérdés, hogy a történtek után tudnak-e együtt dolgozni.”

Buzánszky Jenő, 48-szoros válogatott, az Aranycsapat jobbhátvédje
„Nem hiszem, hogy bárki is lakatot tehetne Albert Flórián és a Ferencvárosért jó szándékkal, jó szívvel tenni akarók szájára. Nem ismerem Ináncsy Miklóst, nem tudom, milyen ember, de az kétségtelen, hogy a mélyponton lévő Ferencvárosnál vezetőségváltásra van szükség. Olyan valaki kellene az elnöki székbe, akinek van vezetői tapasztalata, múltja, és képes elfogadni az elnökségi tagok hasznos gondolatait.”

Dunai Antal, az Újpesti Dózsa 31-szeres válogatott támadója
„A Ferencváros belügyeibe mint az MLSZ alelnöke, nem szólnék bele. Persze mindettől függetlenül tiszteletben kell tartani és illik meghallgatni mások véleményét. Nem egymással kellene foglalkozni, hanem összefogni, és közös erővel segíteni a nagy bajba jutott Ferencvároson. Elég nagy baj, hogy ez a patinás, nagy múltú, nemzetközileg is elismert klub ennyire mélyre süllyedt.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik