Most nem cipelnek terheket

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2004.06.30. 22:38
Címkék
Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek, és mi is angolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét, és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit!
Az NSO ajánlja.

Minden, amit a kajak-kenu olimpiai részvételéről tudni kell


A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Az NSO ajánlja.

Minden, amit a kajak-kenu olimpiai részvételéről tudni kell


A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
"Legalább most elmondható, hogy van egy olyan férfi kajakosegység, amelynek még van fejlődési lehetősége" – viccelődött önirónikusan Storcz Botond a poznani Európa-bajnokságon, amikor párjával, Kammerer Zoltánnal csak a hatodik helyet szerezte meg a K–2 500 méteres döntőjében. A szám olimpiai címvédői mérhetetlenül csalódottak voltak, ám mindenkit megnyugtattak, ez csupán aprócska botlás volt, hasonlótól a közeljövőben szinte biztos, hogy nem kell tartani. Aztán következett a szegedi második olimpiai válogató, amelyen a szolnoki első felvonást megnyerő Kammererék újabb vereséget szenvedtek, ezúttal a "frissiben" összeülő Benkő Zoltán, Beé István kettős lapátolt náluk gyorsabban, így a szabályok szerint szétlövés döntött a két egység között – Kammerer és Storcz javára.

Hiába indulnak címvédôként, Storcz Botond (balra) és Kammerer Zoltán már egy éremmel is tökéletesen elégedett lenne Athénban (fotó: Meggyesi Bálint)
Hiába indulnak címvédôként, Storcz Botond (balra) és Kammerer Zoltán már egy éremmel is tökéletesen elégedett lenne Athénban (fotó: Meggyesi Bálint)
Hiába indulnak címvédôként, Storcz Botond (balra) és Kammerer Zoltán már egy éremmel is tökéletesen elégedett lenne Athénban (fotó: Meggyesi Bálint)
– Sértő, ha azt mondom: az idén a fene sem igazodik ki önökön?
– Egyáltalán nem – nevetett Kammerer Zoltán. – Az idén eddig valóban különleges dolgokat produkáltunk, és ebbe a negatívum és a pozitívum is egyaránt beletartozik. Számunkra is érthetetlen volt az Európa-bajnokság kudarca, no és az is, hogy Benkőéktől kikaptunk a második válogatón. Ugyanakkor a pótválogatón produkált talpraállásunk sem tartozik a mindennapos események közé.
– Szerintem az volt a baj, hogy a második válogatón túlságosan fáradtak voltunk, pont ebben a néhány hétben kerültünk hullámvölgybe – tette hozzá Storcz Botond.
– Aztán a pótválogatón világklasszisokhoz méltó pályát futottak.
– Muszáj volt, hiszen ez volt az utolsó szalmaszál, amibe kapaszkodhattunk – magyarázta Kammerer. – Már az Európa-bajnokság után is izgultunk, hogy Angyal Zoltán szövetségi kapitány a rossz szereplés miatt, a már olimpiai résztvevő négyeshajó érdekében, úgymond lefújja a páros indulásunkat, ám szerencsére megbízott bennünk. Sőt a második válogató után is leszavazhattak volna, de talán az évek során már bizonyítottuk, hogy jó versenyzők vagyunk, így mehettünk a szétlövésre is.
– Mit tartanak egymás erényeinek?
– Botond jó versenyzőtípus, feleslegesen nem stresszel semmilyen szituációban, és nagyon megbízható. Éppen ezért nem szívesen megyek ellene egyest – folytatta Kammerer.

Kammerer Zoltán

Született: 1978. október 3., Vác
Klubja: Gyôri VSE
Edzôje: Sári Nándor
Kiemelkedô eredményei: 2x olimpiai bajnok (K–2 500 m, K–4 1000 m, 2000); 2x világbajnok (K–4 500 m, 1997, K–4 1000 m, 1999), 2x vb-2. (K–4 1000 m, 2001, 2003), 2x vb-3. (K–4 500 m, 1999, 2002); 2x Európa-bajnok (K–4 500 m, 1000 m, 1997), 5x Eb-2. (K–2 500 m, 1999, 2002, K–2 1000 m, 1999, K–4 1000 m, 2000, 2002)

Storcz Botond

Született: 1975. január 30., Budapest
Klubja: Démász–Szeged
Edzôje: Sári Nándor
Kiemelkedô eredményei: 2x olimpiai bajnok (K–2 500 m, K–4 1000 m, 2000); 4x világbajnok (K–1 500 m, 1000 m, 1997, K–4 500 m, 1997, K–4 1000 m, 1999), 5x vb-2. (K–4 1000 m, 1997, 1998, 2001, K–4 500 m, 1998, K–2 500 m, 1999), 2x vb-3. (K–4 500 m, 1999, K–2 500 m, 2002); 3x Európa-bajnok (K–1 500 m, K–2 500 m, K–4 1000 m, 1997), 3x
Eb-2. (K–4 1000 m, 2000, 2002, K–2 500 m, 2002)
– Vicces, de én is csak ugyanezeket tudom elmondani – mondta Storcz. – Bár lehet, hogy az életben mások vagyunk, a hajóban teljesen egyformán gondolkodunk, ráadásul Zoli a versenyeken mindig képes rátenni egy lapáttal, sokkal többet hoz ki magából, mint az edzéseken.
– Nem lesz teher olimpiai címvédőként odaállni Athénban?
– Nem, egyáltalán nem érzünk nyomást. Nem mi vagyunk az aranyesélyesek, sőt én már azt nagy eredménynek könyvelném el, ha érmet szereznénk Athénban. A címvédés nagy álom, ebben a sportágban ráadásul ritkán adatik meg, óriási szerencsének tartanám, ha velünk történne meg – magyarázta Kammerer.
– Persze az elmúlt évek eredményei alapján a németek az aranyesélyesek, ahogyan Sydney előtt is ők voltak – mondta Storcz. – Akkor az előfutamok során ők érték el a legjobb időt, aztán a döntőben előléptünk a semmiből, és győztünk. Én azt mondom, semmi sem lehetetlen. ---- RONALD RAUHE, TIM WIESKÖTTER (NÉMETORSZÁG)

Bár a sydneyi olimpián a Kammerer, Storcz és az ausztrál Trim, Collins kettős mögött még csak a harmadik helyen zárt a német duó, azóta egyetlen világversenyen sem talált legyőzőre. Az athéni játékok előtti utolsó nagy felmérőkön, a poznani Európa-bajnokságon és a júniusi Világkupa-versenyeken is győzelemmel (és remek időkkel) bizonyítottak Rauhéék, így csodaszámba menne, ha augusztusban nem az ő nyakukba akasztanák majd az aranyérmet.

RAMAN PJATRUSENKA, VAGYIM MAHNYEJ (FEHÉROROSZORSZÁG)

A gainesville-i világbajnokság ezüstérmesei az utóbbi időben – vélhetően már Athénra is gondolva – nagyobb sebességre kapcsoltak. Bár a májusi poznani Európa-bajnokságon még csak a negyedik helyet szerezték meg, a júniusi Világkupa-versenyeken már rendre a győztes német egység mögött zártak, ami azt jelenti, hogy a görög fővárosban rendezendő ötkarikás játékokon is komolyan kell majd velük számolni, befuthatnak a dobogóra.

EGIDIJUS BALCIUNAS, VYTAUTAS VAICIKONIS (LITVÁNIA)

Korábban Egidijus Balciunas a tapasztalt Alvyudas Duonela oldalán "futott" – nem is akárhogyan! Ez a kettős a 2001-es poznani vb-n második lett, és a szintén Lengyelországban lebonyolított májusi kontinensviadalon ugyancsak ezüstérmet vehetett át. Éppen ezért feltűnést kelt, hogy a júniusban megrendezett két Világkupa-versenyen Balciunas egy másik kajakos, Vytautas Vaicikonis oldalán lapátolt. Az eredmények egyelőre nem őket igazolják.

MAREK TWARDOWSKI, ADAM WYSOCKI (LENGYELORSZÁG)

A sydneyi olimpia előtt egy esztendővel világbajnokok lettek Milánóban, ám az önbizalomnövelő nagy siker nem jött be, hiszen a 2000-es ötkarikás játékokon csak az ötödik helyen zártak. Most, a májusi poznani Európa-bajnokságon, hazai közönség előtt csupán ötödikek lettek, ezt akár jó előjelnek is tekinthetik a lengyelek: a fordított felállást nézve, talán már az athéni győzelem érdekében vállalták a hazai leégést?

