Aggodalomra semmi ok. Ezt állítja magabiztosan Tihanics Tibor, az olimpiai bajnok Majoros István edzője az Univer KTE-nél. Merthogy Athén aranyérmese rutinos versenyző, készül, formában tartja magát, és a szeptember 25. és október 2. között esedékes budapesti világbajnokságra időzíti formáját. Ami miatt kifejeztük aggódásunkat: Majoros az idén, az új szabályok bevezetése óta még nem versenyzett, egyetlenegyszer sem, sem idehaza, sem külföldön.
Majoros István (jobbra) amondó, nem kell ôt félteni a szeptember végi, budapesti világbajnokság miatt (Fotó: Meggyesi Bálint)
Majoros István (jobbra) amondó, nem kell ôt félteni a szeptember végi, budapesti világbajnokság miatt (Fotó: Meggyesi Bálint)
- Szerintem is minden rendben - nyugtat meg mindenkit Majoros. - Igaz, az idén még nem versenyeztem, de vagyok annyira profi, hogy átérezzem a hazai rendezésű vébé súlyát, meg nem is vagyok már mai gyerek, szóval tudom, mit csinálok. Sajnos az év elején volt egy súlyos tüdőgyulladásom, több hétig húzódott a gyógyulás, emiatt az áprilisi Európa-bajnokság előtti versenyeken nem vettem részt. Az Európa-bajnokságon különben sem terveztem a versenyzést, azt találtuk ki az edzőmmel, hogy az idén elég lesz egyszer belevágnom a fogyasztásba, az meg legyen a pesti vébé. A kéthetes bükfürdői edzőtábort viszont végiggüriztem, súlyzózom, futok a Hármashatár-hegyen. Igaz, nemrég megint elkapott egy vírusos, lázas nyavalya, de csak egy hetet kellett kihagynom.
- No, de az új szabályok… - Edzésen persze már rengeteget gyakoroltam az új szabályokat, és nem tartom annyira veszélyesnek a helyzetet. Lehet prüszkölni meg köpködni meg szumónak nevezni az új, földharc nélküli birkózást, de ez van, ezt kell szeretni. Az esély továbbra is mindenki számára ugyanakkora, csak más feltételek mellett, mint régen. Alkalmazkodni kell. - Hogy van a gerincsérve, a kisujjzsibbadása? - Köszöni szépen, jól. Nagyon szeret engem, én is őt, már nem is tudnánk egymás nélkül létezni. A tévében láttam egy reklámot, egy gerincsérv elleni speciális matracot, megvettem, most azon alszom, igaz, aki tutira ajánlotta, szakács volt, nem birkózó.
- Látom, a humorérzéke a régi… - Az élet nem habos torta, valahogy ki kell bírni. Nemrég ért véget egy hétéves párkapcsolatom, az sem volt könnyű, de megy a kocsi tovább. És köszönöm, hogy aggódik értem, de ne vigye túlzásba. Tudja, az olimpiai címmel én már elértem életem nagy álmát, a vébéarany már csak hab lenne a tortán. - Pont most mondta, hogy az élet nem habos torta. - Ez igaz. Félre ne értse senki, nagyon szeretnék jól szerepelni a budapesti vébén, most már ezzel kelek, ezzel fekszem, de ahhoz, hogy az ember a sok remek birkózó között a dobogó legtetejére álljon, mindennek össze kell jönnie. Ha a tucatnyi tényező közül csak egy is hátráltat, valaki más ér oda. Akkor sincs tragédia. - Mindenki azzal bombázza önt, hogy az Európa-bajnoki arany, az olimpiai cím megvan, következhet a vébéelsőség. Nem nyomja a teher? - Egyelőre nem, és remélem ez így is marad. Eléggé tudatos versenyző vagyok, így "öregkoromra", ha látom a célt, sok mindent kibírok. Mindig azt mondom, maximálisan elégedett lennék bármilyen éremmel, erre sokan felhurrognak, hogyhogy nem az arany a célom. Dehogyis nem, de a vébén ugyanaz a mezőny, mint egy olimpián. Sokan odaérhetnek.
- Mikor láthatjuk versenyezni? - Június huszonötödikén megyünk a válogatottal a Német Nagydíjra Dortmundba, majd a cseh és román nemzetközi versenyek következnek, és szeptember elején valószínűleg a magyar bajnokságon is részt veszek majd. A román versenyen már be szeretnék fogyni a súlycsoportomba, élve a kétkilós engedménnyel. A jelenlegi hatvannyolcról rugaszkodom neki az ötvenhétnek, majd a vébére az ötvenötnek. Ne aggódjanak, mindent megteszek, hogy sikerüljön a vébé is.
Két első hely a hölgyeknél
A magyar válogatott hölgyek a szardíniai Sassariból két első hellyel térhettek haza: Sastin Mariann a 63, Godó Kitti az 55 kilósok mezőnyében nem talált legyőzőre, Szerencse Mónika pedig a 65 kilóban a második helyen zárt. Az ausztriai Götzisben két harmadik helyet sikerült megszerezni, Szabó Emese (55 kg) és Soós Rita (72 kg) révén. "A lányok egyre jobban megközelítik az élvonalat, folyamatosan edzőtáborozunk, keményen alapozunk - így Vatai László női szakágvezető. - Célunk, hogy a hazai rendezésű vébére minél jobban felkészüljünk, és megszerezzük a szakág első érmét világversenyen." A válogatott tagjai a lengyelországi nemzetközi versenyen, Wroclawban lépnek legközelebb szőnyegre, augusztus elején.