A Chelsea megtette a magáét

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2005.04.24. 00:25
José Mourinho egyik keze már a Premiership trófeáján van, a Tottenhamen múlik, holnap a másikat is ráteheti-e. A portugál edző Chelsea-je szombaton megtette, amit kellett, visszafogott teljesítménnyel is megverte a Fulhamet, így ha az Arsenal hétfőn csak egy pontot szerez (ami nem lehetetlen az észak-londoni derbin), bajnoki címet ünnepelhetnek a Stamford Bridge-en.
Arjen Robben (jobbra) zseniális csele, majd beadása után Frank Lampard szerezte a Chelsea-t a gyôzelemhez és a bajnoki címhez is közelebb toló második gólt a Fulham ellen

Úgy kezdődött a Chelsea meccse, ahogy mostanában szokott, Joe Cole egy megpattanó lövéssel vezetést szerzett. Igaz, a labda irányváltása ezúttal nem volt túl látványos, a próbálkozás egyébként is veszélyes lett volna. A találat ettől függetlenül nagyrészt Moritz Volz "érdeme", ő tette a labdát előzékenyen a gólpasszt jegyző Didier Drogba elé. Volzhoz hasonlóan Ricardo Carvalho is eldicsekedhetne az ellenfél első félidőben szerzett góljával: jó pozícióból rajtolt egy Collins Johnnak szánt labdára, ám ahelyett, hogy elrúgta volna, a csatárt próbálta vállal eltolni, majd egyszerűen elvágódott. John meg szépen elpasszolt Cech mellett, 1-1-re alakítva az első 45 perc eredményét.

Mourinho a szünetben becserélte a 14 kihagyott mérkőzés után visszatérő Arjen Robbent, és a hollandnak nem tartott sokáig, hogy felvegye a ritmust. Első átadásából Eidur Gudjohnsen a hálóba lőtt, de lesről, kisvártatva szabályos gólt készített elő. Kötényt adott Volznak, a középen érkező Frank Lampardhoz játszott, aki a rá jellemző precizitással belsőzött a kapu jobb oldalába. Az összes sorozatot figyelembe véve ez volt a "kékek" 100. gólja a szezonban, hanem a játékosok alig több mint 20 percig időztek eme jubileumnál. Tiago okosan ugratta ki Eidur Gudjohnsent, s az izlandi ék könnyűszerrel túljárt Edwin van der Sar eszén.
A forduló egyik nagy vesztese a West Bromwich Albion. Gera Zoltán együttese az újabban szokásos - már több ízben sikerre vezető - hatalmas lendülettel esett neki a Middlesbroughnak. A helyzetek kialakításával nem volt gond, ám Robert Earnshaw és társai sorra hibáztak. Aztán tíz perc leforgása alatt megsemmisültek a birminghami remények. Németh Szilárd és Jimmy Floyd Hasselbaink közös munkája e periódusban három gólt eredményezett - a WBA kapusa, Russel Hoult mindegyikben benne volt -, a meccs tehát az első fél óra végére eldőlt. Ilyen hátrányból az újoncok a becserélt Nwankwo Kanuval és Inamoto Junicsivel sem tudtak felállni, sőt Stewart Downing a hajrában még betekert egy szabadrúgást, így a Boro fölényes győzelemmel lépett UEFA-kupás helyre, még ha talán csak ideiglenesen is.

Az Everton megközelíteni sem tudta azt a teljesítményt, amellyel a hét közepén legyőzte a Manchester Unitedet. A Goodison Park közönsége a bravúros eredmény hatása alatt pompás hangulatban várta a Birmingham City elleni bajnokit, de Emile Heskey egy húszméteres bombával hamar az arcokra fagyasztotta a mosolyt. Mivel a hazaiak csupán egyszer jártak közel az egyenlítéshez - James Beattie óriási ziccerben fejelt mellé -, David Moyes feltehetően megbánta, hogy három helyen változtatott az MU-verő csapaton. A második játékrészre beküldte Steve Watsont és a néhány nappal korábbi hőst, Duncan Fergusont, aki most sem hagyta cserben mesterét. Egy kapu előtti kavarodás végén közelről betalált, a megmentett egy pont pedig még sokat érhet a BL-ért folyó versenyfutásban.

A pontosan e küzdelemben érdekelt Bolton ugyancsak döntetlent ért el, az Aston Villa stadionjában. Fernando Hierro szerencsétlen öngóllal nehezítette meg együttese dolgát, El-Hadji Diouf szüntelen zakatolása azonban azt ígérte, hogy a Wanderers nem fogja olcsón adni a bőrét. Éppen a szenegáli támadó készítette elő az egyenlítést, ami persze mindenekelőtt a klub színeiben eddig még sohasem eredményes Gary Speed érdeme, ő bólintott ugyanis a Villa kapujába. Továbbá emlékezzünk meg Jussi Jaaskelainenről, aki bravúrokkal akadályozta meg a házigazdák győzelmét.

Említettük, hogy a West Bromnak "minden összejött" ebben a fordulóban - a néhány hete még szinte biztos kiesőnek tűnő Norwich City is megelőzte. A "kanárik" nagy hajrát nyitottak, utóbbi négy meccsükön tíz pontot szedtek össze. Aktuális áldozatuk a Charlton volt, amelyet volt futballistája, Mathias Svensson kései góljával gyűrtek le. A Manchester City zsinórban ötödször sem szenvedett vereséget, bár a Blackburn elleni, szerfölött gyenge kilencven perc után (0-0) ezzel nem lenne illendő dicsekednie Stuart Pearce trénernek.

League Championship
44. forduló: Brighton-West Ham United 2-2, Cardiff City-Reading 2-0, Crewe Alexandra-Stoke City 0-2, Derby County-Gillingham 2-0, Leeds United-Ipswich Town 1-1, Nottingham Forest-Burnley 1-0, Plymouth Argyle-Coventry City 1-1, Sunderland-Leicester City 2-1, Watford-Sheffield United 0-0, Wigan Athletic-Queens Park Rangers 0-0, Wolverhampton Wandrers-Rotherham United 2-0
A Millwall-Preston North End találkozót ma rendezik.
Az élcsoport: 1. Sunderland 88 pont, 2. Wigan 83, 3. Ipswich 81