Portugália még mindig nem tért magához az Egyesült Államoktól elszenvedett megalázó vereség után. Az Ibériai-félsziget kisebbik országában mindenki tanácstalanul, és főleg hitetlenkedve áll a történtek előtt, és ha mindehhez hozzávesszük, hogy az átlagember úgy vélekedett a rajt előtt, hogy Antonio Oliveira csapata hazaviszi a világbajnoknak járó serleget, akkor igazán megérthetjük a portugálokat ért sokkot.
A portugál lapok statisztikai adatok bemutatásával reagáltak az Egyesült Államok elleni kudarcra –a számok mindent elárultak
A portugál lapok statisztikai adatok bemutatásával reagáltak az Egyesült Államok elleni kudarcra –a számok mindent elárultak
A csütörtöki lapok kivétel nélkül tragédiáról írnak, és alaposan lehúzzák a keresztvizet a válogatottról, ugyanakkor hihetetlen nagy szolidaritási kampányba kezdtek – a szerkesztőségek telefonon, faxon és e-mailen fogadják a gárda számára a biztató szavakat. Emellett természetesen a vereség okait is keresik az újságírók, de mivel a hely a Nemzeti Sport hasábjain véges (de legalábbis nem akkora, mint a portugál lapokban), azon egyértelmű tény megállapítása mellett, miszerint a luzitánok minden csapatrésze mélyen tudása alatt játszott, érdemesebb kiemelni néhány nagyon beszédes számadatot. Ezek szerint a piros mezesek tizenöt lövési kísérletéből mindössze kettő ment a kapura (ebből az egyik gól lett); 0–3-ig mindössze négyszer (háromszor szabadrúgásból) próbálkoztak gólszerzéssel; az Agoos öngólja után hátramaradt húsz percben egyetlen kísérletüket sem lehetett feljegyezni. Figo (4 beadás, 7 szöglet, 5 labdaszerzés, 6 elvesztés, 5 ellene elkövetett szabálytalanság) egyszer sem lőtt kapura, és Rui Costa is mindössze egyszer próbálkozott. Pauleta öt kísérlete közül egy sem találta el a kaput, a mindössze tizenhárom percnyi lehetőséget kapó Nuno Gomes pedig egy szabálytalankodáson kívül egyáltalán nem csinált semmi értékelhetőt. Vítor Baíának az első hat percben leadott öt amerikai lövésből kettőt kellett hárítania, az egyik után mégis gól született. A kapusnak összesen négyszer kellett védenie, míg kollégájának, Friedelnek csak egyszer. A portugál védelemre az egyik legjellemzőbb adat: az amerikaiak az alatt a tizenhat perc alatt, amíg náluk volt a labda, huszonnégy támadást vezettek, kilenc beívelést hajtottak végre és tizenkétszer lőttek kapura (hétszer a tizenhatoson belülről). A portugál bekkek tizenkét szabálytalanságot követtek el a saját térfelükön, ebből ötöt a kaputól 25 méternél közelebb. A lehangoló nyitány után azonban mindenki a jobb folytatásban bízik. Az ország első számú futball-legendája, Eusébio például a következőket írja az O Jogo című lapban megjelent kommentárjában: "Nem szabad csüggednünk, és el kell hinnünk, hogy több mint elégséges adottságaink vannak ahhoz, hogy a még megszerezhető hat pontot begyűjtsük. A játékosok mindenesetre tisztában vannak azzal, hogy kötelező jó eredményt elérniük. A csapatot átható hatalmas szomorúság ellenére érzem a fiúkon, hogy alig várják már, hogy viszszatérjenek a pályára, és bebizonyítsák, hogy az amerikaiak elleni vereség mindössze botlás volt azon az úton, amely a siker felé vezet.”
Ez az út azonban jelenleg nagyon rögösnek tűnik, ráadásul a mérkőzés után Sérgio Conceicao és Jorge Costa is kénytelen volt felkeresni Henrique Jones csapatorvost. Mindketten a jobb vádlijukat fájlalták, amiért a csütörtöki tréninget ki is kellett hagyniuk. "Jorge Costa esetében azt mondhatom, hogy jogos volt a lecserélése, mert nem sok választotta el egy komolyabb sérüléstől. Szerencsére még időben leállt, így akár a lengyelek elleni meccsre is játékra kész állopotba kerülhet. Sérgio esetében nincs ekkora gond, egy kis pihenés után biztosan rendbe jön, mi legalábbis ezen fáradozunk” – mondta az orvos, akinek a korábban kidőlt Abel Xavierrel és Paulo Sousával is foglalkoznia kell.