Nem tudnak hibázni a lányok

SZ. N. T.SZ. N. T.
Vágólapra másolva!
2003.09.14. 16:39
Címkék
A magyar lányok 500 méteren is taroltak a gainesville-i kajak-kenu világbajnokságon. A szombati három arany mellé most is hármat gyűjtöttek a gyengébbik nem képviselői, így a 200-as döntők előtt száz százalékos teljesítménnyel állnak. A férfiak számára egyelőre nem túl sikeres ez a világbajnokság, az 500-as döntőkben még csak érmet sem szereztek se a kajak, se a kenu versenyszámokban.
Kovács Kati már 11 vb-aranynál tart (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kovács Kati már 11 vb-aranynál tart (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kovács Kati már 11 vb-aranynál tart (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kovács Kati már 11 vb-aranynál tart (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kovács Kati már 11 vb-aranynál tart (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kovács Kati már 11 vb-aranynál tart (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az 500-as döntők sorát a női kajak négyesek kezdték. Nem is találhatták volna ki jobban a programot az amerikai szervezők, hiszen a Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga összetételű négyesünk egy hajóhosszal verte a lengyel kvartettet és a többieket, így megvédte világbajnoki címét. Ez a siker meg is adta az alaphangot a folytatásra.
A jó kezdés után két kellemetlen meglepetés következett a magyar szurkolók számára. Ötszörös világbajnokunk, Vereckei Ákos csak a hetedik helyen végzett a kajak egyesek döntőjében. Az egyetlen pozitívum ezzel kapcsolatban az volt, hogy Vereckei olimpiai kvótát szerzett. Az ausztrál Nathan Baggaley megvédte címét a távon, ezüstérmes a spanyol Rial, a bronzot a német Altepost szerezte meg. Nem sikerült a jó szereplés kenu egyesben sem, hiszen Vereckeihez hasonlóan a válogatott másik nagy egyénisége, Kolonics György sem szerzett érmet, csak a kilencedik helyen végzett. Koló vélhetően a párosra tartalékolt. A világbajnoki címet a német Andreas Dittmer szerezte meg az orosz Opaljev és a cseh Doktor előtt.

Magyar teljesítmény számokban

18 számon vagyunk túl a világbajnokságon, ebből 17-ben volt döntős versenyzőnk (a 200-as döntőkből kettőben nem veszünk majd részt, tehát összesen 27/24 ez az arány). Az 1000 és 500 méteres döntők után 7 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzérem, valamint két negyedik és egy ötödik hely a termés. A 12 olimpiai számban 11 döntősünk volt, és a finálékban 3 aranyat, 1 ezüstöt és 1 bronzot szereztünk, ezzel 32 olimpiai pontot gyűjtöttünk és 7 számban közvetlenül athéni kvalifikációt szereztünk. A hölgyek eddig 6 számból 6 aranyérmet szereztek, míg a férfi kajakosok 6 számból egy ezüst, kenusaink pedig szintén 6-ból egy-egy arany- és bronzérmet szállítottak.
Hátra volt még a harmadik 500-as egyesünk, természetesen Kovács Katalinnal, aki kiváló versenyzéssel rukkolt elő, és nemes egyszerűséggel megvédte világbajnoki címét a női kajakosok mezőnyében. Világklasszis kajakosunknak a tegnapi 1000 méteres egyesbeli, illetve a mai négyesbeli sikere után ez volt a harmadik aranyérme a világbajnokságon, de ne feledjük, hogy Kati hajóba ül este a négyes 200 méteres fellépésén is. Így világbajnoki címeinek számát akár 12(!)-re is feltornázhatja. Kovács mögött egyébként a kanadai Brunet és a lengyel Pastuszka érkezett a célba.
Az egyesek után jöhettek a párosaink, közülük is először a Kozmann György, Kolonics György kenu kettes, amely végül az ötödik helyen végzett és ezzel olimpiai kvótát szerzett. A számot a lengyel kettős nyerte az orosz és a román duó előtt. Kozmannékkal ellentétben nem sikerült a kvóta megszerzése a Kammerer Zoltán, Veréb Krisztián kajak kettesünknek, ők – elmaradva a várakozásoktól - a hetedik helyen végeztek. Az aranyérmet ebben a számban a német Rauhe, Wieskötter egység nyerte a fehérorosz és a litván duó előtt.

Az olimpiai számok. Férfiak: K-1 500 m, K-1 1000, K-2 500, K-2 1000, K-4 1000, C-1 500, C-1 1000 , C-2 500, C-2 1000. Nők: K-1 500 m, K-2 500, K-4 500.
És akkor újra vízre szálltak a hölgyek... Remek tejesítménnyel, kiváló hajrával a Szabó Szilvia, Bóta Kinga kettős megvédte világbajnoki címét. A második helyen a bolgárok, a harmadikon pedig a spanyol egység érkezett célba. Szabóék ezzel a válogatott mai ötödik kvótáját szerezték, így összesen a 12 olimpiai számból 7-ben szereztünk közvetlenül olimpiai kvalifikációt.
Az 500-as döntők programjának a végére maradtak a férfi négyesek, amelyek nem szerepelnek az olimpia programján. Sajnos egyik kvartettnek sem jött össze a világbajnoki érem egyaránt negyedik lett a Hüttner Csaba, Fürdök Gábor, Pulai Imre, Novák Ferenc összetételű kenu, illetve a Gyökös Lajos, Beé István, Kökény Roland, Horváth Gábor összetételű kajak négyesünk. Előbbi számban orosz, utóbbiban szlovák aranyérem született.

A világbajnokság a 200 méteres döntőkkel (a kilenc futamból hétben vagyunk érdekeltek) folytatódik majd, magyar idő szerint este nyolc órakor.

Kajak-kenu vb című összeállításunkban a magyar indulókról, az olimpiai kvalifikációról és a világbajnokságok történetének magyar érmeiről is olvashatnak.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik