Egyre több példa bizonyítja, hogy az öttusa kortalan sportág, vagy ha nem is űzhető időtlen időkig, nehéz abbahagyni, aki megszereti, nem tud tőle megválni.
Kállai Ákos új frizurájával és remek vívással keltett feltűnést a selejtezô során
Kállai Ákos új frizurájával és remek vívással keltett feltűnést a selejtezô során
A tavalyi Európa-bajnokságon tért vissza – igaz, csak egy verseny erejéig – a britek akkor 41 éves világbajnoka, Richard Phelps, a fedett pályás verseny pénteki férfiselejtezőjén pedig a franciák "nagy öregjét”, a 38. életévét taposó Christophe Ruer-t köszönthették az egykori versenytársak, köztük a viadalon asszóvezetőként tevékenykedő Martinek János. – Azt hittem, Ruer edzőként érkezett a versenyre, aztán kiderült, hogy nem erről van szó. Ennyi erővel még én is versenyezhetnék, hiszen egyidősek vagyunk. A rutinom még megvan, de a magyar öttusa erősebb a franciánál, a válogatottba már nem tudnék bekerülni – mondta nevetve a szöuli olimpia kétszeres aranyérmese. Ruer mellett volt még egy meglepetés-résztvevője a versenynek, méghozzá az ír Robert Downes. És hogy miért meglepetés az ő indulása? Mert ír öttusázó legutóbb az 1980-as moszkvai olimpián szerepelt, amikor Downes csupán hároméves volt. Úgy látszik, a szigetországban is újraéled a sportág… Hiányzott viszont a mezőnyből a verseny állandó résztvevője, tavalyi ezüstérmese, Andrejus Zadnieprovskis. A litvánok világbajnoka, aki a tavalyi, budapesti Világkupa-döntőben aratott sikerének köszönhetően már olimpiai kvótával rendelkezik, edzője elmondása szerint jelenleg lábadozik. – Andrejus januárban két műtéten esett át, kivették a manduláját, és mint Balogh Gábornak, a térdét is megoperálták. A májusi Világkupán azonban mindenképpen itt lesz, hiszen lassan megkaphatja a tiszteletbeli magyar állampolgárságot, annyit versenyez és edzőtáborozik Magyarországon – magyarázta Jurius Moskvichiovas vezetőedző.
Nagy Imre hetvenéves
BUDAPEST. Tegnap ünnepelte 70. születésnapját Nagy Imre, az 1960-as római olimpián aranyérmet nyert csapat tagja. Kevesen tudják, hogy a Monorról elindult sportember vízilabdázóként kezdte, és a magyar öttusacsapat 1952-ben aratott olimpiai sikere után pártolt át elôbb a háromtusára, majd az öttusára. Rómában a csapatarany mellett egyéniben ezüstöt szerzett. Két olimpián, Münchenben és Montrealban szövetségi kapitányként vezette a magyar együttest. A nemzetközi szövetségben hosszú éveken át titkárként tevékenykedett, jelenleg a kulturális bizottság tagja. Az elmúlt évben a nemzetközi szövetség örökös tagjává választották. A Magyar Olimpiai Akadémia tanácsát sokoldalú önkéntes munkával segíti.
A hiányzó és a "terven felüli” indulók után essék szó azokról is, akik számára kötelező volt a részvétel – vagyis a magyarokról. Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány elmondta, hogy a válogatott keret tagjai közül négyen, Balogh Gábor, Horváth Viktor, Fülep Sándor és Kállai Ákos csak az április végi berlini Világkupán kezdik meg a harcot a vb-és Eb-szereplésért, míg Sárfalvi Péter, a fiatal Horváth András és Kertész Ádám, valamint Kovács Gergely számára már a fedett pályás verseny is beszámít a válogatásba. Az első csoportba tartozók több Világkupán indulhatnak, mert nekik nagyobb az esélyük az olimpiai kvótaszerzésre. Mivel az idén a vb és az Eb mellett az athéni Vk-döntőben lehet kvótát szerezni, fontos, hogy minél többen gyűjtsenek annyi pontot az évközi versenyeken, amenynyivel fináléba lehet jutni. A két csoport között egyébként szabad az "átjárás”, vagyis kiemelkedő teljesítménynyel a másodikból is bárki kijuthat a világversenyekre. A fedett pályás verseny selejtezőjét a rajthoz állt húsz magyarból heten teljesítették sikerrel, így a vasárnapi 32-es döntőbe jutott Sárfalvi Péter, Kállai Ákos, Horváth Viktor, Fülep Sándor, Lipták Róbert, Marosi Ádám és Kovács Gergely – és ott lesz a legjobbak között a veterán Ruer is.
Balogh lábadozik
Az olimpiai ezüstérmes és kétszeres egyéni világbajnok Balogh Gábor csütörtök délelőtt feküdt fel a BM-kórház műtőasztalára, és pénteken délután már otthonában értük utol a kitűnő versenyzőt. "Doktor Béres György végezte az artroszkópos műtétet, mindennel együtt talán másfél óráig tartott az operáció. Ma már lábra állhattam, sőt délelőtt haza is jöhettem. Most éppen pihenni készülök. Hétfőn kell visszamennem a kórházba, akkor szedik ki a varratokat. Ha minden jól megy, két hét pihenő után újból elkezdhetem az edzéseket” – mondta Balogh Gábor.