Szombat este London északi szegletében futballmérkőzést rendeznek. Ebben nincs is semmi különös, de ha hozzátesszük, hogy a Bajnokok Ligája-döntős Arsenal csap össze a 29-szeres holland bajnok Ajax együttesével, továbbá azt, hogy utoljára lép pályára Dennis Bergkamp, az „ágyúsok” 37 éves csatára, valamint ez lesz a hazaiak debütálása az új, 60 ezres Emirates-stadionban, akkor minden bizonnyal felkeltettük az érdeklődést a találkozó iránt.
AFP
Az Arsenal csapata hivatalosan szombat este veszi birtokba az új stadiont, amelyet edzéseken már tesztelt, az elsô tréninget húszezer nézô jelenlétében tartották meg
AFP
Az Arsenal csapata hivatalosan szombat este veszi birtokba az új stadiont, amelyet edzéseken már tesztelt, az elsô tréninget húszezer nézô jelenlétében tartották meg
Mérföldkőhöz érkezett az Arsenal: az 1886-ban alapított klub új fejezetet nyit, hiszen a holland Dennis Bergkamp elbúcsúztatására szervezett gálamérkőzéssel „belakja” az Emirates-stadiont, amely a klub új otthona lesz. A Highburyt, az együttes eddigi stadionját 93 éven keresztül használták a focisták, ám ott nem lesz több futballmeccs, hiszen elkészült az új és csodálatos Emirates-stadion. Az Arsenal 1913-ban költözött a főváros északi részébe. A következő húsz esztendő sikerei nyomán az országban akkor a legmodernebbnek számító lelátókat húztak fel a Highburyben, sőt az art deco stílusban épült East Standet, a keleti lelátót néhány évtizeddel később műemléknek nyilvánították.
A 73 295-ös nézőcsúcsot 1935-ben regisztrálták, de az 1989-es hillsborough-i tragédia utáni „ülőhelyesítés” nagyon visszaszorította a befogadóképességet. A mostani költözés legfőbb oka is az volt, hogy a 38 ezer férőhely kevésnek bizonyult a népszerű egyesület számára. A régi arénában játszották 1927-ben az első rádión, tíz évvel később pedig az első televízión közvetített futballmérkőzést. A második világháború alatt elsősegély-állomást alakítottak ki az épületben, a Luftwaffe offenzívája során a North Bank gyújtóbomba-találatot is kapott. 1966-ban az amerikai ökölvívóklasszis, Muhammad Ali a Highburyben győzte le Henry Coopert világbajnoki címmérkőzésen. A nevezetes lelátók két filmben is feltűntek, közülük az egyik Nick Hornby jórészt itt játszódó Fociláz című regénye alapján készült.
Az Arsenal–Ajax meccsen pályára lép Johan Cruyff, Patrick Vieira, Ian Wright, valamint feltehetőleg a két együttes jelenlegi sztárjai. Az angol klub mindenesetre bejelentette, hogy a Bergkamp 11 éven át viselt 10-es mezét néhány évig biztosan nem osztja ki, sőt elképzelhető, hogy végleg visszavonultatja, ezzel tisztelegve a holland előtt. ---- Dennis Bergkamp a holland labdarúgás történetének egyik legragyogóbb csillaga. A szerény, ám zseniális csatár 12 évesen került az amszterdami Ajax együtteséhez. Kivételes képességeit már gyerekkorában felismerték a szakemberek, közülük is Johan Cruyff, aki 1986-ban a Roda elleni bajnokin lehetőséget is adott az akkor még csak 17 éves játékosnak. Karrierje töretlenül haladt előre, előbb meghatározó egyénisége és futballistája lett az Ajaxnak, majd 1993-ban az olasz Internazionaléhoz igazolt. Két boldogtalan, ám sikeres idény után – UEFA-kupát nyert a milánóiakkal – megint váltott, és az angol Arsenalhoz szerződött.
Döcögős kezdetet követően megnyugodott, letisztult a játéka és az „ágyúsoknál” is vezéregyéniséggé vált. Noha a pályán halk szavú és visszafogott volt, az öltözőben elsősorban mégis ő, a légiós örvendett a legnagyobb tiszteletnek. Tizenegy szezonon keresztül viselte az Arsenal mezét, háromszoros angol bajnok, négyszeres FA Kupa-győztes lett a gárdával.
Kezdőként 423-szor játszott és összesen 120 gólt szerzett, amivel a klub történetének tizedik legeredményesebb labdarúgója. Utolsó idényében nyolc gólt jegyzett és 12 gólpasszt adott, és keserű pirula volt számára, hogy a Barcelona elleni, májusi Bajnokok Ligája-döntőben nem kapott lehetőséget Arséne Wengertől. Nemzetközi karrierjét nagyban nehezítette, hogy légifóbiája miatt nem volt hajlandó repülőgépre ülni, azonban így is 79-szer (36 gólt szerezve) szerepelt a holland válogatottban, amellyel részt vett két világbajnokságon, valamint három Európa-bajnokságon, és többek között egy világbajnoki 4. helyezés (1998), illetve két, elődöntővel végződő Európa-bajnoki szereplés (1992, 2000) főszereplője lehetett. Utóbbi esetben szerencséje volt az utazással, hiszen hazája (és Belgium) rendezte a tornát... ----
Az „ágyúsok” új otthona több mint két éven át épült, az összköltséget pedig a jól értesült angol újságírók 307 millió euróra (82 milliárd forint) becsülik. A Highburytől látótávolságra lévő komplexum 60 ezer néző befogadására alkalmas, ezen belül legfeljebb 9000 vendégszurkoló számára biztosít helyet a klub. A stadionban ötszáz darab a mozgássérültek és 215 a média számára fenntartott szék. A lelátók legmagasabb pontja 41.4 méterre van a földszinttől.
Az öltözők közel száz négyzetméter alapterületűek, a gyepre vezető alagút hossza 13.5 méter. A létesítményben összesen 4500 méternyi acélkorlát, 2000 ajtó, 18 lift, 12 ezer világítótest, 41 kameraállás, 900 mellékhelyiség – ebből 113 a mozgáskorlátozott szurkolók számára –, 914 televíziókészülék, 450 pénztár, két óriásképernyő, sőt még egy kutyatoalett is található. A lelátókat fedő tetőrész összesen 27 200 négyzetméter, míg a stadionban az építkezés kezdete óta mostanáig több mint 9300 munkás dolgozott.
Újoncot ünnepelnek
Curtis Sanford neve aligha mond sokat a hokirajongók számára, ezért bemutatásképp említsük meg: az újonc kapust a minap hívta fel az AHL-es Worcestertôl a St. Louis, azóta két mérkôzést játszott, és mind a két alkalommal nyert vele a Blues. Csütörtökön mindössze egy gólt kapott az Edmontontól, szombaton a Minnesotától egyet sem, és immár 116:31 perce ôrzi kifogástalanul a ketrecét. „Nem tudom, meddig lesz lehetôségem az elitligában védeni, hiszen a vezetôk bármelyik pillanatban visszaküldhetnek az AHL-be, mindenesetre igyekszem megnehezíteni a döntésüket…” – jelentette ki a szombati produkciója után Sanford. De hogy ne csupa pozitívumot mondjunk a St. Louisról, Al MacInnis, a gárda egyik leghíresebb hokisa a botjával torkon szúrta Jeremy Stevensont, amiért azonnal végleges kiállítást kapott – nyolc év után elôször.