Hiába kötik az ebet a karóhoz a labdarúgó-szövetségben, és hiába ámítják önmagukat, de leginkább a közvéleményt a klubok, a Király-kupa csakúgy mint számos európai társa egyszerűen már nem ugyanazt a rangot képviseli, mint régen, a presztízsértékét sutba lehet vágni az eurómilliókat hozó egyéb tornák (elsősorban a Bajnokok Ligája, valamint a nemzeti bajnokság) mellett. Az élvonalbeli csapatok kötelező nyűgként tekintenek a megméretésre, aminek a legkézelfoghatóbb bizonyítéka, hogy a második forduló után gyakorlatilag a fél Primera División csak külső szemlélője az eseményeknek.
A Real Madrid tinisztárjai közül Portillo (balra) és Tote is kétszer villant meg az Oviedo elleni Király-kupa-mérkôzésen (Fotó: AFP)
A Real Madrid tinisztárjai közül Portillo (balra) és Tote is kétszer villant meg az Oviedo elleni Király-kupa-mérkôzésen (Fotó: AFP)
Nem tévedés, a Barcelona, Espanyol, Santander, Rayo Vallecano, Real Sociedad, Villarreal, Athletic Bilbao, Málaga, Valencia alkotta tömb tagjaiban – amellett hogy mind első osztályú – az a közös, hogy egyik sem jutott be a legjobb 16 közé a kupában. A 20 csapatos élvonalból kilenc gárda, és ha ehhez hozzávesszük, hogy kedden a Deportivo és a Mallorca, míg szerdán a Betis (bár az eredmény nem ezt tükrözi) és a Valladolid is alaposan megizzadt a továbbjutásért egy alacsonyabb kategóriába tartozó ellenféllel szemben, akkor a napnál világosabb, hogy– diplomatikusan fogalmazva – az élvonalnak nem a Király-kupa a szíve csücske. De foglalkozzunk csak a tényekkel! A szerdai játéknapon a legnagyobb meglepetést a Valencia búcsúja jelentette, elvégre a bajnoki címvédő a mostani szezonban is sziporkázik (sima továbbjutás a BL-csoportból, biztos második hely a bajnokságban és mindenekelőtt jó játék), és ha nem is olyan régen az Anfield Roadon a Liverpoolt sikerült két vállra fektetniük Rafa Benítez fiainak, akkor a szurkolók joggal reménykedhettek abban, hogy a harmadosztály 3-as csoportjában (ahol egyébként a Valencia B a 2.!) a 15. helyen kullogó Alicante vendégént is nyerni tudnak.
Király-kupa
A legjobb 16 közé jutásért. Szerdai mérkôzések: Eibar (II. oszt.)–Osasuna 0–0 – 11-esekkel: 6–7, Real Unión (III)–Athletic Bilbao 2–1 (Sukia 67., Etxarri 89. – 11-esbôl, ill. Guerrero 19.), Palamós (III)–Betis 3–6 (Melli 16. – öngól, Tono 32., Sarabia 49., ill. Joaquín 39., 96., Fernando 50., Rivas 72., Assuncao 100., Varela 120.) – hosszabbítás után, Oviedo (II)–Real Madrid 0–4 (Portillo 33., 78., Tote 45., 54.), Getafe (II)–Valladolid 1–2 (Juan Carlos 33., ill. Pachón 87., Colsa 100.) – h. u., Xerez (II)–Málaga 2–0 (Cachorro 84., 90.), Zaragoza (II)–Alavés 1–2 (Cani 56., ill. Rubén Navarro 17., 40.), Cultural Leonesa (III)–Atlético Madrid 0–2 (Coloccini 55., Correa 79.), Murcia (II)–Badajoz (II) 1–0 (Richi 21.), Almería (II)–Recreativo Huelva 0–1 (Gallego 50.), Linares (III)–Sevilla 1–2 (Serrano 80. – 11-esbôl, ill. Antonito 66., Tomás 78.), Alicante (III)–Valencia 3–3 (Salcedo 60., Juli 117., Toni García 120., ill. Mista 51., 104., Vicente 94.) – 11-esekkel: 5–4 A Numancia (II)–Celta Vigo találkozót csütörtökön, lapzártánk után rendezték.
Nos, képtelenek voltak, igaz, kevésen múlt – Toni García a hosszabbítás utolsó percében mattolta Palopot, kiharcolva a büntetőpárbajt –, viszont ez itt édeskeveset számít. A tizenegyesek döntöttek, mégpedig a jobban koncentráló hazaiak javára, így hiába kozmetikázott egy sort a kínos fiaskón Jaime Ortí, a Valencia elnöke a találkozót követően – "nincs más magyarázat, mint hogy az ellenfél szerencsés volt”–, a klub sorrendben harmadszor vérzett el egy harmadosztályú ellenféllel szemben a kupában. Bilbaóban már nem lepődtek meg ennyire a helyi Athletic kiesésén, ugyanis a piros-fehérek a Valenciával szemben tragikus idénykezdeten vannak túl. Jupp Heynckes edző csak azért ül még mindig a kispadon, mert tanítványai a legutóbbi, Celta elleni bajnoki második félidejében felszívták magukat, és saját javukra fordították a mérkőzést. A két osztállyal lejjebb szereplő Real Unión ellen már nem sikerült megismételni a bravúrt, Heynckes mester pedig ismét mehetett egy roppant kínos sajtótájékoztatóra, ahol a közhelyeken kívül nem sokat tudott mondani. "Egy olyan ellenféllel találkoztunk, amely mindent megtett a győzelemért. A kiesésünk csalódást jelent a klubnak és a szurkolóknak egyaránt” – nyilatkozta a német szakvezető, valószínűsíthetően nem sokat javítva a saját helyzetén. Búcsúzott a Málaga is, amely az Intertotó-kupából beverekedte magát az UEFA-kupába, majd a bajnokságban is remekül rajtolt, viszont az utóbbi hetekben kiesett a ritmusból, és az utolsó három bajnoki fordulóban mindössze egy pontot tudott gyűjteni. A jelek szerint folytatódott a rossz tendencia, és ez a másodosztályú Xereznek elegendő volt a győzelem megszerzéséhez, amelyet követően – véletlen egybeesés vagy sem – Carlos Rincón, a Málaga első számú játékosügynöke elbeszélgetett néhány, szerződéshoszszabbításra váró labdarúgóval. Igazságtalanság lenne nem megemlíteni az érem másik oldalát, azaz a magabiztosan továbbjutó első osztályú klubokat. Nos, ebbe a táborba tartozik a "minikrízisben” lévő és gyakorlatilag az összes sztárját otthon hagyó Real Madrid – az Oviedo otthonában ült 200. alkalommal a királyi gárda kispadján Vicente del Bosque edző –, a Barcelonától kapott méretes pofon (1–6) után még mindig csak lábadozó Alavés – a baszkok ráadásul a Segunda División egyik legtehetősebb egyesületét, a Zaragozát fektették két vállra idegenben –, és kis jóindulattal a Sevilla is, amely a sokkal inkább a sakktornáiról, mint a labdarúgásáról elhíresült Linares városának alakulatát verte meg különösebb izgalmak nélkül.