Európa-szerte ismét sorra lődözték a gólokat a csatárok, így akár nyugodtan voksolhattunk volna a Real Madriddal húsz perc leforgása alatt kétszer is kibabráló Darko Kovacsevicsre (Real Sociedad), a Barcelona otthonában ugyanezt tevő Roy Makaayra (Deportivo) vagy a PSV bajnoki címét talán eldöntött kérdéssé tevő Mateja Kezsmanra. S akkor egy kapusról, az ezredik hivatalos meccsén "csodavédéssel" jelentkező David Seamanről (Arsenal) még nem is szóltunk. Hanem valamennyiük teljesítményénél nagyobbra értékeltük azt a mesterhármast, amelyet Paul Scholes helyezett el a Newcastle hálójában.
Paul Scholes mesterhármassal segítette gyôzelemhez az MU-t Newcastle-ban
Paul Scholes mesterhármassal segítette gyôzelemhez az MU-t Newcastle-ban
Egy támadó középpályástól az ilyesmi majdhogynem kivételes, de legalábbis ritka produkció – gondolhatnánk, pedig éppenséggel Scholes részéről egyáltalán nem példátlan. Az angol drukkerek máig kéjesen felsóhajtanak, ha a Lengyelország elleni, 1999-es Eb-selejtező (3–1) jut az eszükbe, amelyen mindhárom gólt ő szerezte (nem mellesleg: Ian Wright óta az első angol futballista, aki válogatott meccsen effélét művelt). "A legjobb élmény, ami futballpályán valaha ért engem. Lőttem már néhány fontos gólt a Manchester Unitedben, de ez más volt. Amikor a labdával a hónom alatt lejöttem, és hallottam, hogy az összes néző engem ünnepel, az egészen különleges érzés volt" – nyilatkozta egy ízben a nevezetes tripláról a szerény és visszahúzódó természetéről közismert Scholes. De voltak emlékezetes duplái is, így tüstént a bajnoki bemutatkozása alkalmával, 1994 szeptemberében az Ipswich Town ellen (2–3). Vagy a nemzeti tizenegyre visszatérve, ugyancsak a legutóbbi kontinensviadal selejtezői során magára vállalta a skótok elleni mindkét glasgow-i találatot. Aminek egyébként nyilván nagy szerepe volt abban, hogy a válogatott szurkolói klubjába tömörült hazafiak az évben a legjobb játékosnak választották.
Névjegy
PAUL SCHOLES Született: 1974. november 16., Salford Nemzetisége: angol Posztja: támadó középpályás Magassága/testsúlya: 170 cm/73 kg Válogatott mérkôzéseinek/góljainak a száma: 54/13 Klubja: Manchester United (1993-) Legnagyobb sikerei: BL-gyôztes (1999), Világkupa-gyôztes (1999), 7x angol bajnok (1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001), 3x FA-kupa-gyôztes (1994, 1996, 1999), 4x Angol Szuperkupa-gyôztes (1993, 1994, 1996, 1997)
Egy szó, mint száz, a góllövéssel sohasem volt gondja. Elég arra utalni, hogy a 2000–2001-es Bajnokok Ligája-évadban csapata legeredményesebbje volt hat találattal, s a Manchester United hivatalos honlapján található statisztikák szerint négy mérkőzésenként bőven lehet számítani rá, hogy bevág egyet. Méghozzá gyakran hatalmas gólokat, mivel pozíciójából adódóan a lecsorgó labdák állandó esélylesője, a tizenhatosra berobbanva számtalan alkalommal púpozta már ki a hálót. S hogy az életrajzzal se maradjunk adósak: Scholes a Manchester közvetlen közelében lévő Salfordban született, és rövidnadrágos kora óta az MU-ban kergeti a labdát. Egy ifjúsági FA-kupa- és egy U18-as Eb-diadallal a zsebében lett az első csapat tagja, leginkább annak köszönhetően, hogy az 1994–95-ös szezonban Cantona eltiltás, Mark Hughes pedig sérülés miatt hiányzott. Aztán ott is ragadt a kezdőben, nemrég például volt olyan idény, amikor csak egyetlen Premiership-meccsről hiányzott. Persze nem csupán móka és kacagás volt a rőt középpályás eddigi pályafutása. Bár nyilván nem reklámozza, de tény, hogy 1999 júniusában, Svédország ellen ő lett az első angol labdarúgó, akit a bíró leküldött a Wembley szent gyepéről. Továbbá említhetjük a 2001–2002-es idényt, mely elég roszszul sikerült a számára, igaz, elsősorban rajta kívülálló okok miatt. Ruud van Nistelrooy érkezésével ugyanis Sir Alex Ferguson, az MU vezetőedzője át akarta szervezni a csapat játékát, s a reform egyik hangsúlyos eleme volt, hogy Scholest – éppen gólerősségére apellálva – feltolta a holland mellé második éknek. Neki viszont egyáltalán nem fűlt a foga az új feladatkörhöz, visszaesett a formája, még az a pletyka is lábra kapott, hogy esetleg elhagyja az Old Traffordot. Pláne, miután kiszivárgott, hogy egy Ligakupa-találkozó kapcsán csúnyán összerúgta a port mesterével. Sir Alex viszont már csak olyan, hogy kétszer is meggondolja, mielőtt egy kisebb civódás miatt eladna valakit. "Scholesy" tehát maradt, és csodálkoznánk, ha ezt bármelyikük megbánta volna azóta.