Janicsé az athéni egyes!

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2004.06.12. 20:55
Címkék
A hangosbemondó Kovács Katalint szólította. Először, aztán másodszor, harmadszor szinte már kérlelte a világbajnoki címvédőt, hogy jelenjen meg az eredményhirdetésnél.
A percek peregtek, talán már fél óra is elmúlt, amikor az MTK versenyzője megjelent a dobogó felé vezető kikövezett útnál, a gépek kattogtak, és többen – ahogyan az elmúlt évek során, a nagy győzelmek után tették – már nyújtották is volna felé a mikrofont, ám mindenki érezte, ez most nem a legjobb idő…Kati összetörve állt, tekintetét napszemüvege mögé bújtatta, arcán azonban látható nyomokat hagytak a könnyek, s jól tudtuk, nem tiszteletlenségből várakoztatott minket, ezek a percek egy fantasztikus sportember torokszorító pillanatai voltak.Kovács Katalin veszített. Egy nagy, évek óta dédelgetett álmot, az athéni egyes indulást bukta el. Mindössze tizenegy századon (egy hajóberúgáson) múlott, hogy az augusztus 13-án kezdődő athéni olimpián a női egyes rajtjánál nem ő, hanem újdonsült Európa-bajnokunk, Janics Natasa néz majd farkasszemet a céllal és az ellenfelekkel. Tizenegy század! Ami az egyiknek pokol, a másiknak maga a mennyország. A célba érkezéskor tanácstalanul nézett egymásra, majd a partra a két lány, aztán Janics keze, mintha megérezte volna a sikert, a magasba lendült, Kovács pedig a többiektől kissé távolabb evezve maga elé meredt. Milyen magányos volt ekkor! És milyen egyedül volt az eredményhirdetésnél is! Hiába szólt neki a nagyobb taps, hiába zendült fel a "szeretünk, Kati", az a jól ismert, ezerszer megcsodált mosolygós lány most valahol máshol járt. S hogy az élet micsoda rendező: egy órával később, egyesbéli riválisával, Janics Natasával egy hajóban ülve hihetetlen harmóniában, és óriási fölénnyel megnyerték a páros döntőjét. Azt a finálét, amelyben a második helyen az Európa-bajnoki címvédő Paksy Tímea, Benedek Dalma, a harmadikként pedig a világbajnoki címvédő Szabó Szilvia, Bóta Kinga kettős zárt. Janics és Kovács már egyesbéli időeredményükkel (igaz, kis hátszéllel, de életük legjobb idejét lapátolták a lányok) bebizonyították, hogy bombaformában vannak, párosban pedig olyan csodát műveltek, ami alapján már sokan úgy vélekednek, hogy az athéni aranyérmeseket láthattuk a Maty-éri pályán.Aminek Angyal Zoltán szövetségi kapitány rettentően örült, ugyanakkor nem kis fejtörést okoz számára az új páros berobbanása. ----
A fiatalon elhunyt nagyszerû kapus, Zsiborás Gábor gyerekei is köszöntötték az idén remekül védô ferencvárosi Szûcs Lajost
A fiatalon elhunyt nagyszerû kapus, Zsiborás Gábor gyerekei is köszöntötték az idén remekül védô ferencvárosi Szûcs Lajost
"Még az év elején leszögeztem, hogy aki egyesben szerepel majd az olimpián, nem vállalhat páros indulást, hiszen a két szám döntője között alig több mint egy óra különbség lesz – mondta a kapitány. – Most azonban azt kell látnom, hogy feltehetőleg a világ legjobb párosa állt össze, amely fogalmazzunk úgy, hogy az Eb-címvédő Paksy, Benedek és a világbajnok Szabó, Bóta kettőst is leiskolázta egy órával azután, hogy tagjai élethalálharcot vívtak egymás ellen az egyes indulás reményében. Töröm a fejem azon, hogy a tényekre és az észérvekre támaszkodva megváltoztassam-e a korábbi döntésemet. Kedden összeül a szakmai bizottság megvitatni ezt a kérdést, és ha egyezségre jutunk, csütörtökön az elnökség elé visszük az ügyet. Ha úgy látom, Janicsék Athénben is képesek lesznek ehhez hasonló bravúrra, akkor pénteken, itt, Szegeden szétlövés során döntik majd el az indulás jogát az első válogatót megnyerő Paksy Tímeáékkal szemben. Ha viszont nem változtatom meg a döntésemet, akkor nem rendezünk szétlövést, és a Paksy Tímea, Benedek Dalma duó lesz az athéni induló."
Ha az athéni olimpia eredményességét nézzük, akkor az érzelmek helyett az észérveknek kell nyerniük, igaz, ez esetben felvetődik az a kérdés is, hogy hány olyan kajakos van, aki párosban mindenképpen és talán egyesben is esélyes lehetett volna, ám a válogatási elvekhez és Angyal Zoltán korábbi határozatához igazodva nem próbálkozott meg az egyes kvalifikációval.
Ha már a szétlövéseket említettük, a szombati négy olimpiai válogatóból mindössze női egyesben született meg a döntés, női párosban talán, ám a férfiak kenu egyes, valamint kajak páros (1000 méter) versenyében biztosan péntekre marad a nagy összecsapás.
Hogy miért?
Nos, a kenu egyesek 1000 méteres versenyében váratlan vereséget szenvedett Joób Márton, aki szerint hihetetlen jó formában lapátolt ellenfele, a szegediek másik fiatalja, Vajda Attila, míg a kajak párosok között szép győzelmet aratott a Benkő Zoltán, Beé István kettős, amely így a folytatásban az első válogatón győztes, ezúttal azonban csak harmadik helyezett Siebel Lajos, Bauer Márton duó ellenében húz majd kesztyűt.
S hogy a bajnoki címekről se feledkezzünk meg: Vereckei Ákos könnyedén nyerte meg a
K-1 1000 métert, olimpiai címvédő férfi négyesünk (Kammerer, Storcz, Vereckei, Horváth) is megszerezte az aranyérmet, akárcsak a vb-címvédő lányok (Kovács, Szabó, Viski, Bóta), no és a Gainesville-ben harmadik kenupáros, Kozmann György és Kolonics György.
Vasárnap az ob programján belül még két olimpiai válogatószám kerül megrendezésre, 500 méteren férfi kenu egyesben, valamint kajak párosban derülhet fény az athéni részvevők kilétére. ---- ORSZÁGOS BAJNOKSÁG, EGYBEN MÁSODIK OLIMPIAI VÁLOGATÓ, SZEGED
Férfiak.
1000 m. K-1. Bajnok: Vereckei Ákos (Domino-Honvéd, edző: Sári Nándor) 3:25.84, 2. Bethlenfalvi István (Tiszaújváros) 3:29.24, 3. Szigeti Krisztián (Délviép Kaposvári SC) 3:30.52, 4. Deák (Domino-Honvéd) 3:30.91, 5. Csathó (MULTI SE) 3:31.07, 6. Schenk (KSI) 3:31.73. K-2. B: Benkő Zoltán, Beé István (Győri Vízisport Egyesület, Domino-Honvéd, e: Tóth László, Sári Nándor) 3:07.91, 2. Kökény Roland, Kucsera Gábor (Domino-Honvéd, MTK) 3:10.85, 3. Siebel Lajos, Bauer Márton (Csepel, Mezőgép-KGF) 3:11.83, 4. Szabó, Borhi (KSI, Délviép Kaposvári SC) 3:12.95, 5. Boros, Börcsök (Mezőgép-KGF, Démász-Szeged) 3:14.32. K-4. B: Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor (Győri Vízisport Egyesület, Démász-Szeged, Domino-Honvéd, e: Sári Nándor) 2:53.29, 2. Sík Márton, Csamangó Attila, Gyökös Lajos, Boros Gergely (Démász-Szeged, Atomerőmű) 2:53.93, 3. Szabó Gergely, Katona Gábor, Boros Attila, Börcsök Balázs (KSI, Mezőgép-KGF, Démász-Szeged) 3:01.84, 4. Homoki, Bak, Bernáth, Hajdú (Seawear Kft, Békési Kajak-kenu Club, KSI), 5. Gyertyános, Szőnyi, Hűvös, Babella (UTE, Pécsi Kajak-kenu Klub) 3:04.87, 6. Dombi, Ács, Dencső, Hadvina (Építők Margitszigeti Diák Kajak Club, Mezőgép-KGF) 3:05.28.
C-1. B: Vajda Attila (Démász-Szeged, e: Szabó Attila) 3:45.46, 2. Joób Márton (Démász-Szeged) 3:49.17, 3. Ispán László (Mezőgép-KGF) 3:50.07, 4. Fürdök (Démász-Szeged) 3:50.36, 5. Zala (BSE-ESMA) 3:54.36. C-2. B: Kozmann György, Kolonics György (Atomerőmű, Csepel, e: Ludasi Róbert) 3:31.32, 2. Györe Attila, Csabai Edvin (Csepel) 3:35.82, 3. Vajda Attila, Toronyai László (Démász-Szeged, Domino-Honvéd) 3:36.84, 4. Balázs, Kronecker (UTE, Mezőgép-KGF) 3:41.43, 5. Metka, Mike (UTE) 3:42.63, 6. Kovács, Volein (Dunaferr) 3:45.96
Nők. 500 m. K-1. B: Janics Natasa (Démász-Szeged, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin) 1:45.74, 2. Kovács Katalin (MTK) 1:45.86, 3. Viski Erzsébet (Tiszaújváros) 1:50.94, 4. Kozák (KSI) 1:51.62, 5. Dékány (Tiszaújváros) 1:53.02. K-2. B: Kovács Katalin, Janics Natasa (MTK, Démász-Szeged, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin) 1:37.35, 2. Paksy Tímea, Benedek Dalma (MTK, Dunaferr) 1:39.40, 3. Szabó Szilvia, Bóta Kinga (Tiszaújváros) 1:40.44, 4. Kozák, Szabó G. (KSI) 1:43.36, 5. Dékány, Viski (Tiszaújváros) 1:44.73.
K-4. B: Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga (MTK, Tiszaújváros, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin) 1:33.95, 2. Dékány Kinga, Móni Katalin, Keresztesi Alexandra, Janics Natasa (Tiszaújváros, MTK, Démász-Szeged) 1:36.22, 3. Benedek Dalma, Kozák Danusia, Szabó Gabriella, Gáspár Zita (Dunaferr, KSI) 1:36.22, 4. Rasztótzky, Fazekas, Szabó Á., Patyi (MTK) 1:39.28, 5. Szakállas, Kollár, Várnai, Ulveczki (MTK, Dunaferr, UTE) 1:43.49, 6. Szonda, Nagy V., Nagy A., Hegyi (Tiszaújváros, Dunaferr) 1:44.76 ---- "Életem versenye volt! Bárhogy is alakult volna, biztos, hogy sohasem felejtem el – mondta a könnyeit törölgetve Janics Natasa. – Hihetetlen feszültség volt bennem, de ez nem vonta el az erőmet, sőt inkább energiát adott. A verseny közben egyáltalán nem néztem ki oldalra, a sydneyi olimpia történései megtanítottak rá, hogy csak magammal foglalkozzam, de a végén valahogy éreztem, hogy én vagyok elől. Azt nem tudtam, hogy ki nyert, amikor a parton kiszálltam, felszaladtam a szobámba, hogy lehiggadjak. Éppen a fürdőben voltam, amikor bemondták a sorrendet, és mivel csobogott a víz, az első helyezett nevét nem hallottam, csak az idejét. Amikor azonban bemondták, hogy Kati lett a második, lerogytam a WC-csészére és eleredtek a könnyeim. ---- "Mit vétkeztem az idén, hogy ennyire elpártolt tőlem a szerencse?! – tette fel magának a kérdést Kovács Katalin. – Érthetetlen, egyszerűen felfoghatatlan számomra, ami történt, és még az sem kárpótol vagy nyugtat meg, hogy párosban ilyen jól megyünk. Életem nagy álmától fosztottak meg, és ez most nagyon fáj nekem. Tudom, hogy az élet megy tovább, előttem az olimpia, éppen ezért a munkámban és az odaadásomban semmi sem fog változni. Csak azt hiszem, időnek kell eltelnie ahhoz, hogy el tudjam mondani, túltettem magamat a történteken." ---- – Önnek is fáj, amikor látja, hogy az a versenyzője, aki éveken át a csúcson volt, lelkileg összetörve mászik ki a hajóból?
