MONDHATNI, ELRENDELTETETT, hogy Rothermel Ádám kapus lett: tíz évvel idősebb unokatestvére, Rothermel Anna az 1965-ben Dortmundban világbajnok kézilabda-válogatott tagja volt, az ifjú focirajongó pedig akkoriban ifiként a Fővárosi Autóbusz futballegyüttesében őrizte a kaput,
bátyja a felnőttcsapat gólvonala előtt állt. „Drapál János, a későbbi gyorsasági motoros volt a jobbszélső, és Mezei Béla, a Fradi csatára is ott kezdte bontogatni a szárnyait” – mondta Rothermel Ádám, aki a Wekerletelepen nőtt fel, s jelenleg is ott él.
Rothermel a Bp. Honvéd bokszedzéseire is lement – a nagyok közül Kajdi János is a Tüzér utcai Honvéd-bázison tréningezett –, de a fejre kapott ütések után gyakran eleredt az orra vére, s könnybe lábadt a szeme. Jobb volt a kapuban, annál is inkább, mert már felnőttként a csapattal feljutott a második vonalba. De aztán nem az NB I B-ben folytatta, hanem az élvonalban. A család ismerőse, az edzőként éppen Tatabányára tartó Hidegkuti Nándor hívta a Bányászhoz, ő pedig úgy is ment, hogy a kapusposztért a vb-résztvevő Gelei Józseffel kellett megküzdenie, és ezzel kapcsolatban egy 1970-es nyilatkozatát érdemes felidézni: „...szeretettel foglalkozott velem, s egyáltalán nem éreztette, hogy ő válogatott, ő a menő. Sőt. Szerénysége példamutató volt”; míg a mostani beszélgetésünk alkalmával hozzátette, hogy „...amikor már kifelé ment, azt is mondta, eljött az én időm, mi több, a válogatottságot sem tartotta elérhetetlennek”. Más kérdés, hogy csak sokára vehette át a helyét. Amikor 1967-ben megsérült, a Dunaújváros ellen védett először a nagyok között. A dátum 1967. november 12-e volt, a csapat ugyan idegenben 2:0-ra alulmaradt, de a kapus 8-as osztályzatot kapott a Népsporttól, ezzel az értékeléssel kiegészítve: „A kapuban a fiatal Rothermel a gólokról nem tehet, több esetben is bravúrosan védett.” A Bányásszal egyetlen klubsikerét 1972-ben érte el, bejutott az MNK döntőjébe, amelyben a Fradi 2–1-re nyert, ám ő „sok nehéz labdát hárított”.
Tatabányán előbb a Kutya becenevet kapta, de nem azért, mert kutyaütő lett volna. Édesanyja Pesten betegeskedett, Ádám fogta a terrierjét, és magával vitte a bányászvárosba.
Sepp Maier nem kapta meg a sárga dresszt
Az öltözői keresztségben később a Rotyi név ragadt rá. A válogatottban is tatabányaiként mutatkozott be 1970. szeptember 9-én, Ádám névnapon Nürnbergben az NSZK ellen Uwe Seeler búcsúmérkőzésén. A 3–1-re elvesztett meccset követően meglepte Sepp Maiert, az ellenfél kapusát, aki a magyar öltözőben mezt cserélt a magyar kollégával, az újonc pedig egy fekete mezt nyújtott át, mire a Bayern kiválósága megjegyezte, hogy sárgában védett…
„Mondtam, a meccsszerelést megtartom magamnak, elvégre karrierem talán legfontosabb találkozóján védtem benne – emlékezett a történetre Rothermel Ádám. – Azóta nincs már meg az a mez, sok más cuccommal együtt egy beteg kissrácnak adtam.”
A válogatottsággal kapcsolatban szerencsés is meg nem is: noha az 1972-es Európa-bajnoki negyeddöntő harmadik, 2–1-re megnyert mérkőzésén ő védett Románia ellen, a belgiumi négyes döntőn nem volt ott, Géczi István mellett Rapp Imre került a keretbe. A miértre szűkszavú válasz érkezett: „Illovszky Rudolfot kellene megkérdezni, de már nem él…” Viszont pályára lépett Nürnbergben Irán ellen az 1972-es olimpián. Géczi István helyett állt be a 68. percben, tagja lett az olimpiai ezüstérmes együttesnek. Ez azt is jelenti, kap olimpiai életjáradékot, amire nagy szüksége van, mert ugyan elvégezte a Rendőrtiszti Főiskolát, s nyomozóként dolgozott, nem veti fel a pénz – ráadásul az egészsége is megrendült: „Nagyon nehezen járok, keringési problémáim is vannak, tizenháromféle gyógyszert szedek. De nem akarok panaszkodni, mert néhány hónapja a labdarúgó-szövetségtől is kapok százezer forint havi járadékot, ugyanis megvan az ehhez szükséges élvonalbeli és válogatottbeli mérkőzésszámom.”
Hanem az olimpiát követően megtorpant a karrierje: Irán ellen volt tizedik alkalommal válogatott, a következőre több mint három évet kellett várnia. A miértre nem egyszerű a válasz, sőt az egykori remek kapus ma sem tudja. Emleget egy Videoton ellen elveszített hazai találkozót, amely után a Tatabánya Tóth Kálmánnal és Nyírő Istvánnal együtt eltiltotta. Ahogyan a Népsport írta az 1973. március 24-én játszott Tatabánya–Videoton (0–2) után: „Ez a 90 perc – legyünk őszinték – nem volt jó hírverése a labdarúgásnak.” Lakat Károly edző is dohogott: „Nem véletlen, ha egy gárda hétről hétre önmagát veri meg...”
A Fáy utcában edzhetett – és zuhanyozhatott is...
Nos, most Rothermel Ádám azt mondta, ha nincs a leáll(ít)ás, a Tatabánya nevét aranyba foglalná, ám nem csoda, hogy a Vasasba vágyott, más kérdés, hogy a piros-kékek nem csábították: „Tény, edzhettem, majd lezuhanyozhattam a Fáy utcában, de legalább emberszámba vettek, nem úgy, mint a Bányásznál.”
Végül a mindenható sportvezető, akkor éppen a futballszövetség elnöke, Kutas István tett pontot az ügyre, mondván, a Vasasban Tamás Gyula és Mészáros Ferenc személyében két válogatott kapus is van, az Újpesti Dózsába megy, jelentkezzen Farsang Endre szakosztályvezetőnél.
„Punktum, nem volt apelláta, az viszont igaz, nem bántam meg, hogy a Megyeri útra kerültem, nagyszerű csapatba” – idézte fel most a klubváltással kapcsolatos emlékét.
A legjobbak közé 1975 októberében Pozsonyban került vissza Csehszlovákia ellen (1–1), nem is akármilyen teljesítménnyel, a meccstudósításban ez szerepelt: „Rothermel volt a mérkőzés nagy egyénisége, bravúrosan, látványosan védett, négy esetben szinte gólnak látszó helyzetben. A 11-es kivédése, majd a megismételt lövés hárítása felejthetetlen marad.” Az egykori kapus pedig így emlékszik a történetre: „Nem is Ondrus büntetőjének a hárítása volt igazán nehéz, hanem Nehoda ismétlése, mert a másik sarokra lőtte a labdát.”
Novemberben a BEK-ben a Benfica elleni visszavágón a Megyeri úton 3–0-ra vezetett a Dózsa, amikor Nene 22 méterről a kapus fölött belőtte a labdát. „Rothermel bravúrosan hárította a 11-est, de ludas a gólban” – szólt a sportlap tömör véleménye, Rotyi majdnem fél évszázad távlatából pedig ehhez azt tette hozzá, hogy „csizmaszárral találta el, azért esett be a kapuba…”
Üzenet a válogatottnak: egy gól elég Montenegróban
Az 1977–1978-as idényben ő és Tóth Zoltán tizenöt-tizenöt alkalommal kapott lehetőséget a bajnokságban, négyszer Bodnár László állt a kapuban, egy évaddal később Rothermel és Tóth egyaránt tizenhétszer védhetett, az 1979–1980-as évadban Rotyi és Kollár József egyaránt tizenhét alkalommal szerepelt, egyszer (1979 augusztusi „disszidálása″ előtt) Tóth Zoltán is szóhoz jutott. Az 1980–1981-es idényben Kollár 23, Rothermel 11 alkalommal állt be, 1980 novemberében a kispadon Várhidi Pált Szusza Ferenc váltotta, aki nemigen kedvelte, és ezt követően rövid ideig Salgótarjánban, majd Soroksáron védett.
Utolsó válogatott mérkőzésén a Szovjetunió ellen állt a gólvonal elé: 1976. május 26-án a Népstadionban, a meccs vége 1–1 lett (11 nappal korábban, 1976. május 15-én Rothermel védte az Újpest kapuját az FTC ellen 8–3-ra megnyert mérkőzésen – a szerk.). Nem ment rosszul a védés, maga sem gondolta, hogy többször nem lép pályára címeres mezben – a meccsértékelésben pedig a következő szerepelt: „Nyugodt őre volt a kapunak. Hosszú ideig ugyan nem kapott lövést, de azután már az első félidőben alkalma nyílt bebizonyítani, hogy jó formában van. Ekkor és szünet után is akadt egy-egy bravúros védése. A gólról nem tehet.”
Tehetsége ellenére 13-szor lépett pályára a legjobbak között, erre azt mondja: „Olyan vetélytársaim voltak, mint Tamás Gyula, Géczi István vagy Gujdár Sándor.”
Pályafutása befejezése után nem gondolt arra, hogy a futballban maradjon, a BRFK bűnügyi osztályán dolgozott, később állami cégnél ellátott biztonsági osztályvezetői munkakört is. Szinte minden mérkőzést megnéz a tévében, arra a felvetésre, mi a különbség az ő idejében űzött sportág és a mostani futball között, némiképpen rezignáltan annyit válaszol: „Sosem érdekelt, hányszoros bajnok vagyok, szerettem védeni, szerettük ezt a játékot, manapság már inkább üzlet.”
Az Eb-kijutással kapcsolatban ellenben optimista: „Fontos a Montenegró elleni meccs az Eb-részvételhez. Nyerünk egy góllal, legrosszabb esetben döntetlent játszunk.”