NATHAN BAGGALEY, CLINT ROBINSON (AUSZTRÁLIA)

Az ausztrálok egy hajóba ültették a jelenlegi sztárjukat, az 500 méteren kétszeres világbajnok Nathan Baggaleyt, valamint a barcelonai olimpia 1000 méteres bajnokát, Clint Robinsont. A páros az öreg kontinens versenyzőihez hasonlóan május óta európai turnén vesz részt, két hete hatodik lett a racsicei Vk-vidadalon, míg a most hétvégi duisburgi versenyen hetedikként haladt át a célvonalon. Biztos, hogy összekapják majd magukat az olimpiára.


Az NS athéni tippje

1. Ronald Rauhe, Tim Wieskötter (Németország)
2. Raman Pjatrusenka, Vagyim Mahnyej (Fehéroroszország)
3. Kammerer Zoltán, Storcz Botond (Magyarország) ---- A németeket nem szabad elengedni

Talán közhelyesen hangzik, de Kammerer Zoltán és Storcz Botond a képességei alapján bármit elérhet, minden attól függ, hogy rossz vagy éppen jó napot fogtak-e ki a fiúk. A kontinensbajnokság kudarca, no és az, hogy a Benkő, Beé kettős megelőzte őket a második válogatón, mentálisan sokat segített a fiúkon, akik kétségtelen, hogy az ötszáz méter világklasszisai közé tartoznak. Az erényük az, hogy remekül kiegészítik egymást, meglátásom szerint Kammerer tökéletes vezérevezős, megkockáztatom azt is, hogy az egyik legjobb a világon. A teljes összhangot akkor találhatják meg, ha Botond fizikális felkészültsége százszázalékos. Amikor versenyeztem, eveztünk együtt Storcz Botonddal, akiről csak azt tudom mondani, ha jó formában van, a hegyet is képes eltolni. Biztos vagyok benne, hogy az olimpiáig hátralévő időszakban legalább egy hajót fejlődnek majd, és ez egyenértékű lehet egy éremmel. Hogy milyen színűvel, az majd Athénban kiderül. Az aranyérem várományosai kétségtelenül a németek, akik az elmúlt években minden világversenyen diadalmaskodtak, ám ha Kammererék nem engedik el őket a pálya elején, elképzelhető, hogy ismét magyar versenyzők állhatnak fel a dobogó legfelső fokára.

Gyulay Zsolt (kétszeres olimpiai bajnok kajakozó) ---- 2000, Sydney, olimpia
1. Kammerer, Storcz (Magyarország), 2. Trim, Collins (Ausztrália), 3. Rauhe, Wieskötter (Németország)
2001, Milánó, Európa-bajnokság
1. Rauhe, Wieskötter, 2. Bártfai, Veréb (Magyarország), 3. Twardowski, Wysocki (Lengyelország)
2001, Poznan, világbajnokság
1. Rauhe, Wieskötter, 2. Duonela, Balciunas (Litvánia), 3. Oscarsson, Nilsson (Svédország)
2002, Szeged, Európa-bajnokság
1. Rauhe, Wieskötter, 2. Kammerer, Storcz, 3. Oscarsson, Nilsson
2002, Sevilla, világbajnokság
1. Rauhe, Wieskötter, 2. Twardowski, Wysocki, 3. Kammerer, Storcz
2003, Gainesville, világbajnokság
1. Rauhe, Wieskötter, 2. Pjatrusenka, Mahnyej (Fehéroroszország), 3. Duonela, Balciunas
2004, Poznan, Európa-bajnokság
1. Rauhe, Wieskötter, 2. Duonela, Balciunas, 3. Tyiscsenko, Grusikin (Oroszország) ---- (Az előfutamok előtt a nevezések alapján határozzák meg azon versenyzők számát, akik egyenes ágon a fináléba kerülnek, a többiek középfutamra kényszerülnek, amelyből szintén lehetőség nyílik a továbbjutásra. A szkíniaszi pályán kilenc versenyző méri össze erejét a fináléban.)

Augusztus 24.:
8.50: K–2 500 m, előfutamok
Augusztus 26.:
8.20: K–2 500 m, középfutamok
Augusztus 28.:
8.35: K–2 500 m, döntő
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik