Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes 2-3

(1–0, 1–2, 0–0, 0–1) – hosszabbítás után
Detroit, 20 058 nézô. V: McCreary, Walkom, Murphy, Lazarovich

Gólszerzô: Fjodorov (15:21 – emberelôny, Yzerman), Maltby (30:39, McCarty).
Kapus: Hásek 23 védés/26 lövés. Emberelônyös helyzetek kihasználása: 1/7.
Legtöbb lövés: Lidström 4, Yzerman, Fjodorov, McCarty 3-3. Legtöbb játékperc: Lidström 33:19, Chelios 24:28, Fjodorov 23:23. Megnyert bulik: 36. Kiállítások (perc): 6 (12). Legtöbb lövésblokkolás: Chelios 3
Edzô: Scotty Bowman

Gólszerzô: S. Hill (23:30 – ee., Kapanen, Francis), O'Neill (39:10, Ward), Francis (60:58, O'Neill, Kapanen). Kapus: Irbe 23/25. Emberelônyös helyzetek kihasználása: 1/6. Legtöbb lövés: O'Neill 6, Francis 4, Brind'Amour, Vasicek 3-3. Legtöbb játékperc: Brind'Amour 25:08, S. Hill 23:42, Wesley 23:01. Megnyert bulik: 29. Kiállítások (perc): 7 (14). Legtöbb lövésblokkolás: Adams, S. Hill 2-2
Edzô: Paul Maurice

Az összesített állás: 0–1. A 2. mérkôzést magyar idô szerint péntek hajnalban játsszák Detroitban.

Óriási meglepetéssel kezdődött a Stanley-kupa fináléja: a fennállása során először nagydöntőbe jutó Carolina megverte a toronymagas esélyesnek tartott Detroitot, így a négy győzelemig tartó párharcban 1–0-ra vezet.
"Esélytelenként ekkora hegyet megmászni…” – merengett el a találkozó után Paul Maurice, a Hurricanes edzője. És valóban. A sokkal erősebb Red Wings 1–0-ra, majd 2–1-re is vezetett, mégsem tudott nyerni, miután a második harmad hajrájában egyenlítettek a vendégek. A rendes játékidőben nem született több gól, következett a hirtelen halál – amely ezúttal tényleg hirtelen jött. Egy perc sem telt el a ráadásból, amikor O'Neill a kapu mellől középre játszott az ott ácsorgó veterán Francishez, aki jobb hokis annál, mint hogy kihagyjon egy ekkora ziccert. Különös fintora a sorsnak, hogy a Carolina, pontosabban annak jogelődje, a Hartford ezt megelőzően 1989-ben diadalmaskodott Detroitban, és akkor is Francis szerezte a győztes találatot. A Hurricanes tovább javította a mérlegét az idei playoff hosszabbításos meccsein: a raleighiek nyolcszor kényszerültek túlórára, és hétszer nyertek.