Öt magyar bíró utazik el a hét végén az anaheimi olimpiai kvalifikációs világbajnokságra: a férfiaknál Karácsony István, Bérczi István, Hamza István és Sasváry László repül el a magyar csapattal, a nőknél mindössze egy bíró, Fazekas Éva képviseli a színeinket.A férfiakat illetően elithelyzetben vagyunk, hiszen Karácsony István a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) technikai bizottságának tagjaként a lólengés főbírója lesz, míg Bérczi István talajon technikai asszisztensként működik közre.
– Természetesen a férfiak elsődleges célja a csapat olimpiai részvételének kiharcolása lesz, ám nem mellékes, hogy pont azokon a szereken van két FIG-bírónk, amelyeken a magyaroknak döntős esélyei lehetnek. – Ez így van, hiszen Gál Róbertnek talajon, Fekete Leventének lólengésben lehetnek finálés reményei – mondta Karácsony István –, de az, hogy mi ezeken a szereken pontozunk, nem jelent százszázalékos biztosítékot a legjobb nyolc közé jutásra.– De a tornában, ahogyan a pontozásos sportágak többségében, nagy súlya van a sportdiplomáciának.– Igen ám, de a sportdiplomácia akkor tud működni, ha jó gyakorlatokat kell "menedzselni”. A siker elsődlegesen a tornászokon múlik, ma már annyira kiélezett a mezőny, hogy a legkisebb rontás is végzetes lehet. A jó teljesítményt könnyebb még jobbá tenni, Gál Róbertnek a tatai válogatóversenyen mutatott talaj- és ugrásgyakorlatával például sokra mehetünk… Hangsúlyozom, a sportdiplomácia sikeréhez elsődlegesen a versenyző jó szereplésére van szükség. – Sokat jelent, hogy a magyarok öt bíróval vesznek részt a vébén?– Sokat. Előny, hogy nem egy ember lézeng majd a csarnokban. Mindenképpen rangot jelent, hogy ilyen létszámban leszünk jelen. Persze abban csak reménykedni tudunk, hogy Hamza Istvánt, Sasváry Lászlót és Fazekas Évát is jókor, jó szerekre sorsolják majd.Kína: éremesélyek
Jövő hét végén kezdődik az anaheimi olimpiai kvalifikációs tornász-világbajnokság, s több ország válogatottja már a helyszínen gyakorol. Megérkeztek a nagy esélyesnek kikiáltott kínaiak is – nem is akármilyen összeállításban! Hét válogatóverseny után a férfiaknál és a hölgyeknél is hét-hét főt nevezett meg a szövetségi kapitány, és a szakemberek szerint az ázsiai ország tornászai a legnagyobb favoritjai lehetnek ennek a világbajnokságnak.
A férfiaknál a sydneyi olimpián aranyérmet szerző gárda négy tagja, Li Hsziao-peng, Jang Vej, Huang Hszü és Hszing Ao-vej jelenti a csapat alappilléreit, amelyhez három fiatal, Teng Haj-pin, Liang Fu-liang és Hsziao Csin, a lólengés világbajnoki ezüstérmese csatlakozott. A 2001-es genti világbajnokság összetett aranyérmese, Feng Csing nem került be az utazók közé.
A hölgyeknél fiatal és kevésbé tapasztalt tornászok utaznak, ám a kínaiak híresek a nagy meglepetéseikről. A Világkupa-döntős Csang Nan és a gerendán Ázsia-bajnok Kang Hszin már ismert versenyző Európában és a tengerentúlon is, ám Li Ja, Fan Je, Csang Jü-fej, Lin Li és Csang Tian-tian egyaránt feltörekvőnek számít a nemzetközi mezőnyben.
Hogy a hét versenyző közül ki lesz az a hat-hat tornász, aki elindul a világbajnokságon, arról csak az utolsó 24 órában döntenek majd a szakvezetők.