Vajda Attila baleset miatt nem szállhatott vízre, Kovács Katalint legyőzte Benedek Dalma – enyhén szólva is eseménydúsabb volt a szegedi válogató első döntős napja, mint arra számítani lehetett.
Danis Barna
A nap meglepetése volt, hogy Benedek Dalma legyôzte Kovács Katalint ? Benedek szinte belehalt a hajrába, de a kép is bizonyítja, hogy erôfeszítése meggyôzô sikert hozott
Danis Barna
A nap meglepetése volt, hogy Benedek Dalma legyôzte Kovács Katalint ? Benedek szinte belehalt a hajrába, de a kép is bizonyítja, hogy erôfeszítése meggyôzô sikert hozott
Leszakadt az ég Szegeden. Péntek este alig több mint fél órán át özönvízszerű eső zúdult a városra, s a 80 milliméternyi csapadék következtében lábszárközépig érő vízben közlekedtek az autók, a gyalogosok.
Leszakadt az ég Vajda Attilának is. Mire hazaért a szegediek olimpiai bronzérmes kenusa, a házuk lépcsőháza vízben állt, a kaput kinyitva mintha tükörjégre lépett volna. Megcsúszott, beleesett az ajtóba, az üveg szétvágta a bokáját, elvágta az ínszalagot és az artériát. Háromórás műtét, gipsz, s csak kevés remény arra, hogy a klasszis ott legyen a világbajnokságon – ez a baleset következménye.
„Nem sok jóval biztatnak az orvosok – mondta Vajda Attila. – Miután leveszik a gipszet, még három hétig pihentetnem kell a lábamat, s csak utána jöhet a gyógytorna. Szegediként nagy álmom, hogy a saját városomban mutassam meg, mit tudok, de nem akarok fejjel menni a falnak. A teljes gyógyulásomnál most semmi sem fontosabb. Boldog nem vagyok, de igyekszem pozitívan gondolkodni… A pekingi olimpiáig már valószínűleg el is felejtem a balesetemet, addig pedig biztos, hogy még számtalan lehetőségem lesz arra, hogy bebizonyítsam: én vagyok a legjobb kenus egyesben Magyarországon.”
A szövetségi kapitány, Angyal Zoltán, alighogy hírt kapott az esetről, máris közölte: amíg egyszázaléknyi esély van Vajda szegedi indulására, fönntartja a helyét a csapatban.
Angyal egyébként is mentora a szegedi kenusnak. Néhány éve ismeretlenként kivitte a duisburgi regattára, ahol azonnal bejutott a döntőbe. Utána kivívta az athéni indulás jogát, s élt is a lehetőséggel: bronzérmet szerzett. Tavaly pedig…
„Az olimpiai siker után Attila, úgymond, elszállt magától, az Európa-bajnokságon rosszul és pocakosan versenyzett – mesélte a kapitány. – Leültünk beszélgetni, belátta, hogy rossz útra tévedt, s hogy nem csupán mondta, azt bizonyítják az idei eredményei.”
Például a május végi duisburgi verseny, amelyet úgy nyert meg 1000 méteren, hogy a volt világbajnokok közül maga mögött tudhatta a legendás orosz Makszim Opaljovot és a négyszeres világelső, német Andreas Dittmert. Okkal bízott (bízik?) benne, hogy a világbajnokságon is a legjobb lesz. Szegeden. A Maty-éren. „Szeretem ezt a pályát – mondta balesete délelőttjén. – Semmi sem akadályozza a nyugodt, kiszámítható versenyzést. Gyerekkorom óta itt kenuzom, mindig úgy állok rajthoz, hogy érzem, itthon vagyok. Ez az én pályám. Ismerem, és biztos lehetek benne, hogy minden tőlem függ, s nem a körülményektől.”
A körülmények most mégis közbeszóltak, ám Vajda Attila önmaga maradt. Ahogy a válogató 1000 méteres futamának győztese, Joób Márton mondja: „A baleset óta többször beszéltünk telefonon, sajnálom, hogy nem mérkőzhettünk meg, így nem teljes a sikerem. Attilára egyébként jellemző, hogy délelőtt jó néhány taktikai tanácsot adott a délutáni döntőre.”
Leszakadt az ég Kovács Katalin fölött is. Az ezren kétszeres világbajnok klasszist ugyanis Benedek Dalma legyőzte. Benedek teljesítménye remek („A hajrába belehaltam ugyan, de sikerült…”), ám Kovács érvelése teljesen helytálló, főként, hogy az időrend miatt az Európa- és a világbajnokságon sem ő, sem Janics Natasa nem indulhat egyesben.
„Nem viselt meg a vereség, mert nem készültünk külön az egyesre. Párosban és négyesben miénk az indulás joga, ez a legfontosabb. Ezért jöttünk, ezért vagyok elégedett” – mondja Kovács Katalin, bizonyítva, hogy az ő esetében kifejezetten formális az égszakadás.
Ő legalább megúszta – ez is valami ezekben a viharos időkben.
Mol-kupa, felnőtt magyar bajnokság, egyben 2. világ- és Európa-bajnoki válogató, Szeged
1000 méter
Férfiak K–1: 1. Benkő Zoltán (Győri VSE) 3:25.563, 2. Bozsik Gábor (Csepel) 3:26.457, 3. Holpert Ervin (Győri VSE) 3:28.947. K–2: 1. Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (Győri VSE, Domino Honvéd) 3:14.802, 2. Bak Ádám, Illés Roland (Békési KKC, Domino-Honvéd) 3:15.948, 3. Bükkösi Rajmond, Ruszkai Krisztián (Építők Margitsziget, Tiszaújváros) 3:16.944. K–4: 1. Gyökös Lajos, Kökény Roland, Vereckei Ákos, Horváth Gábor (Démász-Szeged, Domino-Honvéd) 2:47.111, 2. Gál Zoltán, Gönczy Gábor, Kammerer, Kucsera (Domino-Honvéd) 2:48.299, 3. Sík Márton, Boros Attila, Boros Gergely, Csamangó Attila (Démász-Szeged, Tiszaújváros, Atomerőmű SE) 2:48.419. C–1: 1. Joób Márton (Démász-Szeged) 3:48.679, 2. Mike Róbert (UTE) 3:49.849, 3. Sáfrán Mihály (Domino-Honvéd) 3:50.641. C–2: 1. Kozmann György, Kolonics György (Atomerőmű SE, Csepel) 3:29.708, 2. Balázs Gábor, Sáfrán Mátyás (KSI) 3:32.030, 3. Korisánszky Péter Dániel, Vódli Péter (Csepel) 3:36.620
Nők K–1: 1. Benedek Dalma (Dunaferr) 3:45.330, 2. Kovács Katalin (MTK) 3:46.230, 3. Fazekas Krisztina (MTK) 3:52.182. K–2: 1. Kovács, Janics Natasa (MTK, Démász-Szeged) 3:31.107, 2. Szabó Szilvia, Kozák Danusia (BSE-ESMA, KSI) 3:31.335, 3. Csay Renáta, Folláth Vivien (Győri VSE, Mezőgép GKF) 3:39.279. K–4: 1. Paksy Tímea, Kovács, Janics, Keresztesi Alexandra (MTK, Démász-Szeged) 3:11.881, 2. Szabó Sz., Kozák, Viski Erzsébet, Benedek (BSE-ESMA, KSI, Dunaferr) 3:12.679, 3. Csengeri Adrienn, Dikter Melinda, Dira Zsófia, Faldum Bereniké (Multi VSE, Alois Dallmayr-Tolnatext KKSC) 3:20.803