Az elmúlt több mint egy évtizedben Csollány Szilveszternek és a sydneyi olimpia után visszavonuló Supola Zoltánnak köszönhetően szinte mindig jutott világversenyen érem a magyaroknak.
Fekete Levente könnyűszerrel bejuthat a lólengés szerenkénti döntôjébe (fotó: Meggyesi Bálint)
Fekete Levente könnyűszerrel bejuthat a lólengés szerenkénti döntôjébe (fotó: Meggyesi Bálint)
Több mint valószínű, hogy az augusztus 16-án kezdődő anaheimi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon megszakad ez a sorozat. Mégis, kis túlzással, csaknem olyan izgalmak elé nézünk, mintha világbajnoki éremért szorítanánk. Férficsapatunk ugyanis az athéni részvételért száll harcba, és ami nem sikerült az atlantai és a sydneyi olimpia előtt, ezúttal elérhető közelségbe került. Legutóbb 1992-ben Barcelonában szerepelt a magyar férfiválogatott ötkarikás játékokon és 1999-ben a tiencsini világbajnokságon mindössze 687 ezredponton múlt, hogy a bolgár válogatott szerezte meg a 12. helyet, és utazhatott el az ausztrál városba. Ezúttal nem vágynak a bűvös 13-as számra! Igaz, most sem lesz könnyű helyzetben a nemzetközi viszonylatban még fiatalnak számító magyar csapat. Az már ugyanis a szerdai pódiumedzésen kiderült, hogy a közvetlen riválisok (Kuba, Németország, Olaszország, Svájc) sem "aprózták el” a felkészülési időszakot, és mindenki jóval nagyobb hangsúlyt fektetett az idei edzésmunkára, mint mondjuk a tavalyi debreceni szerenkénti világbajnokság előtt.
Csollány Szilveszter: megfigyelô leszek…
Csollány Szilveszter a lelátón – farmerban, pólóban, amely eltakarja azt a néhány kilót, amit felszedett a gyűrű olimpiai és világbajnoki címvédôje. A nagy név hiányzik majd a magyar férficsapatból, ám jobb belátni, hogy ezen a világbajnokságon nem segítség, sokkal inkább hátráltató „tényezô” egy szerspecialista. Csollány ugyanis csak gyűrűn tudott volna a csapat javára válni, ám ezúttal olyan tornászokra van szükség, akik legalább három-négy szeren biztos teljesítményt tudnak nyújtani. Csollány nem bánja. Ezt az esztendôt a civil, torna utáni életének megalapozására szánta, pihent, hogy ôsszel újult erôvel vethesse bele magát az olimpiai felkészülésbe. „Ezúttal csak megfigyelô leszek – mondta az olimpiai címvédô. – Megnézem, gyűrűn mennyit fejlôdött a világ, és hogy kik azok az új tehetségek, akik feltűntek a nemzetközi porondon. Furcsa lesz, de azt hiszem, élvezni fogom.”
Csapatunk mégis bizakodó. Ha sikerül rontás nélkül dolgozni a csapatkvalifikáció során, elképzelhető, hogy ott lehetnek az Athénba utazó tizenkét nemzet között. Ráadásul a tavaszi Világkupákon remeklő tornászaink, vagyis Gál Róbert (talaj, ugrás) és Fekete Levente (lólengés) révén akár a szerenkénti döntőben is lehetnek magyar részvevők. A nőknél nem ennyire rózsás a helyzet, hiszen Maráczi Márta szövetségi kapitány egy gyors "generációváltás” (több rutinos tornászunk abbahagyta) következtében szinte egy teljesen újonc együttest kénytelen bevezetni a nemzetközi tornászéletbe. Kiss Renáta és Szarka Krisztina már korábban (genti vb, patraszi Eb, debreceni szer-vb) szerzett tapasztalatokat, ám a többieknek ez lesz az első nagy megmérettetésük. Éppen ezért a 12–18. hely valamelyikének megszerzése is komoly feladatot jelenthet a lányoknak, akik optimális esetben két athéni helyet csíphetnek meg a tengerentúli világbajnokságon.
A magyar indulók Férfiak: Detrői Zoltán, Fekete Levente, Gál Róbert, Király Roland, Lőrik Attila, Takács Árpád. Tartalék: Horváth Csaba Nők: Csire Anna, Drótos Nikoletta, Gál Kitti, Kiss Renáta, Péntek Tünde, Szarka Krisztina
Az elmúlt két világbajnokság győztesei 2001, vb, Gent Férfiak. Csapat: Fehéroroszország. Egyéni összetett: Feng Csing (kínai). Talaj: Jordan Jovcsev (bolgár). Lólengés: Marius Urzica (román). Gyűrű: Jovcsev. Ugrás: Marian Dragulescu (román). Korlát: Sean Townsend (amerikai). Nyújtó: Vlasziosz Marasz (görög) Nők. Csapat: Románia. Egyéni összetett: Szvetlana Horkina (orosz). Ugrás: Horkina. Felemás korlát: Horkina. Gerenda: Andreea Raducan (román). Talaj: Raducan.
2002, szerenkénti vb, Debrecen Férfiak. Talaj: Dragulescu. Lólegés: Urzica. Gyűrű: Csollány Szilveszter (magyar). Ugrás: Li Hsziao-peng (kínai). Korlát: Li Hsziao-peng. Nyújtó: Marasz. Nők. Ugrás: Jelena Zamolodcsikova (orosz). Felemás korlát: Courtney Kupets (amerikai). Gerenda: Ashley Postell (amerikai). Talaj: Elena Gomez (spanyol)
Az eddigi vb-k magyar érmesei Aranyérmesek Férfiak: Magyar Zoltán (lólengés, 1974, 1978, 1979), Pelle István (nyújtó, 1930), Borkai Zsolt (lólengés, 1987), Csollány Szilveszter (gyűrű, 2002). Nők: Keleti Ágnes (felemás korlát, 1954), Ónodi Henrietta (ugrás, 1992) Ezüstérmesek Férfiak: Csollány (gyűrű, 1992, 1996, 1997, 1999, 2001), Péter Miklós (nyújtó, 1930), Guczoghy György (lólengés, 1983), Supola Zoltán (nyújtó, 1994). Nők: csapat (1934, 1954), Koloczy Margit (egyéni öszszetett, 1934), Ónodi (ugrás 1991, talaj 1992) Bronzérmesek Férfiak: Guczoghy (lólengés, 1981), Borkai (nyújtó, 1987), Schupkégel Károly (lólengés, 1993), Supola (nyújtó, 1993). Nők: Keleti (gerenda, 1954), Ducza Anikó (gerenda, 1962), csapat (1974)
A program Augusztus 16–17.: férfi csapat kvalifikáció. Augusztus 17–18.: női csapat kvalifikáció. Augusztus 19.: férfi csapat döntő. Augusztus 20.: női csapat döntő. Augusztus 21.: férfi egyéni összetett döntő. Augusztus 22.: női egyéni összetett döntő. Augusztus 23.: női (ugrás, felemás korlát) és férfi (talaj, lólengés, gyűrű) szerenkénti döntő. Augusztus 24.: női (gerenda, talaj) és férfi (ugrás, korlát, nyújtó) szerenkénti döntő