McClaren: végre egy kupa!

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2004.02.29. 22:31
A Middlesbrough nyerte a két "trófeátlan" angol csapat harcát. A Ligakupa vasárnapi döntőjében a Boro két korai góljának köszönhetően 21-re legyőzte a Bolton Wandererst, elhódítva ezzel 128 éves történetének első nagy kupáját.
Mark Schwarzer (balra) pezsgôt locsolt edzôje, Steve McClaren fejére, így ünnepelve a Middlesbrough történelmi diadalát
A klubjához hasonlóan első sikerére ácsingózó Steve McClaren jóformán még el sem helyezkedett a cardiffi Millennium Stadium kispadján, amikor tanítványai vezetést szereztek. Gaizka Mendieta labdájával Boudewijn Zenden elviharzott a bal szélen, pontos beadását a középen berobbanó Joseph-Desiré Jobnak csak a gólvonal mögé kellett pofoznia. A Bolton ekkor még gyorsan magához tért, Youri Djorkaeff kis híján kilőtte a rövid sarkot, Mark Schwarzer azonban résen volt. A 7. percben újabb csapás érte a Bolton-szukolókat, amint Mike Riley bíró a tizenegyespontra mutatott. Túlzás lenne azt állítani, hogy Emerson Thome úgy bánt Jobbal, mint a hímes tojással, de az ítélet kissé szigorú volt. Zenden persze ezzel nem törődött, ellenben a rúgás pillanatában elcsúszott, úgyhogy a Boro meglehetősen idétlen mozdulattal növelte előnyét.
A 21. percben a Wanderers váratlan ajándékot kapott Schwarzertől. Kevin Davies – talán a 0–2 feletti elkeseredésében – a jobb oldalról, lehetetlen szögből vállalkozott lövésre, amelyet az ausztrál kapus a rövid saroknál beengedett. Több se kellett a Boltonnak, nyomban rástartolt az egyenlítésre, ám a lelkiismeret-furdalástól motivált Schwarzer nagyon ügyelt rá, nehogy úgy kerüljön be az évkönyvekbe, mint a Middlesbrough történelmi sikerének kerékkötője. Az előtte álló védelemmel karöltve minden Bolton-próbálkozást hárított, még akkor is, amikor – a négyperces hosszabbításban – Jussi Jaaskelainen is felment fejelni. Nem véletlen, hogy a baki dacára McClaren külön megdicsérte hálóőrét a lefújás után. S ha már a győztes edzőnél tartunk, 1996 óta ő az első hazai szakvezető, aki angol klubtrófeát tudott nyerni!
Két bajnokira is sort kerítettek vasárnap délután. A Leeds–Liverpool meccs résztvevői ugyancsak elmulasztottak a második félidőre hagyni legalább egy gólt; igaz, izgalom maradt a szünet utánra is, nagyszerű volt az iram, és számos helyzet pótolta (?) az újabb találatot. A kezdés a Liverpoolnak sikerült jobban, húszpercnyi, nem túl meggyőző mezőnyfölény és a roppant mód elemében lévő Harry Kewell egy okos kis lövése után másodszorra már tökéletesen célzott. Látva, hogy egykori csapattársa, David Robinson a "fű alatti" próbálkozását még védte, az Elland Roadra először visszatérő Kewell a 21. percben stratégiát váltott, a tizenhatos sarkáról meseszép gólt nyesett-csavart a hosszú sarokba.
Úgy tűnt, sínen van a "vörösök" felzárkózása a negyedik BL-helyre, amikor a Leeds villámgyorsan megfordította a mérkőzést. Előbb Alan Smith, Jermaine Pennant és Eirik Bakke paszszolták ki villámgyorsan a vendégvédelmet, hogy aztán a norvég védő a jobb alsó sarokba gurítson. Öt perc múlva Smith zseniális emeléssel hozta helyzetbe Mark Vidukát, aki a kifutó Chris Kirkland fölött ugyanezzel a módszerrel helyezett a hálóba. Közben a túloldalt Milan Baros fejelt egy kapufát, de másodszorra ő sem hibázott: két leedsi bekken áthámozva magát a késve vetődő Robinson kapujába bombázott. (Ez volt a sokáig sérült cseh támadó idei első gólja.) A második játékrészben itt is, ott is volt sansz a gólszerzésre, Robinson két bravúrt is bemutatott, Smith meg a lécre fejelt.
A másik találkozón a Newcastle a hajráig vezetett a Portsmouth ellen, miután Kieron Dyer remek átadását Craig Bellamy még az első félidőben értékesítette. Dyer később megsérült, és az ő hiányát erősen megérezték a "szarkák". A jól küzdő hazaiak teljesen megérdemelten egyenlítettek, mégpedig az épp a Newcastle-tól kölcsönvett Lomano Lua Lua találatával – a kongói futballista egy szöglet után kapásból tüzelt Shay Given kapujába.

Tv: a Sport1 ma 19.30-tól sugározza a forduló összefoglalóját

Ligakupa–döntő
Middlesbrough–Bolton Wanderers 2–1 (2–1)

Cardiff, 72 634 néző
V: Riley. G: Job (2.), Zenden (7. – 11-esből), ill. Davies (21.)
MIDDLESBROUGH: Schwarzer – Mills, Ehiogu, Southgate, Queudrue – Mendieta, Boateng, Doriva, Zenden – Juninho Paulista, Job (Ricketts, 65.)
BOLTON: Jaaskelainen – Hunt (Jannakopulosz, 88.), N’Gotty, Thome, Charlton – Frandsen (Pedersen, 63.), Ivan Campo, Okocha, Nolan (Javi Moreno, 78.) – Djorkaeff, Davies

Az utóbbi tíz év győztesei
1995: Liverpool, 1996: Aston Villa, 1997: Leicester City, 1998: Chelsea 1999: Tottenham Hotspur, 2000: Leicester City 2001: Liverpool, 2002: Blackburn Rovers, 2003: Liverpool, 2004: Middlesbrough

Premier League
27. forduló.
Vasárnapi mérkőzések: Leeds United–Liverpool 2–2 (Bakke 29., Viduka 34., ill. Kewell 21., Baros 42.), Portsmouth– Newcastle United 1–1 (Lua Lua 89., ill. Bellamy 34.)
Az élcsoport: 1. Arsenal 67 pont, 2. Chelsea 58 (48–21), 3. Manchester United 58 (51–25), 4. Newcastle United 42, 5. Charlton Athletic 40, 6. Liverpool 39, … 17. Portsmouth 24, … 20. Leeds United 22