A negyeddöntő mérkőzéseivel folytatódnak az UEFA-kupa küzdelmei, az egykor európai kupát nyerő alakulatok közül már csak a Schalke és a Steaua Bucuresti van versenyben. Utóbbira különösen pikáns párharc vár, hiszen az ugyancsak román Rapiddal kell megküzdenie a legjobb négy közé jutásért.
IMAGO
Viorel Moldovan (balra) rutinja sokat érhet a Rapidnak a Steaua elleni presztízsütközetben
IMAGO
Viorel Moldovan (balra) rutinja sokat érhet a Rapidnak a Steaua elleni presztízsütközetben
A helyi sajtó szerint Románia „az évezred mérkőzésére” készül. A két bukaresti csapat, a Rapid és a Steaua minden várakozást messze felülmúló menetelése az UEFA-kupa negyeddöntőjébe repítette őket, mostani találkozásuk pedig elődöntős helyet garantál a román futballnak. A kettős összecsapás társadalmi eseménnyé nőtte ki magát, és ennek megfelelő helyet követel magának a sajtóban. Nincs újság, tévéadó, amely terjedelme tekintélyes részét ne a nagy meccsnek szentelné. Már a sorsolás másnapján hatalmas versengés indult a találkozók közvetítési jogáért. Először a visszavágó kelt el, amelyért a Realitatea Tv nevű hírcsatorna – ez lesz az első élő sportközvetítése – a román futballtörténelem addigi legnagyobb összegét ajánlotta fel. A 200 ezer eurós ajánlatot Gigi Becali, a Steaua főtámogatója azonnal elfogadta, tárgyalási alapot teremtve a csütörtöki első mérkőzést célzó alkuhoz. Az utóbbi közvetítési jogát végül az Antena1 nevű kereskedelmi tévé szerezte meg – 210 ezer euróért. Mindkét televízió sohasem látott technikai színvonalú közvetítést ígér, amihez külföldi stábok közreműködését is igénybe veszi.
Kérdés, hogy kizárólag futballt lát-e majd a néző a 21 kamera segítségével? Az illetékesek ugyanis attól tartanak, a két klub közötti ádáz rivalizálás és felfokozott feszültség szurkolói összecsapásokhoz vezet, ami az UEFA révén fájdalmas nyilvánosságot kaphat, majd súlyos következményekkel járhat. „Figyelmeztetés” gyanánt a legutóbbi bajnoki fordulóban Konstancán véres, illetve a fél stadiont lebontó összecsapás zajlott le a Dinamo-szurkolók és a csendőrök között, aminek következtében teljes készültséget rendeltek el a csütörtöki mérkőzésre. Szokatlanul nagy, 1500 tagú csendőrkontingenst vezényelnek ki, ráadásul további 400 rendőr is szolgálatot teljesít a stadionban, illetve a környékén.
Az egészségügyi minisztérium több mentőt tart majd készenlétben, és külön segélyhívó telefonvonalat működtet a meccs idején. Egy másik, a zavargások megelőzése érdekében tervezett intézkedés, hogy a mérkőzés napján Bukarest hatodik kerületében nem lehet alkoholt forgalmazni. A kivételes intézkedések sorába tartozik az is, hogy a jegyeket az állami nyomda különleges biztonsági elemekkel látta el, amelyek nyomán gyakorlatilag hamisíthatatlanok. Remélhetően lesz azért futball is, hiszen a Rapid 14 mérkőzésen aratott 10 győzelme – köztük két Bundesliga-csapat kiütése –, illetve a Steaua 12 mérkőzéses sorozata – utolsó állomásként a Betis 3–0-s sevillai legyalulása – a minőség garanciája. Mindkét csapat biztosra veszi a továbbjutását, bár a Rapid hét játékosát is csak egy sárga lap választja el az eltiltástól, míg a Steauának két alapemberét biztosan nélkülöznie kell, hiszen Victoras Iacob idénye sérülés miatt már véget ért, míg Gabriel Bostina sárgák miatt pihen. A legutóbbi nagy riadalmat az új sztár, a Betisnek két gólt is lövő, új Ronaldinhónak titulált Banel Nicolita okozta, aki a kedd esti edzést bokafájdalmakra hivatkozva abbahagyta.
A nyolcvanas évek második felében egyszer BEK-et nyerő, majd a bajnokcsapatok versengésének döntőjébe jutó katonacsapat legújabb kori sikereinek eredeténél két külföldi edző áll: Walter Zenga és Oleg Protaszov. A 38 éves Cosmin Olaroiu jó érzékkel nyúlt a Protaszovtól átvett csapathoz, ő „találta ki” a Iacob, Nicolita duót, amely a tavaszi kupamenetelés során a Steaua erőssége volt. A Rapid sikerei is elsősorban egy fiatal szakember, Razvan Lucescu nevéhez fűződnek, aki egyértelműen kilépett édesapja, a Sahtar Doneck együttesét irányító, korábban az Internél, a Bresciánál is megforduló, a Galatasarayjal pedig Bajnokok Ligájában is szereplő Mircea Lucescu árnyékából. A pillanatnyilag a korrupcióellenes hatóságok figyelmét „élvező” román miniszterelnök-helyettes, George Copos által pénzelt együttes Románia egyik legnépszerűbb csapata, amely a tavaszra olyan rutinos emberekkel erősített, mint Viorel Moldovan.
Kedvező keleti előjelek
Románia mellett további két, egykori szocialista ország szeretne képviselőt delegálni a legjobb négy közé a második számú európai kupasorozatban, nem feltétlenül esélytelenül. Mert hiába játszik például a nevek alapján talán a legerősebbnek tűnő Schalkéval a Levszki Szófia, ha ismét sikerül a hazai pálya erejére alapoznia, nyugodtan elkönyvelheti fennállása legnagyobb kupasikerét. A bolgárok a 2005–2006-os kupaidényben otthon hatból hatot nyertek meg, a Celjét (3–0), az Auxerre-t (1–0), a Dinamo Bucuresti-et (1–0), a Marseille-t (1–0) és az Artmediát (2–0) kapott gól nélkül intézték el, míg az Udinese elleni 2–1 „csak” továbbjutást ért. Ráadásul a Schalke az eltiltott Rafinha és a sérült Dário Rodríguez nélkül kénytelen fellépni, mi több, még a védelmi parancsnok, Marcelo Bordon (gyomorfertőzés) játéka is kérdéses.
A Sevillába, a helyi FC-hez látogató orosz Zenitnek is kedvez a vetélytársa, igaz, a spanyol gárda nem a hiányzók miatt – a fontos emberek közül csak a szerb Ivica Dragutinovics kényszerül pihenőre – lehet bajban, hanem azért, mert három nappal a kupacsata után jön az év mérkőzése, a Betis elleni városi derbi, amelyen adott esetben még a BL-indulás is múlhat.
A negyedik párban az angol zászlót magasan tartó, óriásölő (már a VfB Stuttgart és a Roma skalpja is megvan) Middlesbrough remek támadóira – Yakubu Aiyegbeni 19 gólnál jár az idényben, Jimmy Floyd Hasselbaink pedig a legutóbbi 11 olyan mérkőzésén, amelyen kezdett, 11-szer köszönt be – építve szeretne előnyt szerezni a Basellel szemben.
Maradnak a kicsi pályán
A hatalmas érdeklődés ellenére önszántából egyik román csapat sem akarta elhagyni saját stadionját a nagyobb bevétellel kecsegtető másik aréna kedvéért. Ám a Steaua nem tehetett mást, mivel a saját pályáját felújítják, a visszavágót az ország legnagyobb stadionjában, a hatvanezres befogadóképességű Lia Manoliuban kénytelen játszani. A Rapid viszont fittyet hányt a bevételre, és a 15 ezres Giulestiben maradt, amely valóságos oroszlánbarlangnak számít Romániában.