Valamiért nagyon szeretik hazánkat az amerikai kosarashölgyek. A mostani már az ötödik magyarországi túrájuk az elmúlt két és fél évtizedben. Csütörtök óta megint itt vannak, hogy nálunk kezdjék el a felkészülésüket a szeptemberi, brazíliai világbajnokságra. Természetesen ők a címvédők, de hogy nem verhetetlenek, azt hét éve egy magyar klubcsapat már bebizonyította.
Mirkó István
Kara Braxton érdeklôdve nézegette a Nemzeti Sport Real-összeállítását
Mirkó István
Kara Braxton érdeklôdve nézegette a Nemzeti Sport Real-összeállítását
Caroline Williams, a csapat „örökös” sajtófőnöke természetesen most is ott ül a pálya szélén, és szorgalmasan jegyzetel a laptopjába. A soproni MKB Aréna parkettjén tizenegyen gyakorolnak, olyan intenzitással, amely még az amerikai munkamorálhoz szokott nézőt is meghökkenti. „Ketten még hiányoznak, Sue Bird és Diana Taurasi csak vasárnap érkezik meg Moszkvából. De a többiek mindent beleadnak, ők aztán tudják – főleg a fiatalok, mert sokan vannak –, mekkora tülekedés lesz a világbajnoki csapatba kerülésért” – mosolyodik el az év nagy részét a USA Basketball, az Egyesült Államok szövetségének Colorado Springs-i központjában töltő krónikás.
Három csapatot is kiállíthatnának
Szó se róla, tele van fiatalokkal az új keret. Alana Beard, Kristen Mann, Kara Lawson, Nicole Ohlde, Nicole Powell és Kara Braxton jószerével ismeretlen Európában, habár Ohlde-t, a belga Dexia Namur centerét, akit a pécsiek jól ismernek az Euroligából, és aki Rátgéber László szerint remek játékos, a kontinensen sok helyütt megsüvegelik. Powell pedig Isztambulban légióskodik, és ő sem nyeretlen kétéves már. Anne Donovan legendai státust élvez az Egyesült Államok – s ekként a világ – kosárlabdasportjában. Minden idők talán legjobb – de feltétlenül legmagasabb – amerikai centere az 1984-es és az 1988-as olimpiai bajnokcsapat oszlopa volt, egykor Cheryl Miller, Lynette Woodard, Lataunya Pollard, Teresa Edwards csapattársa, az Old Dominion Egyetem csillaga, 1983-ban az ország legjobbjának megválasztott főiskolás kosarasa. Évek óta a nagyválogatott másodedzője, januártól pedig „head coach”, magyar szóhasználattal a szövetségi kapitány. „Ez az első külföldi túrám kapitányként, van is egy kis lámpalázam. Roppant fontos, hogy sikeres lesz-e a világbajnoki felkészülés kezdete. Megtörténhet, hogy ez a keret, amelyet most itt lát, teljesen kicserélődik, s egy egészen más gárda fog szerepelni Brazíliában a világbajnokságon. De az is lehet, hogy nem sokat fog változni. Az biztos, hogy hárman – Swin Cash, Nicole Ohlde, Nicole Powell – március végén, a második magyarországi túrán is velünk lesznek. A többiek? Lecseréljük őket, hiszen legalább három, egyenlő képességű válogatottat állíthatnánk ki…” – magyarázza Donovan, akivel nem egyszerű a beszélgetés, szinte kitörik a beszélgetőpartner nyaka, ha folyamatosan a szemébe akar nézni…
Nem panaszkodhatnak a csoportbeosztásra
Megtudjuk, hogy a legnagyobb klasszisok – például a háromszoros olimpiai bajnok center, Lisa Leslie – most is kerettagok, csakhogy Leslie kisasszony éppen most jutott be a Szpartak Moszkvával az Európa-kupa döntőjébe, ezért sem jöhetett el Magyarországra. Megkapjuk a kötelező, ámbár semmitmondó udvariasságot („Senkit sem ismerek névről a magyarok közül, de azt tudom, hogy mindig is tehetséges, versenyképes kosarasok voltak”), amiként azt is, hogy már-már álnok módon részrehajlóra sikerült a világbajnoki csoportbeosztás („Oroszországgal, Kínával meg Nigériával kerültünk egy négyesbe, Franciaország, Kuba, Csehország és Tajvan is a mi águnkon van. Odaát pedig legfeljebb Ausztrália és Brazília számít kiemelkedő tudású válogatottnak…”) Delisha Milton sokak szerint a jelenlegi Euroliga-mezőny legkiemelkedőbb tudású kosarasa – erről a soproniak tudnának mesélni, a mostani Euroliga-sorozat két Brno–Sopron összecsapásán összesen 60 pontot és 23 lepattanót jegyzett. „Szerencsésnek érzem magam, hogy újra együtt edzhetek hazám válogatottjával. Sajnos az athéni olimpiáról a súlyos sérülésem miatt lemaradtam, de a brazíliai vébén és a pekingi olimpián ott akarok lenni. Csodálatos érzés, valóságos egymásra találás ez, Katie Smith társam volt a sydneyi aranyérmes válogatottban, Alana Beard, Chasity Melvin és Nikki Teasley pedig a Mysticsben a klubtársam, bár utóbbi az ellenfélnél játszik hétfőn…” – mosolyodik el a hihetetlenül választékosan fogalmazó „Sunshine”, azaz „Napfény”, aki örökösen sugárzó mosolyáról kapta a becenevét.
A súlyzózástól lett rugólábú
A szabatos stílus sem a véletlen műve, hiszen Milton-Jones 1998-ban sportmenedzserként és tömegkommunikációs szakemberként diplomázott Miamiben, a University of Floridán. A kérdésre, hogy a 186 centije és karcsú testalkata ellenére miként szerez annyi lepattanót az egy fejjel magasabb és húsz kilóval súlyosabb centerek között, nevetve felel: „Annak idején az egyetemen rengeteget guggoltunk súlyzóval, s még többet ugráltunk lábujjhegyen. Ennek köszönhetem a ruganyosságomat, s azt, hogy gyorsan emelkedem, nincs szükségem hosszas nekikészülődésre. A receptet a mai fiataloknak melegen ajánlom.” Katie Smith már az 1999-es, a Fraditól elszenvedett vereségnek is részese volt, azóta valamennyi magyarországi túrának vendégszereplője. Szinte tiszteletbeli magyar… „Mindenki azt kérdezi, miért jövünk mindig önökhöz. Egyszerű a válasz: sehol sem érezzük magunkat ilyen jól, sehol sem ilyen családias a fogadtatás” – tárja szét karját, s ezúttal valahogy nem érezzük, hogy „púderezésről” lenne szó… ---- A Team USA csütörtökön érkezett meg Magyarországra. Március 6-án, az MKB Arenában az MKB-Euroleasing Sopron az ellenfél, majd 8-án és 9-én Gdyniában a helyi Lotosszal találkoznak az amerikaiak. Ezt követően hazautazik a társaság, s március második felében, alapvetően kicserélt kerettel tér vissza Európába. Két, mondeville-i (Franciaország) mérkőzést követően március 22-én, Győrött a magyar válogatottal, 24-én, Pécsett a MiZo-Péccsel mérik össze tudásukat a tengerentúliak.
A keretben öt olimpiai bajnok (Bird, Cash, Taurasi, Milton-Jones, Smith) kapott helyet, közülük Smith 2000-ben és 2004-ben, Milton-Jones 2000- ben, a másik három játékos 2004-ben volt tagja az olimpiai aranyérmes Team USA-nek. Smith és Milton-Jones emellett kétszeres világbajnok is.
