Polgár Judit: szép évzáró

RÁCZ PÉTERRÁCZ PÉTER
Vágólapra másolva!
2002.12.03. 21:47
Címkék
Jobban nem is sikerülhetett volna Polgár Judit évadzárása Benidormban. A női világranglista vezetője hatalmas küzdelemben, többek között a FIDE-világbajnok Ruszlan Ponomarjov, a hajdani FIDE-első Anatolij Karpov, valamint minden idők legfiatalabb nagymestere, Szerhij Harjakin előtt szerezte meg a győzelmet. A tizenkét résztvevős, körmérkőzéses versenyen minden partira 15 percet, plusz lépésenkénti tíz másodpercet kaptak a felek. Ez a rendkívül rövid játékidő a legfiatalabb Polgár lánynak kedvezett, mert szenzációs sakkozással megnyerte a viadalt. Igaz, az ukránok legjobbjával, Ponomarjovval holtversenyben végzett az első helyen, de a két játszmából álló rájátszás második partijában besöpörte a teljes pontot, és egyedül végzett az élen.
– Az utolsó pillanatban tudtam meg, hogy kik indulnak a versenyen – idézte fel boldogan az eseményeket Polgár Judit. – A spanyolok nem a pontosságukról híresek, de nem zavart, hogy így alakultak a dolgok, mert nem is készültem különösebben erre a viadalra. Arra persze számítottam, hogy lesz egy-két gyengébb játékos, és pár erősebb sakkozó is részt vesz.
Bali Hotel International rapid torna, Benidorm
Rájátszás az 1. helyért: Polgár Judit–Ponomarjov 1.5:0.5
Végeredmény: 1. Polgár Judit (magyar) 8 pont, 2. Ponomarjov (ukrán) 8, 3. Shirov (spanyol) 7.5, 4. Karpov (orosz) 7.5, 5. Harjakin (ukrán) 7, 6. Psakhis (izraeli) 5.5, 7. Kurajicsa (bosnyák) 5, 8. Paunovics (jugoszláv) 5, 9. San Segundo (spanyol) 4.5, 10. Granero (spanyol) 3.5, 11. Vera (kubai) 3, 12. Amura (argentin) 1.5
– Azt akarja mondani, hogy csak levezetésnek szánta ezt a tornát?
– Mondhatni igen, természetesen az olimpia miatt nem is gondoltam rá, hogy itt játszani fogok.
– Szereti ezt a játékformát? Korábban a rapid partik rendszerint huszonöt percesek voltak, a spanyol kisvárosban még ennél is rövidebb játékidő állt a rendelkezésükre.
– Az ember nyilván azt szereti, amelyben sikeres. Véleményem szerint a huszonöt perces forma a jobb, emellett az úgynevezett hagyományos sakkra pedig a hétórás időbeosztás lenne a legmegfelelőbb. Nagy különbség van a két változat között.
– A szereplése mesébe illően alakult.
– A start nem sikerült jól, mert Kurajicsa ellen elnéztem egy egyszerű taktikai motívumot, és kikaptam. De ezután már felszabadultam játszottam, olyannyira, hogy Ponomarjovot és Karpovot is legyőztem. Egyáltalán nem izgultam, szerintem ezért voltam jó.
– Tizenegy forduló után holtversenyben végzett az ukránok legjobbjával. Ezután következett az elsőségről döntő rájátszás.
– Ez érdekes történet, hiszen nem ismertem pontosan a lebonyolítás rendjét, tehát amikor véget ért a körmérkőzéses szakasz, és kiderült, hogy holtverseny alakult ki, akkor nem tudtam, mi következik. Később elmondták, hogy az eredeti kiírás alapján négy, egyenként három-három perces, lépésenkénti plusz két másodperces villámpartit kellett volna játszanunk. Fáradtak voltunk, ezért azt javasoltam Ponomarjovnak, hogy a négy helyett csak két partit váltsunk. Ô pedig ezt elfogadta. A két játszma a gyorsaság miatt tulajdonképpen arról szólt, hogy kinek jobb a csuklója.
– Az öné egészen jól működött.
– Szerencsére igen. Az intuíciónak nagy szerepe van ilyenkor, most én voltam a szerencsésebb.
– A Csillagok Tornájának elnevezett rendezvény volt az idei utolsó sakkszereplése. A jövő évi programja hogyan alakul?
– Most természetesen pihenek, aztán a jövő év elején részt veszek a hagyományos Wijk aan Zee-i nemzetközi tornán, a többit pedig még meglátjuk.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik