Félig már kész a brazil csoda

HEGYI ANDRÁSHEGYI ANDRÁS
2002.07.25. 22:37
Hatottak az ókori történetek! Luis Olinto Tortorello, Sao Caetano do Sul város főpolgármestere kedden meghívta a városházára a Paraguayba induló Sao Caetano csapatát, hogy egy rendhagyó történelemóra keretében még jobban feltüzelje a Libertadores-kupa döntőjére készülő játékosokat. Tortorello, aki egyébként 1989. december 4-én alapítója volt a Sao Caetano alakulatának, Crassusról, Pompeiusról, de legfőképpen Julius Caesar haditetteiről mesélt a focistáknak. "Úgy kell harcolnotok Paraguayban, mint amikor Caesar lerohanta az Ibériai-félszigetet!” – mondta a játékosoknak a polgármester, akinek a szavai nyitott fülekre találtak. A Sao Caetano ugyanis szerda este nagyon közel került ahhoz, hogy megnyerje a Libertadores-kupát: a kékek idegenben 1–0-ra legyőzték a kétszeres Libertadores-kupa-nyertes Olimpiát, így jövő szerdán újabb brazil csoda valósulhat meg.Az Olimpia otthonában, a Defensores del Chaco-stadionban hatalmas üdvrivalgás fogadta az argentin Nery Pumpido irányította hazaiakat, ám a közönség nagyon hamar elhalkult, hiszen egyáltalán nem a kedve szerint alakult a találkozó. A Sao Caetano a mérkőzés első percétől fölényben játszott, Enciso, Aílton, Anaílson, Somália és Robert rendre munkát adott a védőknek és a kapusnak. A vendégek fölénye a 32. percben pedig majdnem góllá érett: Somália gond nélkül fordult le a védőjéről, és a tizenhat méteres bombáját követően a labda a lécen csattant. A lövés után valamelyest magára talált az Olimpia, ám Franco, Benítez, Orteman és Córdoba egyéni akciói csak gyenge próbálkozásoknak bizonyultak.A második félidőben Pumpido átszervezte a csapatát: a középpályássorból felvitte a támadók közé Francót, de a háromcsatáros megoldás félsikernek bizonyult. Az Olimpia egykapuzott ugyan, ám gólt nem tudott lőni. A Sao Caetano viszont tökéletesen alkalmazta a kontrákra épülő taktikáját. Előbb ugyan Tavarelli bravúrosan hárította Somália fejesét, ám a 61. percben a paraguayi válogatott kapusa is tehetetlen volt: Russo elszaladt a jobb szélen, kötényt adott egy védőnek, majd a csel után középre ívelte a labdát, amelyet Aílton a kapuba fejelt.A gól után Pumpido egyből lehozta a halovány teljesítményt nyújtó Báezt – a csatárnak egyetlen helyzete sem volt – és behozta Mauro Caballerót. A hazaiak azonban így is tehetetlenek voltak, a szurkolók pedig füttykoncerttel "jutalmazták” meg a produkciót. "Ma nagyon rosszul játszottak a tanítványaim, ám semmi sincs lefutva, hiszen a Libertadores-kupa történetében többször nyert az a csapat, amely az első meccset elbukta”– mondta Pumpido. Természetesen nem értett vele egyet a Sao Caetano edzője, Jair Picerni: "Az argentin bíró tökéletes volt, a csapatom majdnem tökéletes volt, amiért szerintem a visszavágón sem lehetnek gondjaink.”43. Libertadores-kupa. Döntő,1. mérkőzés.Olimpia (paraguayi)–Sao Caetano (brazil)0–1 (0–0)Asunción, 55 000 nézőV: Elizondo (argentin). G: Aílton (61.)OLIMPIA: Tavarelli – Isasi (V. Cáceres, 65.), Zelaya, J. C. Cáceres, Da Silva – Orteman, Enciso, Franco, Córdoba – Báez (Caballero, 61.), BenítezSAO CAETANO: Luiz – Russo, Daniel, Didinho, Cardoso – Aílton (Marlon, 64.), Senna, Adaozinho, Anaílson (Wagner, 79.), Robert (Serginho, 61.) - SomáliaA visszavágót július 31-én játsszák.