Thierry Henry fütyült a krízisre

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2004.04.09. 21:21
Úgy egyfélidőnyi ideig gondolhattuk, hogy az Arsenal kártyavárként omlik össze az utóbbi idők kudarcainak hatására. A Michael Owen újra meglelt góllövő csukájával felettébb veszélyessé váló Liverpool nagyon is alkalmasnak látszott rá, hogy a megroggyant "ágyúsokat" végleg a sárba, illetve a válságba tiporja, de Henry és Pires zsenialitása megmentette a csapatot.
Thierry Henry – miután kicselezte a fél liverpooli védelmet – csapata harmadik, önmaga második találatát helyezi el Jerzy Dudek hálójába
Amennyiben a Chelsea elleni BL-párharc mindkét mérkőzésén nagyot hibázó Jens Lehmann a meccs reggelén bekapcsolta a rádiót, azt hallhatta, hogy klubja máris keres valakit a posztjára. Az Arsenal vezetői a Southamptonban védő Antti Niemit szemelték ki – legalábbis a finn kapus ügynökének tegnapi közlése szerint. Lehmann tehát beállt a Highburyben a kapufák közé, és egy kirúgás elvégzése után másodszor már a gólvonal mögött ért a labdához, amikor kiszabadította azt a hálóból. Harry Kewell ugyanis az 5. percben jobbról ívelt be szögletet, Steven Gerrard a hosszú oldalról középre fejelte a labdát, és Sami Hyypiä közelről bebólintotta.

Hogy az hazaiakban van tartás, az első félóra végén bizonyosodott be: Pires mesés indítását Henry légstoppal megszelídítette, majd balról azonnal lőtt, Dudek lábai között, pontosan a bal kapufa tövéhez. Tegyük hozzá, az egyenlítést megelőzte két Owen-kiugrás – előbb Sol Campbell becsúszva szerelt, a másodiknál a Liverpool csatára fölé emelt –, másfelől odaát meg Fredrik Ljungberg lövését ütötte ki reflexből Dudek. ---- A szünet előtt a péntekre előírt második pofonját is megkapta az Arsenal. Gerrard príma labdával lepte meg Owent, aki ezútal már nem hibázott, francia kollégájához hasonlóan köténnyel fejezte be az akciót. Minden egybevágni látszott, a bennfentes angol szakírók már fogalmazhatták nagyívű elemzéseiket egy verhetetlennek hitt együttes villámgyors hanyatlásáról, Arséne Wenger pszichikai síkon elkönyvelt csődjéről.
Azonban Henry, akinek szereplése hátfájdalmai miatt csak pár órával a kezdés előtt vált biztossá, a második játékrészben ellenállhatatlanul futballozott. Igaz, az újabb egyenlítésből még csak epizódszerepet vállalt: az ő labdáját tette Ljungberg a tizenhatosra betörő Pires elé, hogy aztán a középpályás a rövid sarokba terelje. Egy perccel később (!) viszont már Henry mutatványa ragadtatta el a londoni közönséget. A kezdőkör magasságából indulva cselezte magát előre, dőltek-borultak a védők, végül a tőle megszokott módon a hosszú sarokba csavart. Bámulatos szóló volt!
A Liverpoolt oly mértékben sokkolta az ellenfél fordítása, hogy a meccs további részében képtelen volt tisztességes támadásokat vezetni. Nem így a házigazdák: Henry a 77. percben lerázta őrzőit, majd Dudekbe vágta a labdát, de szerencséjére az visszapattant a testére, onnan meg a kapuba.
Gérard Houllier-t, a "vörösök" szakvezetőjét valósággal megbabonázta a riválisok teljesítménye. "Az Arsenal egyszerűen fantasztikus volt a szünet után, nem hiszem, hogy bármelyik csapat felvehette volna vele a versenyt. Tartottam tőle, hogy egy ilyen hét után a játékosai úgy fognak küzdeni, mint a sebzett oroszlán, és igazam lett. Ilyen pazar futballt még nem láttam ellenünk senkitől" – tolmácsolta elismerését a francia tréner a lefújás után. ---- 41. forduló: Sunderland–Sheffield United 3–0, Norwich City–Wigan Athletic 2–0. A többi mérkőzésre szombaton kerül sor.
Az élcsoport: 1. Norwich 79 pont, 2. West Bromwich 76 (58–34, 40), 3. Sunderland 71 (40), 4. Wigan 65 (55–40)