– Már hogyne fájna – mondta Fábiánné Rozsnyói Katalin. – Mindkét lányt szeretem, éppen ezért együtt örülök Natasával és együtt bánkódom Katival.
– Mit tud tenni egy edző ilyen helyzetben? Hogyan lehet tanácsokat adni úgy, hogy tudja, egymás ellen kell felkészítenie a versenyzőit?
– Nehéz feladat, de semmi mást nem alkalmaztam, mint hogy azt az edzésprogramot, ami Kovács Kati esetében bevált, Natasával is elvégeztettem, és ez hihetetlen fejlődést hozott nála. Sőt azt kell mondanom, hogy Kati esetében is, aki – a veresége ellenére állíthatom – nem csak szinten tartotta magát, hanem meg is újult erre a párharcra.
– Akkor mégis mi döntött? A lelki tényezők?
– Nem hiszem. Azon a hajóberúgáson múlott minden. Az edzések során már lehetett látni, hogy hajszálpontosan azonos állapotban vannak, és a pillanatnyi helyzet döntött, ezúttal Natasa javára.
– Egy ilyen drámai küzdelem után hogyan tudtak egy hajóba ülni, és ilyen csodálatos győzelmet aratni?
– Úgy, hogy mindketten világklasszisok és profi a mentalitásuk. Állítom, ennél a párosnál nincs jobb a világon, így vétek lenne, ha Angyal Zoltánnak megvonná tőlük a lehetőséget. Mindent elkövetek azért, hogy a lányok pénteken ott legyenek a szétlövésnél Paksyék ellen, hiába próbálnak majd meg mások ez ellen tenni. Tudom, hogy ez a helyzet még nagy vitákat szül majd.
– Janics az olimpián is képes lesz arra, hogy egy óra leforgása alatt felpörögjön?
– Natasa mindenre képes. Meg tudja csinálni, ahogyan ellenkező esetben Kati is megcsinálta volna.
– A világbajnok Szabó, Bóta kettőst váratlanul érte Kovácsék sikere?
– Igazából nem. Már a válogató előtt tartottunk egy közös edzést és láthatták, hogy menynyire jól mennek Katiék. Lelkileg persze ezt nehéz lehet feldolgozni, de el kell fogadniuk, hogy párosban most van jobb náluk.
– Éppen ezért felvetődik a kérdés, hogy a négyesen változtat-e?
– Nem. A poznani Európa-bajnokságon második lett a hajó, de csak azért, mert egyáltalán nem készültünk a négyes számra. Eszem ágában sincs megbolygatni azt a jól működő egységet.
– Ha tippelnie kellene, hogy női vonalon hány aranyérmet szerzünk, vállalkozna rá?
– Nem. Mindhárom számban esélyesként állunk oda és ez a lényeg. Az aranyakról ráérünk majd az olimpia után beszélni.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik