Kramnyik vezetést szerzett

R. P.R. P.
2002.06.22. 22:23
Advanced Chess párosmérkôzés León
3. játszma: Viswanathan Anand (indiai)–Vlagyimir Kramnyik (orosz) döntetlen. 4. játszma: Kramnyik–Anand 1:0. Az állás: Kramnyik–Anand 2.5:1.5
Csak remélni lehetett, hogy a Vlagyimir Kramnyik és Viswanathan Anand nevével fémjelzett párosmérkőzés szombati játéknapján Leónban már küzdelmesebb partikra kerül sor, mint amilyenek pénteken voltak, akkor ugyanis két nem túl izgalmas döntetlen született. Szerencsére a felek nem gondolták úgy, hogy továbbra is békésen sakkoznak. A harmadik partiban az indiai nagymester világossal hatalmas erőfeszítéseket tett, óriási kockázatot vállalva támadott, csakhogy az orosz PCA-világbajnok ellentámadása dinamikailag egyenlővé tette a pozíciót, és ez a végeredményben igazolódott is, mivel 48 lépés után a két matador megosztozott a ponton. Aztán a negyedik összecsapásban Kramnyik megmutatta, hogy nem véletlenül hódította el Kaszparovtól a sakkvilág trónját. A vezércseles megnyitás után a középjátékban elképesztő centrumharcba keveredett Ázsia legjobbjával, aminek eredményeként az orosz középgyalogja utat tört a sötét alapvonal felé. Ennek mellékhatásaként Anand gyalogszerkezete erősen meggyengült, és tisztjei annyira passzívak lettek, hogy már nem is maradt esélye a játszma megmentésére. A bástyavégjáték néhány pontos manőver után Kramnyik győzelmével ért végett.
A vasárnapi befejező napon ugyancsak két játszmát váltanak a felek, egyenlő állás esetén villámpartik döntenek.