Amikor szabad a pálya

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
Vágólapra másolva!
2003.01.14. 20:59
Címkék
Rovatunkban, a Heti Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
Gyulay Zsolt, az Újpest ügyvezetője lapunkban úgy fogalmazott: könnyen lehet, hogy tavasszal jelentős hiánnyal kell szembenéznie a lila-fehér klubnak, így már biztos, hogy több légióstól elköszönnek, és a csapat nem edzőtáborozik két hétig Törökországban.

Horváth Ferenc mindig feltalálja magát a kapu elôtt és a volán mögött is – a kormányváltás azonban nem tett jót az Újpestnek (Fotó: Németh Ferenc)
Horváth Ferenc mindig feltalálja magát a kapu elôtt és a volán mögött is – a kormányváltás azonban nem tett jót az Újpestnek (Fotó: Németh Ferenc)
Horváth Ferenc mindig feltalálja magát a kapu elôtt és a volán mögött is – a kormányváltás azonban nem tett jót az Újpestnek (Fotó: Németh Ferenc)
Mezey György: – Tragikus a hír, mert ha az Újpest nem bírja a tempót, akkor valóban az MTK és a Fradi belügye lesz a bajnoki cím eldöntése. És bár viccnek tűnik, de Szili Attila az örökrangadón nyugodtan játszhat egy félidőt zöldben, egyet kékben. A többieknek muszáj felnőni e két klubhoz, mert komolytalanná válik az élfutball. Ezért lenne szükséges a vidéki bázisokat erősíteni.
Nyilasi Tibor: – Anélkül, hogy pont én élcelődnék az Újpest belső ügyein, azt hiszem, a lilák szurkolói is egyetértenek velem abban, hogy a légiósok idehozatala sokmilliós pazarlás volt, és ennek issza meg a levét a mostani csapat, és ezt azért sajnálom, mert Szabó Andris nagyon jó barátom. Az üzleteken talán csak Túlio járt igazán jól, aki a rossz nyelvek szerint fizetés nélküli szabadságot kapott a riói szörfkölcsönzőben, hogy átjöhessen egy kicsit fagyoskodni Európába, a pénzzel viszszatért hazájába, és egyben eredeti szakmájához is.
Csank János: – Az eredményt hajszolja mindenki, ezért be kell erősíteni jó játékosokkal, és ez jelentős kiadásokkal jár. A légiósok sokat voltak sérültek, így nem meglepő, hogy az, aki sokba kerül, de a pályán nincs hasznára a csapatnak, attól elköszönnek. Azért remélem, nem ez lesz a jövő útja egy ilyen patinás klubnál.
Hajdú B. István: – Egyre nagyobb az önállóság, így előbb-utóbb mindenki rájön, addig költekezhet, ameddig fedezni tudja a kiadásait. Sajnos, a hír nem meglepő, de jó, hogy nadrágszíjra futja, amit meg lehet húzni. Kevés olyan klub van, amelynél nincsenek financiális gondok.
Kemény Dénes: – Az uszodában másként csengenek ezek az öszegek: mi egy török edzőtábor árából megrendezzük az Unicum-kupát hat csapattal, és még bevételünk is lehet belőle.

Meg nem erősített hírek szerint Várszegi Gábor érdeklődik a Vasas iránt. Úgy hírlik, az angyalföldi klub az MTK és a Ferencváros fiókcsapata lehet.

Hajdú B.: – Három éve még a szilveszteri számba illő bejelentés lett volna, ma lehet, a Vasasnak ez megváltást jelent. A fiókcsapat mindig alacsonyabb osztályban szerepel, de ha feljutnának a piros-kékek, Várszegi úrnak huszonöt százalék esélye lenne arra, hogy csapata bajnok lesz. Várszegi Gáborral kapcsolatban az az érzésem, hogy örömteli, hogy stabil hátteret biztosít csapatoknak, ugyanakkor nem ennyire jó, hogy egy kézben koncentrálódnak a dolgok.
Csank: – A Vasas hagyományai miatt a terv sokakban rossz érzéseket szülhet, pedig van benne logika, ha a tehetséges fiatalok, akik még nem férnek oda a csapatba, Angyalföldön szem előtt maradhatnának, fejlődhetnének. Nem ismerem a részleteket, találgatni meg nem érdemes.
Kemény: – A Vasas-névvel ez a státus nehezen elképzelhető, ha mégis, akkor még szóba kerülhet – az előbbi hír hallatán – az Újpest és esetleg a Kispest is.
Nyilasi: – Akié a pénz, azé a hatalom.
Mezey: – Ez számomra már a kabarék világát idézi, mintha Hacsek és Sajó párbeszédét hallanám.

Nem kezdődik biztatóan az év: a másodosztályú Demecser fizetésképtelenség miatt visszalép az NB I B-től.

Mezey: – Hadd kérdezzek vissza: szüksége volt Demecsernek a másodosztályra? Azt hiszem, a vezetőség vágyai nem voltak összhangban a realitással.
Kemény: – Pedig ez a csapat megszorongatta még a Vasast is. A klub reklámértéke, a nézőszám és a többi bevétel a jelek szerint nem volt arányban azzal, amit a demecseriek reméltek.
Hajdú B.: – A piaci törvények egyszerűek és kegyetlenek. A Fiorentina is hova süllyedt, pedig ezt sem hitte volna senki néhány éve. Szomorú vagyok, amikor ilyet hallok.
Csank: – Már az meglepő volt, ahogy a csapat beindult, de itt komoly vezetői felelőtlenséget gyanítok, rosszul terveztek ott, ahol még szűkösen sem tudják kihúzni a bajnokság végéig.
Nyilasi: – Azon csodálkozom, hogy eddig életben voltak klubok. Sok helyen összeomlás várható, nem bírja mindenki évekig, hogy lélegeztetőgépen tartsák. Nagyon sajnálom, hogy ez történt.

Magyar részsikerek külföldön: a grazi Szabics Imre elhagyja Ausztriát egy kedvező ajánlat miatt, a berlini Király Gábor az összes aktív Bundesliga-játékos közül egy szavazáson a hetedik legjobb lett, a portói Buzsáky Ákos bekerült a portugál listavezető első keretébe.

Nyilasi: – Buzsáky Ákos kapcsán jó hír ez, de sokkal fontosabb lenne, ha játszani tudna. Mert hiába ül az ember a legjobb csapat kispadján, ha nem futballozik, nem fejlődik. Szabics Imre nagy tehetség, ezt már sokszor elmondtam ezeken a hasábokon is, remélem, új klubja erősebb lesz, mint a Sturm, és ott is bizonyít. Király Gáborról meg azt mondhatnám, szinte természetes, hogy ilyen sikeres, csak azt nem értem, miért nem a Liverpool vagy az Arsenal alkalmazottja, mert képességei alapján nemcsak ő, de Szűcs Lajos is sokkal jobb, mint az összefoglalókban látható néhány üzemi szintű kapus.
Mezey: – Szabicsé akkor lesz jó hír, hogy ha kiderül, hova megy, ha a Sturm után Izrael vagy Ciprus felé veszi az irányt, akkor az nem lesz feltétlenül előrelépés a számára. Király nagy tisztelője vagyok, ma már a magyar futball egyik legjelentősebb diplomatájának mondhatom, zseniális kapus, csodálatos, hogy légiósként így megszerettette magát a német rajongókkal. Buzsákyt már Svédországban, majd a San Marino elleni utánpótlás-selejtezőn megkülönböztetett figyelemmel kísértem, és meg kellett állapítanom: egyértelmű a fejlődése, szemmel láthatóan előrébb tart, mint amikor elment. Akkor azt jósoltam, Portóban csak statiszta lesz, remélem, nincs igazam, mert akkor a fejlődése töretlen marad.
Hajdú B.: – Ezek valóban jó hírek, de egyre inkább úgy fest, a jövő útja az, hogy egy fiatal futballistának, ha el akar érni valamit, ki kell mennie külföldre. Sohasem derül ki, mi lenne Szabiccsal, ha annak idején itt marad, és ha arra gondolok, Lisztes Krisztián, Dárdai Pál vagy Fehér Miklós sem öreg, egy bizonyos szint után itthon a legjobbak már nem tudnak tovább fejlődni. De mindez perspektíva a mai tizenéveseknek: itthonról indulva is oda lehet kerülni erős bajnokságban szereplő élklubokhoz.
Kemény: – Megfelelő szervezettséggel, marketinggel idehaza is lehetnének jó meccsek és telt lelátók, ami kint természetes. A legjobbak azért mennek külföldre, mert kevés az, amit itthon szakmai és anyagi szempontból kaphatnak.
Csank: – Tehetségek vannak, ezt mindig tudtuk, létszámprobléma van. A külső körülmények nem ideálisak, sokszor hallom, hogy a futballban túl sok pénz van, ezzel szemben az az igazság, hogy nagyon kevés van benne. Nincsenek megfelelően bérezve a fiatalokkal dolgozó edzők, a felszereltség, az utaztatás is sokba kerülne, de ha ezek a srácok külföldön is igazolják tehetségüket, akkor elmondható: ha itthon is hasonló körülmények között dolgozhatnának, hasonló megbecsülésben részesülnének, jobb erdményeket érnénk el.

"Amikor az ember már veszít a népszerűségéből, már átlagemberként közlekedik a világban, amikor nincs az a csillogás-villogás, akkor könnyebben átnéznek és átlépnek rajta. Ha én most a Manchester United edzője vagy a válogatott szövetségi kapitánya vagyok, nem válunk el” – mondta tizenhat évnyi házassága végéről az 56-szoros válogatott kispesti edző, Kovács Kálmán.

Mezey: – Senki magánéletébe nem szólnék bele, de Kovács Kálmán nálam volt először válogatott, így talán érthető, ha figyelem őt. Sajnos, úgy látom, időnként össze-vissza beszél, és a hebehurgya, meggondolatlan dolgai nehézséget okozhatnak neki. Azt is mondta, hogy ő még fiatal a proszintre, ez egyszerűen nem igaz. A futballközegben is csak az lehet sikeres, aki kiegyensúlyozott, erős személyiség.
Kemény: – Tiszteletben tartom az álláspontját, de nem általánosítanék, mert ezzel a szövetségi kapitány feleségét és Mrs. Fergusont is megbántanánk.
Csank: – Ez talán a civil szférában is előfordul: hallani nagy emberekről, akikbe addig volt szerelmes a feleségük, amíg havi nyolcmilliót kerestek. Általánosságban talán az is előfordulhat, hogy az változik meg, aki addig szerepelt, és utána ugyanúgy költekezik, furcsa szokásokat vesz fel, és ezért hagyják el, de rengeteg variáció lehetséges. Vannak lepkék, amelyek a fényre szállnak, mindazonáltal lehet abban igazság, amit Kálmán mond.
Hajdú B.: – Lehet, hogy ez mással is előfordult, de ők nem vallják be, mások inkább házasok maradnak, bár a kapcsolat esetleg megromlott. Számos ellenpélda is lehet, van, aki akkor találja meg a párját, amikor túl van a csúcson.
Nyilasi: – Más bajával nem szívesen foglalkozik az ember, ha segíteni nem tud… A női logika sokszor nem kiszámítható (beszámítható?).
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik