Ha rászabadítjuk a piac törvényeit a labdarúgásunkra, legjobb esetben két-három versenyképes csapatunk marad, ha meg feladjuk a profizmust, eltűnünk a futball térképéről körülbelül így vázolható az a dilemma, melynek jegyében a svájci foci irányítói a létszám csökkentése (12 helyett 10 csapat) és a bajnokság átszervezése (alapszakasz és kétcsoportos rájátszás helyett négy kör oda-vissza) mellett döntöttek.
A Super League 2003–2004-es idényének résztvevői Grasshoppers (1.), FC Basel (2.), Neuchatel Xamax (3.), Young Boys (4.), FC Zürich (5.), Servette (6.), Thun (7.), Wil (8.), Aarau (NLB-1.), St. Gallen (NLB-2.) Zárójelben az előző idénybeli helyezés.
A Super League 2003–2004-es idényének résztvevői Grasshoppers (1.), FC Basel (2.), Neuchatel Xamax (3.), Young Boys (4.), FC Zürich (5.), Servette (6.), Thun (7.), Wil (8.), Aarau (NLB-1.), St. Gallen (NLB-2.) Zárójelben az előző idénybeli helyezés.
Noha maguk az átfazonírozást végzők sem biztosak a vállalkozás sikerében, a ma kezdődő élvonalbeli bajnokságnak adományozott Super League elnevezéssel legalább a vágyaikat kifejezésre juttatták. Európa keleti feléből nézve természetesen nem tűnnek oly súlyosnak a svájciak gondjai, hisz az utóbbi évben az ország szakmai és sportdiplomáciai sikereket is elért a nemzetközi porondon: az FC Basel fél Európát megtréfálva bejutott a Bajnokok Ligája második csoportkörébe, a válogatott veretlenül vezeti Európa-bajnoki selejtezőcsoportját, a szövetség pedig – az osztrák testvérszervezettel karöltve – elnyerte a 2008-as kontinensbajnokság rendezésének jogát. Mi lehet itt a probléma? Természetesen a pénzhiány. Elsősorban Svájc franciák lakta nyugati részén, Romandiában érzik a frank "rossz irányba gurulását” – és tényleg: ma már a Sion és a Lausanne nevét hiába keressük az első két osztályban. Általános vélekedés, hogy a térség élvonalbelinek megmaradt két csapata, a Neuchatel és a Servette közül az utóbbi (amely 17 bajnoki címével a Grasshoppers mögött második a svájci örökranglistán) már nem is létezne, ha nem építik fel és adják át az idén márciusban Genf nagyszerű új stadionját, a Praille-t. Igaz, a "gránátosok” most állítólag megcélozzák a dobogót, és a sikerre garancia lehet Marco Schällibaum, az új edző, aki az európai kupákra 17 éve hiába áhítozó Young Boyst – itt játszik az örökifjú Stéphane Chapuisat – legutóbb visszavezette a nemzetközi porondra.
Chapuisat a jövôben a Young Boyst erôsíti
Ami Német-Svájcot illeti, valamivel jobb a helyzet, legalábbis az ottani élvonalbeli csapatok számából (nyolc) erre következtethetünk. Csakhogy akik a Szuperligát kitalálták, olyan csapatokat álmodtak bele, amelyek mögött nemcsak tehetős szponzorok, hanem tömegbázist jelentő népes régiók is állnak – a Thun, a Wil, az Aarau enyhén szólva nem felel meg eme ideának. "Abszurd lenne meghatározni, hogy egy profiklubnak minimum mekkora költségvetéssel és alkalmazotti létszámmal kell dolgoznia. Ha valakinek évi 3.5 millió frankból is sikerül eredményesen és gazdaságosan működnie, ám legyen ott az élvonalban, mi nem állunk az útjába. Alkalmazkodnunk kell az ország realitásaihoz” – adott hangot "a kicsi is szép” elv iránti elkötelezettségének Edmond Isoz, a liga igazgatója. Nem mintha a nagyokkal minden rendben lenne… A bajnok Grasshoppers, amely főként zürichi bankkörökből toborozza szponzorait, mostantól nem számíthat két tehetős mecénásra, a csapatra négy év alatt 70 millió frankot áldozó Rainer Gutra és Fritz Gerberre. Így fordulhatott elő, hogy Riccardo Cabanas, a keret egyik legjobbja nem fogadta el a BL-be igyekvő csapat szerződési ajánlatát, mert jobbat kínált neki a francia bajnokság egyik legkisebb büdzséjű klubja, a Guingamp… Az sem biztos, hogy Richard Nunez, a legutóbbi évad gólkirálya a "szöcskéknél” marad. A bajnoki cím másik várományosa, a kupagyőztes FC Basel nagyjából együtt tartotta keretét (Christian Gross csapatát egyedül Bernt Haas hagyta el, ő visszatért Angliába), de a pénz itt is téma, egészen pontosan így: Mi lesz, ha egyszer Gigi Oeri, a milliárdos mecénás máshová viszi a pénzét? A veszély egyelőre nem fenyeget, a vegyészfamília különc és dúsgazdag örököse, aki mellesleg hölgy, most másban töri a fejét. "A Bajnokok Ligáját elszúrtuk, de az UEFA-kupát megpróbáljuk megnyerni” – mondta a minap. Ezek már tényleg a Szuperligához méltó szavak.