Kovács Iván 36 éves, felfedezésre váró, borostás rockzenész – s mellesleg ralirajongó –, péntektől pedig kétszeres egyéni Európa-bajnok. Megtört tehát a jég. A vívásban végtelenül hosszú időnek tűnő, háromnapos „sikerszünet” után a veterán párbajtőröző végigverte a mezőnyt, és megszerezte a kontinensbajnokság első magyar aranyérmét. A női tőrözőket viszont az oroszok megállították a nyolcaddöntőben.
Meggyesi Bálint
Kovács Iván már évtizedek óta a páston van, s rendre bizonyítja, hogy akárhány éves ? klassszis vívó
Meggyesi Bálint
Kovács Iván már évtizedek óta a páston van, s rendre bizonyítja, hogy akárhány éves ? klassszis vívó
Férfi párbajtőrözőink – Kovács Iván, Boczkó Gábor, Imre Géza és Fekete Attila – esélyesként vágtak neki az egyéni küzdelmeknek az izmiri pástokon. A selejtezőcsoportokból annak rendje és módja szerint továbbjutott az egész társaság a 64-be, majd onnan a 32-be is. Ott kezdődtek a nehézségek. Az orosz Igor Turcsin legyőzte Boczkót, a magyar párbaj során pedig Imre Géza Fekete Attilát. Kovács Iván is harmatosan kezdett az ukrán Dmitro Csumak ellen.
„Sokkal vezetett az ellenfél, ám Iván felállt a padlóról, és utána már nem lehetett őt megállítani” – értékelt a Ferihegyi repülőtéren a párbajtőr szövetségi kapitány, Kulcsár Győző, aki az Izmirbe tartó gép indulása előtt otthon még gyorsan kielemezte tanítványa asszóit.
Szóval Iván felállt, és innentől kezdve kis túlzással akár a „rettegett” jelzőt is a neve mellé biggyeszthetnénk. 4:8-ról fordított, és végül 15:12-re legyőzte a meglepett ukránt, s közben Imre is átlépett az olasz Confalonierin.
A negyeddöntőben Kovács nyert az észt Nikolaj Novosolov ellen, s ezzel már fellépett a dobogóra, Imre viszont kikapott az olasz Alfredo Rotától. Az elődöntőben azonban Kovács elégtételt vett csapattársa kiveréséért Rotán. A 15:9-es kivégzés után következett az aranyasszó, benne az ifjú franciával, Bastien Sicot-val. Balkezes klasszisunk nemhiába kondizott a teremben, és izzadt Tatán rengeteget, a „többet ésszel és erővel” taktikát követve vidáman győzött 15:8-ra, és 1991 után ismét egyéni Európa-bajnoki címet ünnepelhetett.
„Nagy szüksége volt erre a sikerre neki és az egész magyar vívósportnak is. Edzője, Udvarhelyi Gábor is megérdemelte. Nemcsak az Eb-n jött ez jól, hanem a világbajnokság és a pekingi olimpia miatt is. Sokat berzenkedett a felkészülés alatt a munka ellen Iván, de a problémás ember a jó vívó” – mondta derűsen Kulcsár Győző.
A női tőrözők szintén teljes számban várták a 16 közé jutásért zajló összecsapásokat, ott azonban egy orosz és egy lengyel hölgy megálljt parancsolt Knapek Edinának és Varga Katalinnak. Varga Gabriella és Mohamed Aida továbblépett, de a nyolcaddöntőben sajnos a következő két orosz végleg véget vetett a magyar szereplésnek.
Csekély vigasz, hogy a bombaformában vívó oroszok közül hárman jutottak be az első négybe, az aranyérem Mohamed legyőzője, Jana Ruzsavina nyakába került. A péntek estét Kovács Iván doppingvizsgálattal és örömteli pihenéssel töltötte, mi pedig éledő reményekkel várjuk a szombatot, a papíron minimum éremesélyes női párbajtőrcsapat és a felszálló ágban lévő férfi kardválogatott pástra lépését.
EURÓPA-BAJNOKSÁG, IZMIR Férfi párbajtőr egyéni, a magyarok eredményei. A 64 között: Boczkó Gábor–Tocskov (bolgár) 15:9, Kovács Iván–Torkildsen (norvég) 15:9, Fekete Attila–Nikolics (szerb) 15:11, Imre Géza–Albreht (grúz) 15:11. A 32 között: Turcsin (orosz)–Boczkó 15:12, Kovács–Csumak (ukrán) 15:12, Imre–Fekete 15:13. Nyolcaddöntő: Kovács–Pop (román) 14:13, Imre–Confalonieri (olasz) 15:6. Negyeddöntő: Rota (olasz)–Imre 15:10, Kovács–Novosolov (észt) 15:10. Elődöntő: Kovács–Rota 15:9. Döntő: Kovács–Sicot (francia) 15:8. Európa-bajnok: Kovács Iván (Magyarország, BVSC, nevelőedző: Udvarhelyi Gábor), 2. Bastien Sicot (Franciaország), 3. Alfredo Rota (Olaszország) és Pavel Kolobkov (Oroszország), 4. Imre Géza (Magyarország),…21. Boczkó Gábor (Magyarország),…27. Fekete Attila (Magyarország) Női tőr egyéni, a magyarok eredményei. A 64 között: Knapek Edina–Dmitruk (ukrán) 15:8, Varga Katalin–Kravcsenko (fehérorosz) 11:10. A 32 között: Sanajeva (orosz)–Knapek 15:8, Mohamed Aida–Guyart (francia) 8:7, Gruchala (lengyel)–Varga K. 11:7, Varga G.–Wachter (német) 15:14. Nyolcaddöntő: Ruzsavina (orosz)–Mohamed 7:6, Jakimova (orosz)–Varga G. 15:13. Döntő: Ruzsavina–Di Francisca (olasz) 15:10. Európa-bajnok: Jana Ruzsavina (Oroszország), 2. Elisa Di Francisca (Olaszország), 3. Aida Sanajeva (Oroszország) és Julija Jakimova (Oroszország),…13. Mohamed Aida (Magyarország),…15. Varga Gabriella (Magyarország),…28. Knapek Edina (Magyarország),…32. Varga Katalin (Magyarország)