Milyen jó, hogy a lakosság milliárdos nagyságrendjének megfelelően Kínában súlyemelőből is túlkínálat van. Hiába tartják ott messze a legfontosabb versenynek a most zajló Ázsia-játékokat, Szong Csi-csüan személyében a Magyar Nagydíjra is jutott versenyzőjük. Az 58 kilós hölgy az utóbbi években nem fordult meg világversenyen, de például 1998-ban ő nyerte Lahtiban a vb-t.
Még csak 22 éves, és Kazincbarcikán újra felhívta magára a figyelmet: a szakításban egy mázsán kezdett, és miután mögötte Ráki Henrietta volt a legjobb 87.5 kilóval, másodikra a világcsúcsot jelentő 106 kilóval próbálkozott – nem hiába, hiszen könnyedén bánt el a súlylyal, és bár a 107.5 már gondot okozott neki, a verseny legnagyobb szenzációja fűződik a nevéhez. Csak egy adalék: pénteken éjfél előtt tíz perccel szállt le a repülőgépe, éjjel fél háromkor érkezett meg a szállodába, fél tizenkettőkor pedig átírta a csúcslistát. Lökésben már nem volt az igazi, de így is toronymagasan nyerte meg az 1500 eurós pénzdíjat. Ráki Henrietta is szépen dolgozott, és hat héttel a vb előtt reménykeltő a 197.5 kilós összetett eredménye. "Elégedett vagyok, főként azért, mert derékhúzódás miatt egy hetet ki kellett hagynom, nemrégen még injekcióztak” – magyarázta Európa-bajnoki ezüstérmesünk. Az olimpiai bajnok Jimenez csalódást keltett, erőtlenül versenyzett – végül azért elcsípte a harmadik helyet. A 69 és 75 kilós hölgyek versenyét egy műsorban rendezték meg, és két magyar emelő, Krutzler Eszter (69) és Dankó Éva (75) játszotta a főszerepet. Ne felejtsük, Krutzler dacból emelt, hiszen az áprilisi Eb-n kiesése miatt szégyenben maradt. Nos, Barcikán nagyon komolyan vette a versenyzést: 245 kilóval az összetettben megjavította Márkus Erzsébet országos csúcsát, lökésben pedig saját rekordját semmisítette meg 135 kilóval. Nem volt hétköznapi a "módszere” sem: elsőre eljátszadozott a 125-tel, majd technikai hiba miatt elrontotta a 130-at. Nem rettent meg azonban a baki után, és harmadjára 135-öt kért, a többi pedig már ismert… "Az Eb óta ez a második versenyem, ahol már nagyobb önbizalommal indultam el. Arra törekedtem, hogy az első fogásom biztos legyen, aztán már lépkedhetek felfelé. Természetesen nem hagytam figyelmen kívül, hogy pénzdíjas versenyről van szó. Ami a lökést illeti, azért is mertem felmenni 135-re, mert már megvolt az első hely” – mondta Krutzler győzelme után.
A 69 kilósok között versenyzô Krutzler Eszter lökésben és összetettben is országos csúcsot javított Kazincbarcikán (Fotó: Farkas József)
Ugyancsak az első helyen végzett a szombathelyi Dankó Ilona, a teljesített 232.5 kilóval Zsuga Imre szövetségi kapitány is elégedett lehetett. Világbajnoki mezőny gyűlt össze a férfi 105 kilós kategóriában. Ott volt Barcikán az olimpiai második bolgár Cagaev és az atlantai harmadik német Caruso, no meg a lökés világcsúcstartója, a lengyel Dolega. Nos, Cagaev tisztességesen megdolgozott az 1500 euróért. Midőn kiderült, hogy nem lehet ellopni tőle az elsőséget, második kísérletére felrakatta a 243 kilót, hogy búcsút inthessünk a 242.5 kilós alapvilágcsúcsnak. Az érdekes módon annak idején szovjetből lett bolgár feje fölé vitte az irtózatos tömeget, de nem találta az egyensúlyt – így odalett az igen biztató próbálkozás. Később sem tudott javítani, de már csak idő kérdése, hogy átírja a rekordlistát. A kategóriában induló Gyurkovics Ferenctől 390 kilót várt Zsuga kapitány, végül 385 lett belőle, ami ötödik helyet ért. Az utolsó versenyprogramban köszönthettük a nap legnagyobb sztárját, a német Ronny Wellert. Az olimpiai és világbajnok hírnevéhez méltóan versenyzett, 450 kilós produkciója ebben az időszakban igazán emberesnek mondható. Természetesen utcahoszszal előzte meg a többieket, köztük a harmadik helyen végző Likerecz Attilát, akinek eltiltása lejárta óta ez volt az első nemzetközi viadala. Az oroszlányi első lökésgyakorlata után rakoncátlankodó térde miatt visszalépett, a norvég Grimseth pedig tiszteletből (no és az érvényes összetett eredményt elérőknek járó 200 euró miatt) mindössze 100 kilogrammot lökött, miután szakításban izomhúzódást szenvedett. Az igazán remek színvonalú Magyar Nagydíj két különdíját a kínai Szong Csi-csüan és Ronny Weller kapta, a díjakat Jánosi György sportminiszter és Kovács F. László, a BorsodChem vezérigazgatója adta át.