4 Becky Hammon (hátvéd, 158 cm, 27 éves, New York Liberty) 5 Alana Beard (hátvéd, 180, 23, Washington Mystics) 6 Sue Bird (hátvéd, 175, 25, Seattle Storm, Dinamo Moszkva) 7 Swin Cash (bedobó, 188, 26, Detroit Shock) 8 Kara Lawson (hátvéd, 173, 25, Sacramento Monarchs) 9 Kristen Mann (hátvéd/bedobó, 188, 22, Minnesota Lynx) 10 Nicole Ohlde (center, 196, 23, Minnesota Lynx, Dexia Namur) 11 Nicole Powell (hátvéd/bedobó, 188, 23, Sacramento Monarchs, Fenerbahce) 12 Diana Taurasi (hátvéd/bedobó, 183, 23, Phoenix Mercury, Dinamo Moszkva) 13 Delisha Milton-Jones (bedobó, 186, 31, Washington Mystics, Gambrinus Brno) 14 Katie Smith (hátvéd, 180, 31, Detroit Shock) 15 Kara Braxton (center, 198, 23, Detroit Shock, Wisla Kraków) 16 Chasity Melvin (center/bedobó, 190, 29, Washington Mystics) Edző: Anne Donovan ---- Az Egyesült Államok női válogatottja visszatérő vendég hazánkban. Először 1982 júniusában, a Dr. Hepp Ferenc-emléktornán játszott nálunk az akkor Pat Head-Summit kapitány irányította csapat, amely Székesfehérvárott történelmi tettet vitt véghez, fennállása során először legyőzte az olimpiai és világbajnok Szovjetuniót, a 208 centis óriással, a rigai Juliana Szemjonovával felálló, verhetetlennek tetsző alakulatot. A torna során kétszer is megmérkőzött az amerikaiakkal a Killik László szövetségi kapitány dirigálta magyar együttes, amely olyan Európa-klasszisokat vonultatott fel, mint Németh Ágnes, Boksay Zsuzsa, Kiss Lenke, Gellérné Borka Ágnes, Winter Ilona, Gulyás Ildikó vagy Bacsa Magdolna. Mindkétszer szoros eredmény született, a második összecsapáson csak a hosszabbításban tudtak győzni a vendégek.
Azóta háromszor túrázott Magyarországon a Team USA, s egy alkalommal – világszenzációt keltve – ki is kapott. Az azóta jobb létre szenderült FTC a Kismartoni úton 73–70-re legyőzte a másfél évvel később olimpiai bajnoki címet szerző csapatot! A diadal főszereplői Károlyi Andrea, Török Szilvia és egy amerikai légiós, Sophie Witherspoon voltak.
„Pezsgett bennünk az adrenalin, felszabadultan játszottunk, s az utolsó öt percben, amikor nem tudtak leszakítani bennünket, már el is hittük, hogy megverhetjük a későbbi olimpiai bajnokot. Sokat jelentett Witherspoon magával ragadó lendülete, Sophie akkor meg akarta mutatni, helye lenne az amerikai válogatottban. Emlékszem, tizenhét éves voltam, s amikor Tursics Sándor edző becserélt, azonnal bevágtam egy triplát a világ végéről. Tíz pontig jutottam, a meccs felvétele megvan, néha-néha mostanság is megnézem” – idézte fel a történteket Török Szilvia, aki ma már a szegedi Szeviép játékosa.
Az amerikaiak Magyarországon játszott mérkőzései: 1982. június 20.: Egyesült Államok–Magyarország 73–68 1982. június 21.: Egyesült Államok–Magyarország 90–88 (hosszabbítás után) 1982. június 23.: Egyesült Államok–Szovjetunió 85–83 1999. február 4.: Ferencváros–Egyesült Államok 73–70 1999. február 6.: Egyesült Államok–PVSK 79–74 2000. január 29.: Egyesült Államok–FTC-Diego 66–46 2000. január 31.: Egyesült Államok–MiZo-Pécsi VSK 66–60 2004. március 27.: Egyesült Államok–MiZo-Pécsi VSK 67–59 2004. március 28.: Egyesült Államok–Magyarország 88–64