A K–1 1000 méteres döntőben megszerzett negyedik helye olimpiai indulást ért, ám a Domino-Honvéd versenyzője érmet szeretett volna szerezni a meglehetősen hullámzó Malta-tavon. A sydneyi olimpián is ezen a távon rajtolt (igaz, ott még nem jutott be a fináléba), éppen ezért Kökényt úgy "könyveltük el", hogy Athénban ő képviseli majd színeinket a hosszabbik egyes számban. Aztán a szegedi második olimpiai válogatón nagy meglepetésre egy hajóba ült Kucsera Gáborral, és 1000 méteren megpróbálkozott a párosbeli kvalifikációval – sikertelenül. – Amikor felvetődött, hogy Gáborral próbáljuk ki magunkat egy hajóban, nagyon jó ötletnek tűnt – mondta Kökény Roland. – Ráadásul a második válogatón nem is mentünk rosszul, csak éppen a második helyen végeztünk Benkő Zoltánék mögött, ami ugyebár azt jelentette, ezen a távon elfelejthetjük az olimpiát. Semmi bajom sincs az ezer egyessel, de úgy éreztem, ha a válogatón nyertünk volna, akkor mindenképpen "átnyergeltem" volna a párosra. Sőt, olyannyira belelkesedtünk, hogy úgy volt, amolyan tapasztalatszerzésnek a múlt hét végi rasicei Világkupán is elindulunk majd. Sajnos ebből a párosból most nem lett semmi, de az olimpia után is van élet.
Kökény Roland: „Kellô rutint szereztem, és talán sokkal elszántabban állok oda a rajthoz a versenyeken”
– Athénra maradt tehát az egyes indulás. Négy évvel ezelőtt roppant erős középfutamba került, ahonnan nem tudott továbblépni a fináléba. Mi változott azóta? – Eltelt négy év, és ezalatt az idő alatt talán sikerült megkomolyodnom. – Ezt úgy mondja, mint ha korábban bohó ember lett volna. – Nem, inkább úgy gondolom, hogy azóta kellő rutint szereztem, és talán sokkal elszántabban állok oda a rajthoz a versenyeken. – Ezt Poznanban is bizonyította, hiszen az akarásával nem volt gond. – Megvallom őszintén, a formámmal sem. Tényleg azt hittem, hogy érem lesz belőle, hiszen felkészülten, jó állapotban utaztam Poznanba. Az előfutam is nagyon jól sikerült, aztán a döntőben "lötyögött" a víz. Persze ez nem mentség, a többieknek is ugyanilyen volt. – És az athéni olimpián állítólag hasonló lesz. – Nem egészen. Ott egyirányú hullámokra számíthatunk, ami némileg könnyebbség. Poznanban a cél utáni betonfal miatt össze-vissza hullámzott, úgymond lötyögött a pálya. – Hogyan lehet, ha egyáltalán lehet készülni az athéni körülményekre? – Itthon, Budapesten és Szegeden is előfordul ilyen széljárás, ha szerencsénk van, kifoghatjuk és akkor nem lesz problémánk Athénban. Mondom ezt úgy, hogy még nem is láttam azt a pályát… – Az olimpiai rajtig még szűk két hónapja van, min szeretne és min tud változtatni ezalatt az idő alatt? – Fontos, hogy jó legyen a mozgásom, fizikailag tökéletesen felkészült legyek, és ha mindez összejön, jó lenne két másodpercet fejlődni. Persze ez nagy álom, de nem elérhetetlen. – És az mire lenne elegendő? – Úgy utazom az olimpiára, hogy szeretnék a döntőbe kerülni. Ez az elsődleges célom, de hogy a fináléban mi lesz majd?! Igazából ott már bármi megtörténhet. – Még az éremszerzés is? – Jó lenne. Az ezer méter olyan táv, amely számos meglepetést rejt magában, hiszen hosszú is, fájdalmas is, és alaposan ki lehet készülni benne. De én szeretem, és nekem ez a legfontosabb. ----
DVSC–Sárrét válogatott 5–1 G: Nenadics (3), Majoros, Fatmi, ill. Szántó
Békéscsaba–Sárrét Válogatott 1–1 G: Tóth Gy. (11-esbôl), ill. Szántó
DVSC–Békéscsaba 2–0 (1–0) 1000 nézô. V: Hegedûs L. DVSC: Balogh – Kiss Z., Máté, Szekeres, Selymes – Dombi, Sándor T. (Habi), Balog, Böôr – Kent, Kerekes BÉKÉSCSABA: Fekete – Gabala, Braga, Udvari, Grujics – Vincze, Szeverényi, Bánföldi, Megyesi (Szilveszter) – Fehér (Cseke), Hoffman (Tóth Gy.) G: Böôr, Balog
Jó esetben még dobogós is lehet Kökény Roland már a sydneyi olimpián is ott volt ezen a távon, ám sajnos olyan erős középfutamot fogott ki, amelyből a továbbjutók a legjobb négy között értek célba, így nem sikerült Roland célja, a fináléba jutás. Azóta azonban eltelt négy esztendő, sok tapasztalatot szerzett, és ami a legfontosabb, kiforrott kajakos vált belőle. Persze, ez nem jelent semmit, hiszen ez az a táv, amelyen évről évre berobbannak új versenyzők. A gainesville-i világbajnokságon például az új-zélandi Fouhy, no és ott lesznek a táv megszokott sztárjai, a norvég Larsen, a brit Brabants, és természetesen az ausztrál Baggaleyről sem szabad megfeledkezni. Azt tudom, hogy Roland tisztességes versenyző, és bár a fizikai adottságai, meglehet, nem a legjobbak ehhez a távhoz, az akaratereje, a küzdeni tudása és az állóképessége tökéletes, ami mindenképpen segíti majd őt a versenyek során. Ha meg kellene tippelnem azt, hogy a magyar fiú hol végez majd az olimpián, azt mondom: a legjobb hat között. Ám én szeretném, ha hasonló tervekkel és akaraterővel futna neki Athénnak, mint májusban a poznani Európa-bajnokságnak, és bízzon benne, hogy akár a dobogón is zárhat. Mert miért ne sikerülhetne?
