A hetedik helyen kiemelt horvát Ivan Ljubicicot is legyőzte a Cipruson hősként tisztelt Markosz Bagdatisz, és ezzel bejutott az Australian Open elődöntőjébe – a verseny történetének nyolcadik legfiatalabbjaként.
Reuters
Bagdatiszt már az óriásokkal mérik össze: neki hatodjára sikerült az (GS-elôdöntô), ami Samprasnek nyolcadjára, Federernek pediga 17. nekifutásra
Reuters
Bagdatiszt már az óriásokkal mérik össze: neki hatodjára sikerült az (GS-elôdöntô), ami Samprasnek nyolcadjára, Federernek pediga 17. nekifutásra
Első ránézésre aligha teniszező jut eszébe róla az embernek, sokkal inkább egy kalóz vagy legalábbis tengerész. Borzas hajú, szőrös arcú, pedig még csupán 20 esztendős. Cserébe állandóan mosolyog. Nyilván nem azért, mert szerepel a különböző médiumokban, neki egyszerűen ez a természetes. Élvezi az életet, nem véletlenül népszerű hazájában, Cipruson, de még a melbourne-i görögök körében is. Amikor viszont beöltözik "munkaruhába", nincs pardon, még ha a vigyort, a folyamatos szöszmötölést magával is viszi a pályára. Egyébként meg semmi kára sem származik ebből, sőt, vélhetően jót tesz neki, hogy ugyanolyan laza marad, mint a mérkőzések előtt. Hogy remek teniszező, eddig is tudtuk, elvégre az ember nem tombolán nyeri a világelsőséget a junioroknál, más kérdés, hogy amióta kinőtte a 18 éves korosztályt, túl sokat nem hallottunk róla. Persze, ennek is megvan az oka, csúnya kifejezéssel élve: rákészült a profizmusra. Hiszen a teniszre tette fel az életét, azt mondja, máshoz nem ért.
Holott valószínűleg nem csupán a tenyeresek meg a fonákok kódoltattak bele a génjeibe, egyik bátyja például a matematika professzora az Egyesült Államokban. A másik bátyó teniszedző, korábban pedig ciprusi Davis-kupa-válogatott volt, akárcsak az imént említett matematikus fivére. Ő, mármint Markosz a legtehetségesebb, ez egyértelmű, jóllehet a teniszőrült papának aligha jutott eszébe, hogy világklasszis lesz (vagy lehet) a legkisebb srácból, amikor először levitte a pályára – akkor volt négyéves. Tíz évvel később az ifjú Markosz elhagyta Limassolt, utána a párizsi teniszakadémián nevelkedett, meghódította a juniorok mezőnyét, mígnem tavaly megmutathatta magát Melbourne-ben, immár a felnőtteknél. Nem is vallott szégyent, a negyedik fordulóig jutott (legjobb 16), s ki tudja, meddig bírta volna még, ha nem éppen Roger Federerrel kerül szembe.
Hogy a maestro megalázta volna? Dehogy. Noha Federer simán továbbjutott, olyan mérkőzést komponált vele Bagdatisz, hogy arra az ínyencek is csettinthettek, éppenséggel bátrabban teniszezett a világelsőnél – mondjuk pontatlanabbul is. Szeleburdi volt és izgága. Nos, ez a múlté. A rendkívül tudatos ciprusi az idei Australian Openen kiejtette már a 17. helyen kiemelt Rádek Stepáneket, a nyolcaddöntőben a második helyre rangsorolt Andy Roddickot, a keddi negyeddöntőben meg a félelmetes Ivan Ljubicicot, pedig 2:0-s vezetés után elolvadt az előnye. "Ivan elkezdett egyre erősebben és pontosabban teniszezni, én meg nem tudtam reagálni erre. Amikor aztán az ötödik szett elején túléltem egy rázós adogatójátékot, ismét ráéreztem az ütéseimre, és végül sikerült nyernem. Hihetetlenül boldog vagyok" – magyarázta az ötszettes továbbjutása után Markosz Bagdatisz.
Hogy csupán tündérmese, ami vele történik, vagy ragyogó pályafutás kezdete, hamarosan kiderül, de talán addig sem árt leszögezni, hogy ez a hatodik felnőtt Grand Slam-tornája. Csak összehasonlításképp: a maga 14 Grand Slam-trófeájával csúcstartó Pete Sampras a nyolcadik, az ő rekordjára törő Roger Federer pedig a 17. major versenyén jutott el először az elődöntőig – igaz, utána mind a ketten megnyerték a viadalt, Sampras az 1990-es US Opent, Federer meg a 2003-as wimbledoni bajnokságot. De vajon mi lesz Bagdatisz sorsa?
---- Néhány éve így kezdődött a junior-világranglista: 1. Markosz Bagdatisz, 2. Balázs György. Nos, a ciprusi legény újabb sikere után felhívtuk a magyar teniszezőt, aki elmondta: egy kicsit azért fáj a szíve.
– Mit szól Bagdatisz meneteléséhez? – Óriási eredmény, hogy elődöntőbe jutott – válaszolta az ATP-világranglistán jelenleg a 713. helyen álló Balázs György (Bagdatisz az 54.). – Ilyenkor azért eszembe jut, hogy annak idején egymással versengtünk, és kifejezetten jó meccseket játszottunk.
– Sokszor összekerültek? – Kétszer. Egyszer ő nyert három szettben, egyszer – Oszakában – meg én, két szoros játszmában. Az a verseny életem egyik legszebb emléke. Markosz egyébként jópofa, bohém és rendes srác, sokszor beszélgettünk. Drukkolok neki.
– Megnyerheti az Australian Opent? – A rendkívül labdabiztos és taktikus Nalbandian szerintem túl nagy falat lesz neki az elődöntőben, bár bevallom, Roddick és Ljubicic ellen sem őt tartottam esélyesnek. ---- Justine Henin-Hardenne, az Australian Open 2004-es bajnoknője a negyeddöntő második és a harmadik játszmájában csodálatosan teniszezve legyőzte Lindsay Davenportot, és ezzel megfosztotta amerikai riválisát a világelsőségtől. "Csalódott vagyok, elsősorban azért, mert meg akartam nyerni a tornát. Nem azt mondom, hogy nem érdekel a világelsőség, de számomra értékesebb egy-egy Grand Slam-torna-győzelem" – magyarázta a tavaly döntőt játszó Davenport. Szinte biztos, hogy hétfőtől Kim Clijsters lesz a világelső.
Ami a másik, felső ági negyeddöntőt illeti: a két orosz, Marija Sarapova és Nagyezsda Petrova ketten együtt kilencszer veszítették el az adogatójátékukat, továbbá 85 alkalommal rontottak. Petrova volt az indiszponáltabb, kétszer is szerválhatott az első szettért, sőt a rövidítésben 6:4-re vezetett – innen veszített végül 7:6, 6:4-re. "Ennél szebb ajándékkal nem is lephettem volna meg Mariját" – ostorozta magát Petrova. Tényleg szerencse, hogy már a második játszma után befejezték a rengeteg hibával tarkított mecscset.
Nalbandian Grand Slame A Mesterek Kupája-győztes David Nalbandian 2003 óta minden évben eljutott a negyeddöntőig Melbourne-ben – és az idén először onnan is továbbjutott, miután 7:5, 6:0, 6:0-ra lelépte Fabrice Santorót. Ezt azért érdemes hangsúlyozni, mert az argentin klasszis ezzel megcsinálta az "elődöntős Grand Slamet", vagyis immár mind a négy major versenyen eljutott a legjobb négyig.
Serena Williams süllyed Mivel a női egyes címvédőjeként már a harmadik fordulóban kiesett, látványosat zuhan majd a hétfőn készülő WTA-világranglistán Serena Williams. Az amerikaiak hétszeres Grand Slam-bajnoknője 638 pontot veszít, és a tizenötödikről várhatóan a 40. hely környékére esik vissza; nyolc éve nem volt ilyen mélyen.
Ivanisevic: végleges nem Véget ért a címvédő horvát Davis-kupa-válogatott körüli hercehurca, legalábbis Goran Ivanisevic részéről. "Nem leszek szövetségi kapitány, a döntésem végleges" – jelentette ki a 34 esztendős Ivanisevic, aki a távozó Niki Pilic örökébe léphetett volna.
Marihuanát fogyasztott Lebukott a decemberben megrendezett olasz csapatbajnokságon Junesz el-Ajnaui: a 34 éves marokkói teniszező marihuanát fogyasztott, amiért várhatóan három hónapos eltiltással kell számolnia. ---- Férfi egyes Negyeddöntő: Nalbandian (argentin, 4. kiemelt)–Santoro (francia) 7:5, 6:0, 6:0 Bagdatisz (ciprusi)–Ljubicic (horvát, 7.) 6:4, 6:2, 4:6, 3:6, 6:3
Női egyes Negyeddöntő: Henin-Hardenne (belga, 8.)–Davenport (amerikai, 1.) 2:6, 6:2, 6:3 Sarapova (orosz, 4.)–Petrova (orosz, 6.) 7:6, 6:4
Férfi páros Negyeddöntő: Damm, Paes (cseh, indiai, 7.)–Björkman, Mirnij (svéd, fehérorosz, 2.) 3:6, 6:3, 6:4 Fyrstenberg, Matkowski (lengyel)–Fisher, Gimelstob (amerikai) 6:2, 3:6, 6:3
Női páros Negyeddöntő: Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 1.)–Dulko, Kirilenko (orosz, 10.) 6:3, 6:2 Aszagoe, Srebotnik (japán, szlovén, 9.)–C. Black, Stubbs (zimbabwei, ausztrál, 2.) 6:3, 4:6, 6:0 Grönefeld, Shaughnessy (német, amerikai, 5.)–Lihovceva, Zvonarjova (orosz, 3.) 6:3, 6:2 Cseng Csie, Jan Ci (kínai, 12.)–Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 4.) 4:6, 7:5, 6:1. Az elődöntő párosítása: Raymond, Stosur–Grönefeld, Shaughnessy; Cseng Csie, Jan Ci–Aszagoe, Srebotnik