Még Rooney is kevés volt

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2003.03.23. 22:49
Két olyan csapat stadionjára figyelt Anglia vasárnap, amely hét közben meglepő módon, de nem érdemtelenül elbúcsúzott az európai kupáktól. A Liverpool és az Arsenal egyként túltette magát a sokkon, előbbi simán elkalapálta az új edzőjével is tovább süllyedő Leeds Unitedet, utóbbi pedig izzadságszagú győzelmet könyvelhetett el az Everton ellenében.
Rooney (jobbra) hiába szerzett újra gólt az Arsenal ellen, csapata most kikapott
A Premiershipben lassacskán belelendülő Liverpool negyedóráig sem engedte reménykedni a Terry Venables helyére a minap szerződtetett szakembert, Peter Reidet, a szezonbeli 22. találatát jegyző Michael Owen révén ugyanis korán vezetést szerzett. Mi több, a huszadik percben, Danny Murphy gyönyörű, átemelős góljának pillanatában Reid végleg lemondhatott a pontszerzéssel kapcsolatos álmairól. A fiatal Paul Robinson ezen időszakban olyan egyedül volt saját kapuja előterében, mint regénybeli névrokona a szigeten: ha nem véd annyira jól, a roppant agilis szenegáli El-Hadji Diouf akár ijesztő különbségűvé is tehette volna a "vörösök” előnyét.

Ehelyett közvetlenül a szünet előtt a leedsi Mark Viduka szépített, teljesen váratlanul. A második félidő elején azonban érződött, hogy a yorkshire-i csapatnak az egyenlítésre már nem fogja futni. A játék jobbára a vendégkapu előtt folyt, előbb Emile Heskey szúrt el egy óriási helyzetet, majd pár perccel később Steven Gerrard már nem hibázott. A középpályás Owen keresztlabdáját vágta kapásból a hálóba. A Leeds sorozatban ötödik vereségét szenvedte el, egyre közelebb kerül a kiesőzónához, míg a Liverpool az ötödik helyre lépett, a BL-selejtezőt érő helyen álló Chelsea csak két pontra van Gérard Houllier együttesétől.

Premier League
31. forduló. Vasárnapi mérkôzések: Liverpool–Leeds United 3–1 (Owen 13., Murphy 20., Gerrard 73., ill. Viduka 42.), Arsenal–Everton 2–1 (Cygan 8., Vieira 64., ill. Rooney 57.)
A Bolton Wanderers–Tottenham Hotspur mérkôzést hétfôn játsszák.

Veszélyben a selejtezô

EURÓPA-BAJNOKSÁG. Az iraki háború miatt elmaradhat a március 29-i Liechtenstein–Anglia Európa-bajnoki selejtezô. A házigazda szövetség és még az ilyen ügyekben általában nem túl engedékeny UEFA illetékesei is kétségesnek tartják, hogy a törpeállam képes lenne megfelelô védelmet nyújtani az angol küldöttségnek, amely esetleg terrorista támadások célpontja lehet. „A játékosok biztonsága az elsô. Szeretnénk lejátszani a meccset, de ebben a helyzetben az UEFA-ra bízzuk a döntést” – mondta David Davies, az FA elsô embere.
Az Anfield Road-i közönség köreiben amúgy nyilván dupla öröm, hogy éppen az Evertont sikerült megelőzni a táblázaton. Ezt pedig a 'Pool a drukkerei az Arsenalnak köszönhetik, amely volt szíves 2–1-re nyerni a városi rivális ellen (s mellesleg ezzel újra az élre ugrani). Papírforma szerint indult a meccs, Pascal Cygan a nyolcadik percben – kihasználva a későn ébredő Richard Wright bizonytalanságát – szöglet után közelről a látogatók kapujába csúsztatta élete első Arsenal-gólját. Bár a szezonban már sokszor megcsodált briliáns támadójátékot ezúttal csak nyomaiban lehetett felfedezni a Highburyben, az "ágyúsok” azért brusztoltak becsülettel, helyzeteik is voltak, Thierry Henry és különösen Dennis Bergkamp pedig időnként zseniális dolgokat művelt.

Minthogy azonban a második csak nem akart összejönni, az Everton magára talált, a második játékrész elején veszélyesen rohamozott. És ekkor megvillant Wayne Rooney! A tinédzsert, aki tavaly októberben fenomenális – továbbá győztes – gólt lőtt az Arsenal hálójába, David Moyes vezetőedző jó érzékkel most is pályára küldte, ráadásul kezdőként. Rooney az 56. percben a jobb oldalon megindult a kapu felé, s mivel Giovanni van Bronckhorst és Cygan egymásra várt, rávezette a labdát a tétovázva sasszézó francia védőre, aztán egy testcsel után a hátvéd lába között kilőtte a hosszú sarkot. A David Seamant helyettesítő Stuart Taylor nem érhette el a labdát.

A liverpooliak öröme nem tartott túl sokáig, noha 1–1-nél az sem látszott elképzelhetetlennek, hogy mind a három pontot elviszik. Bergkamp gyanús körülmények között ügyködött a tizenhatosukon belül (egy szigorúbb bíró lefújhatta volna a David Unsworth elleni atrocitást), a szabadon maradt labdára rácsapott Patrick Vieira, és az ötösről irgalmatlan erővel a hálóba bombázott. "Nagyon intenzív meccs volt, fontos, hogy ilyen remekül reagáltunk az egyenlítésre” – mondta megkönnyebbülten a lefújást követően a nyerőember.

Tv: a Sport1 hétfőn 19.30-tól sugározza a forduló összefoglalóját, a Bolton Wanderers–Tottenham Hotspur találkozót pedig 21 órától élőben közvetíti.