Gyulay Zsolt (Kétszeres olimpiai bajnok kajakozó) ---- ERIK VERAS LARSEN (NORVÉGIA) A négyszeres világ- és Európa-bajnok biomechanikus életében az hozott változást, amikor 18 esztendősen felköltözött Oslóba. Addig a kétszeres világbajnok Olaf Soyland vezényelte edzéseit, onnantól kezdve azonban a kétszeres olimpiai bajnok Knut Holmann-nal közösen, majd Bakos Zoltán edzésprogramja szerint edzett. 2001-ben nemcsak a rövid, de a maratoni távon is világbajnok lett, ami bizonyítja, hogy nagy teherbírású versenyző.
NATHAN BAGGALEY (AUSZTRÁLIA) A tavalyi gainesville-i világbajnokságon az 500 méter egyest megnyerte, míg ezren a harmadik lett, ám a magyar szakértők szerint Athénban jó eséllyel lehet akár duplázó is. Igaz, az nem könnyíti meg a helyzetét, hogy az olimpián feltehetőleg három számban rajtol, párosban a barcelonai olimpiai bajnok Clint Robinssonnal vágnak neki a rövidebb távnak. Az ausztrál versenyző a nyári időszakban már Európában tréningezik, és nagy tervekkel vág neki az athéni olimpiának.
TIM BRABANTS (NAGY-BRITANNIA) Tízévesen kezdett el kajakozni a britek legjobbja, s az elmúlt négy esztendőben két dobogós helyet sikerült megszereznie: 2000-ben a harmadik lett a sydneyi olimpián, míg a szegedi Európa-bajnokságon győztesként ismerhették meg a magyar szurkolók. A tavalyi világbajnokság elképesztő döntőjében az ötödik helyen zárt, ám a nottinghami orvos fogadkozik: Athénban sem adja lejjebb sydneyi teljesítményénél.
BEN FOUHY (ÚJ-ZÉLAND) A gainesville-i világbajnokság aranyérmese igazi sporttálentum, hiszen a kajakozás mellett korábban kerékpárban, úszásban és futásban is jeleskedett, így nem véletlen például, hogy 2000-ben az új-zélandi Ironman mezőnyében is feltűnt már. A fiatalember 2001-ben az olimpiai bajnok Ian Ferguson és Paul MacDondald tanácsára azonban a kajakozás mellett döntött, és ezt nem tette rosszul, hiszen augusztusban, ha úgy alakul, mentorai nyomába léphet majd.
ADAM VAN KOEVERDEN (KANADA) Hogy ne csak Caroline Brunet nevétől legyen hangos a kanadai kajaksport, Adam Van Koeverden gyorsan ezüstérmet szerzett a 2003-as gainesville-i világbajnokságon az ezer méter egyesben, no és a négyes tagjaként is. A ma már 22. életévében járó versenyző akkor 750 méterig az élen állt, ám az új-zélandi Fouhy végül lehajrázta őt. A kanadai Athénban is ott lehet a legjobbak között, ám most úgy tűnik, az éremre nincs esélye.
Az NS athéni tippje 1. Erik Veras Larsen (Norvégia) 2. Nathan Baggaley (Ausztrália) 3. Tim Brabants (Nagy-Britannia) ---- 2000, Sydney, olimpia 1. Holmann (Norvégia), 2. Merkov (Bulgária), 3. Brabants (Nagy-Britannia), …Kökény Roland (Magyarország) a középfutamban kiesett 2001, Milánó, Európa-bajnokság 1. Liwowski (Németország), 2. Vereckei Ákos (Magyarország), 3. Larsen (Norvégia) 2001, Poznan, világbajnokság 1. Amir-Tahmasseh (Franciaország), 2. Correa (Argentína), 3. Liwowski 2002, Szeged, Európa-bajnokság 1. Brabants, 2. Seroczynski, 3. Liwowski 2002, Sevilla, világbajnokság 1. Larsen, 2. Correa, 3. Seroczynski (Lengyelország) 2003, Gainesville, világbajnokság 1. Fouhy (Új-Zéland), 2. Van Koeverden (Kanada), 3. Baggaley (Ausztrália) 2004, Poznan, Európa-bajnokság 1. Larsen, 2. Brabants, 3. González (Spanyolország), 4. Kökény Roland ---- (Az előfutamok előtt a nevezések alapján határozzák meg azon versenyzők számát, amelyek egyenes ágon a fináléba kerülnek, a többiek középfutamra kényszerülnek, amelyből szintén lehetőség nyílik a továbbjutásra. A fináléban kilenc versenyző méri össze az erejét.)
Augusztus 23.: 7.30–7.54: előfutamok Augusztus 25.: 7.30–7.44: középfutam Augusztus 27.: 7.30–7.34: döntő