Négy hét múlva fellobban a láng a torinói olimpiai stadionban, megkezdődik a XX. téli játékok tizenhét napos küzdelemsorozata. Ha a fene fenét eszik, akkor is legalábbis ezt állítja Valentino Castellani, a torinói szervezőbizottság, a Toroc elnöke.
Miközben sokan aggódnak a játékok sikeréért, Torinóban már javában gyakorolják a nyitóünnepség koreográfiáját
Miközben sokan aggódnak a játékok sikeréért, Torinóban már javában gyakorolják a nyitóünnepség koreográfiáját
Pedig 97 millió dollár még hiányzik a büdzséből, s egyelőre az olasz kormány nem adta meg a piemontiak által kért, átszámítva mintegy 21 milliárd forintos kiegészítést.A torinói téli olimpia összköltségét 3.6 milliárd dollárra – mintegy 760 milliárd forintra – teszik, ebből pillanatnyilag még 97 millió dollár hiányzik, természetesen az ilyenkor megszokott túlköltekezés miatt. Legutóbb e héten kedden – hajszálpontosan egy hónappal a megnyitó előtt – foglalkozott az olasz kormány a pótlólagos eszközök rendelkezésre bocsátásával, de egyelőre nem született döntés az ügyben, sőt jövő hétig nem is várható semmi, hiszen csak akkor kerül újból napirendre a téma.
Érdekes módon azonban Valentino Castellani, a Toroc elnöke nem aggódik, amiért késik a kormányhatározat. "Akár holnap elkezdődhetne az olimpia, nem lenne semmiféle probléma" – állítja.Amennyiben a kormány nem adja meg a kért összeget – vagy annak csak egy részét bocsátja rendelkezésre –, életbe lép a B-forgatókönyv. A Toroc kaparós sorsjegyet bocsát ki, eladja magánszemélyeknek az olimpiai falu lakásait, és egyéb városi források után néz.De Castellani meg van győződve arról, hogy az olasz kormány nem lesz szűkmarkú: "Számomra nem kérdés, hogy minden érintett fél az olimpia sikeres lebonyolításában érdekelt."
A Newsweek amerikai hírmagazin néhány hete kétoldalas cikkben festett meglehetősen sötét képet Torinóról, a pénzügyi gondokról, az érdeklődés szinte teljes hiányáról, a tökéletes közlekedési és építkezési káoszról, amely a város központjában uralkodik. A lokálpatrióták azonban – mint például Ennio Caretto, az Il Corriere della Sera washingtoni tudósítója – másképp vélekednek. A jeles újságírónak Mark Twain híres "bon motja" jut eszébe, amelyet akkor mondott, amikor az egyik amerikai újságban nekrológot olvasott – saját magáról. Mark Twain levelet juttatott el a szerkesztőségbe, amelyben csupán ennyi állt: "A halálomról szóló hírek erősen túlzóak."
Nos, a torinói téli olimpia sokak által biztosra vett kudarca is "erősen túlzó" vélekedésen alapszik, legalábbis Caretto kollégának ez a meggyőződése. "Olyan polgárként, aki valaha torinói lakos volt, azt kell mondanom, a Newsweek írása hamis képet festett városunkról. Meglehet, a FIAT válságáról szóló hírek megalapozottak, ám Torino ennek ellenére Olaszország egyik legkellemesebb városa, sőt talán egész Európában sincs párja. Torinót sötétnek nevezni ugyanolyan hiba, mint egykoron a Juventusra rásütni az öreg hölgy bélyegét. A csapat jobb, mint valaha, és az olimpia is sikeres lesz!"
Az Egyesült Államokban – a mindenkori olimpiák szempontjából legfontosabb médiapiacon– a sok évtizedes hagyománynak megfelelően a legnagyobb tévétársaság, az NBC sugározza az eseményeket. A műsorvezető, az "anchorman" ezúttal is – mint a múltban oly sokszor – a legendaként tisztelt Bob Costas lesz. Az NBC kábeltelevíziós partnereinek segítségével öszszesen 416 órában sugároz a torinói játékokról, ami jelentős emelkedés a hazai földön rendezett Salt Lake City-i olimpiához képest, amelyről 375.5 órában közvetítettek. És – paradox módon – a keleti parthoz képest hatórás időeltolódás miatt a tudósítások háromnegyede élő adásban megy majd! Nem olcsó mulatság tudósítani egy olimpiáról – mármint televízión keresztül. Az NBC nem kevesebb, mint 613 millió dollárt (130 milliárd forintot) adott ki a jogokért, viszont így sem fizet rá: a hirdetési bevétele – ha minden jól megy – 900 millió dollár lehet… ---- Valentino Castellani 1940-ben született az Udine tartományban fekvő Varmo városában. Nős, három gyermek édesapja.
A Torinói Műszaki Egyetemen szerzett diplomát 1963-ban, villamosmérnök a szakképesítése. Később a bostoni MIT egyetemen szerzett nagydoktorit. 1970 óta alma materének professzora, 1981-ben rektornak választották meg. Mintegy 70 tudományos publikáció szerzője.
1993-ban megválasztották Torino polgármesterének, a középbal-koalíció (Baloldali Demokrata Párt, Szövetség Torinóért és a Zöldek) jelöltjeként. Két teljes cikluson át töltötte be ezt a pozíciót, majd 2001-ben munkahelyet változtatott, és a Torinói Olimpiai Szervezőbizottság (Toroc) elnöke lett. Követője a polgármesteri székben Sergio Chiamparino, aki most is regnál, s aki óriási turisztikai és gazdasági fellendülést remél városa számára az olimpiától. ---- Szerdáig úgy állt, hogy éppen február 10-én, az olimpia megnyitójának napján tartanak 24 órás sztrájkot az Alitalia légiutas-kísérői, a pilóták pedig egy nappal korábbra, február 9-re terveztek négyórás munkabeszüntetést.
Szerdán azonban megegyezés született az érintett szakszervezetek és a Toroc között arról, hogy az olimpia idején nem lesz semmiféle sztrájk. A moratórium január 31-től március 23-ig tart, azaz magába foglalja a téli olimpia (február 10–26.) és a téli paralimpia (március 10–19.) teljes időtartamát.
A "fegyverszünethez" csatlakozott Olaszország valamennyi nagy szakszervezete, azonban a megegyezés nem jelenti azt, hogy végképp elmaradna a sztrájk – azt egy későbbi időpontban tartják meg.
Emlékezetes, hogy tavaly a milánói televíziósok munkabeszüntetése következtében le kellett fújni a bormiói Világkupa-versenyt. Ami a kizárólag torinói – tehát helyi – érdekeltségű szervezeteket illeti, ezek már tavaly novemberben megállapodtak az olimpia idejére szóló sztrájkstopban. ---- 28 számban 84 érmet osztanak ki az olimpia 17 napján. Hét sportágban – biatlon (sílövészet), bob, curling (csúszókorong), jégkorong, szánkó, korcsolya, sí – rendeznek versenyeket, nyolc helyszínen: Bardonecchia, Pinerolo, Pragelato, Cesana-Pariol, Cesana-San Sicario, Sauze d'Oulx, Sestriere, Torino.
85 nemzet olimpiai bizottsága küld versenyzőket Torinóba, a 2500 sportolót és ugyanannyi edzőt, sportvezetőt három olimpiai faluban – Torinóban, Bardonecchiában és Sestrierében – helyezik el.
650 pontozó és bíró dolgozik majd a játékokon, amelyről tízezer újságíró és médiamunkás tudósít.