ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A UEFA NEMZETEK LIGÁJA CSOPORTMECCSEI ELÉ
♦ Az Európai Labdarúgó szövetség (UEFA) által 2018 őszén elindított Nemzetek Ligájának (NL) ez a harmadik kiírása, és a magyar labdarúgó-válogatott eddig mindig más ligában szerepelt: először a C-ligában, utána a B-ben, most a legfelső, vagyis az A-ligában játszhat. Az angolok elleni találkozó lesz a nemzeti csapat 13. mérkőzése az NL-ben, a mérleg eddig 6 győzelem, 3 döntetlen, 3 vereség, 16–10-es gólkülönbség mellett. Hazai pályán 4 diadal, 1 iksz – a szerbek ellen – és 1 vereség – az akkor még Sztanyiszlav Csercseszov által irányított orosz válogatottól – a mérleg. Mind a 12 találkozón Marco Rossi volt a szövetségi kapitány, igaz, pozitív koronavírustesztje miatt a pálya mellől kétszer Gera Zoltán irányított.
♦ Az első kiírásban a magyar válogatott a C-liga 2. csoportjában a 2. helyen, a Nemzetek Ligája összesített rangsorában a 31. helyen végzett. A mieink kvartettjében a finnek lettek az elsők 12 ponttal, míg Marco Rossi együttese 10 ponttal követte őket, megelőzve a 9 pontos görögöket és a 4 pontos észteket. Ez a helyezés egy bonyolult számítás eredményeként Európa-bajnoki pótselejtezőt ért, amelyet sikerrel megvívva a magyar válogatott biztossá tette helyét a 2020-as kiírású, de a koronavírus-járvány miatt 2021-ben megrendezett Eb 24 csapatos mezőnyében.
♦ Mivel a második kiírásra a B-liga létszámát 12-ről 16-ra emelték, a magyar válogatott egy ligával feljebb lépett. Bár az UEFA rangsorolása alapján a mieinken kívül még az oroszok, a szerbek és a törökök alkotta kvartettben papíron a leggyengébbnek számított, 11 ponttal – 3 győzelem, 2 iksz, 1 vereség – megnyerte a csoportot. Ráadásul úgy tette, hogy a három idegenbeli mérkőzésén veretlen maradt, sőt gólt sem kapott! A csoportelsőség egyben a feljutást jelentette a 16 csapatos A-ligába. Az összesített rangsorban Szoboszlai Dominikék a 20. helyen zárták ezt a sorozatot.
♦ A mostani kiírásban Magyarország három korábbi világbajnokkal, Angliával, Olaszországgal és Németországgal került egy négyesbe, ráadásul tavaly nyáron az előbbi kettő játszotta az Európa-bajnokság döntőjét, amelyet tizenegyespárban az itáliaiak nyertek meg. A FIFA aktuális világranglistáján az angolok az 5., az olaszok a 6., a németek a 12., míg Marco Rossi válogatottja a 40. helyet foglalja el.
♦ A korábbi mindkét NL-kiírás első meccse 1–0-s eredménnyel zárult a magyar válogatottnak: 2018 szeptemberében – Marco Rossi bemutatkozó találkozóján – vereség Finnországban, majd 2020 szeptemberében győzelem Törökországban. Rossi eddig 41 mérkőzésen irányította a magyar válogatottat – a mérlege 19 győzelem, 8 döntetlen, 14 vereség – és a júniusi négy NL-találkozóval beérheti az örökranglista negyedik helyén álló Bicskei Bertalant.
A-LIGA, 3. CSOPORT, 1. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–ANGLIA
PUSKÁS ARÉNA, 18.00 (Tv: M4 SPORT)
Nem lefutott egyik NL-meccsünk sem – Csányi Sándor |
El kell felejteni a félelmet, fel kell vállalni a párharcokat – Marco Rossi |
Nehéz a magyarokat megtörni – Gareth Southgate |
♦ Ez lesz a két ország válogatottjának 25. találkozója, az örökmérleg 5 magyar győzelem, 3 döntetlen, 16 angol siker, tétmeccseken 1–1–5. A mieink legutóbb 60 éve, 1962. május 31-én, a chilei világbajnokságon tudták legyőzni a szigetországiakat. Tichy Lajos bombagóljára Ron Flowers tizenegyesből válaszolt, a meccset Albert Flórián klasszis találata döntötte el (2–1). Mivel a mieink akkor sorozatban már negyedszer győzték le a szigetországiakat, a másnapi Daily Mail azt írta, hogy „Magyarország változatlanul az angol futball ostora".
♦ Magyar földön 12-szer találkoztak, 3-szor született hazai siker, 2 döntetlen és 7 angol győzelem mellett. A három diadalból az elsőnek 1934-ben az FTC Üllő úti pályája (2:1), majd 1954-ben (7:1) és 1960-ban (2:0) a Népstadion volt a helyszíne.
Tichy-bomba az angolok ellen
Albert Flórián győztes gólja az 1962-es vb-meccsről
Woodward, Puskás, Dárdai – a magyar–angol válogatott mérkőzések 10 emlékezetes gólja
♦ Az angol szövetségi kapitány, Gareth Southgate május 24-én kihirdetett keretében a BL-döntőben szereplő liverpooli védőt, Trent Alexander-Arnoldot is meghívta az együttesbe. A szakember két újoncra számít: a Leicester City védője, James Justin és a West Ham United támadója, Jarrod Bowen debütálhat a nemzeti csapatban. Fikayo Tomorit, a Milan frissen olasz bajnokságot nyerő védőjét 2019 után hívták be újra a válogatottba.
♦ Az angol válogatott keretének összértéke a Transfermarkt szerint 1.3 milliárd euró, ami több mint a 11-szerese a magyarénak (111.95 millió). A legértékesebb játékosa a 100 millió euróra becsült Harry Kane, három és félszer annyit ér papíron, mint a magyar részről legtöbbre taksált Szoboszlai Dominik (28 millió euró).
♦ Az angolok eddig mindkétszer az A-ligában szerepeltek a Nemzetek Ligájában. A 2018–2019-es kiírásban a spanyolokat és a horvátokat megelőzve csoportjuk élén végeztek, majd a négyes döntőben hosszabbítás után maradtak alul 3–1-re a hollandokkal szemben. A svájciak elleni bronzmeccs nem hozott gólt, a tizenegyespárbajt 6–5-re Kane-ék nyerték meg. 2020 őszén Belgium és Dánia mögött, Izlandot viszont megelőzve csoportjában csak a harmadik lett Gareth Southgate együttese, ami összesítésben a 9. helyet jelentette a háromoroszlánosoknak.
♦ A 2015 márciusa óta válogatott Harry Kane-nek nemzeti színekben a budapesti lehet a 70. fellépése és ha betalál, a soron következő lesz a jubileumi, 50. gólja. Érdekesség, hogy az eddig 49-ből csak egyet ért el a Nemzetek Ligájában, még 2018 novemberében a horvátok ellen (2–1).
♦ Gareth Southgate szövetségi kapitány együttese legutóbb éppen Magyarország ellen, az októberi londoni vb-selejtezőn vesztett pontot (1–1), azóta sorozatban négy győzelmet aratott, közben 20 gólt szerzett és csak egyet kapott, Svájctól (2–1). Marco Rossi válogatottja ez idő alatt 7-szer talált be az ellenfeleknek, és három siker mellett idén márciusban a Puskás Arénában 1–0-ra kikapott Szerbiától.
♦ Az angol válogatott – az olaszok ellen tizenegyespárbajban elbukott Eb-döntőt leszámítva – több mint másfél éve nem veszített. Legutóbb 2020. november 15-én, a Belgiumban lejátszott Nemzetek Ligája-mérkőzésen kapott ki, 2–0-ra.
A MAGYAR VÁLOGATOTT IDEI PROGRAMJA – SZEPTEMBERIG
FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEK
Március 24.
MAGYARORSZÁG–Szerbia 0–1
Március 29.
Észak–Írország–MAGYARORSZÁG 0–1 (Sallai 56.)
NEMZETEK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
A-LIGA 3. CSOPORT
A MAGYAR VÁLOGATOTT PROGRAMJA
Június 4., 18.00: MAGYARORSZÁG–Anglia
Június 7., 20.45: Olaszország–MAGYARORSZÁG
Június 11., 20.45: MAGYARORSZÁG–Németország
Június 14., 20.45: Anglia–MAGYARORSZÁG
Szeptember 23., 20.45: Németország–MAGYARORSZÁG
Szeptember 26., 20.45: MAGYARORSZÁG–Olaszország
A MAGYAR KERET A JÚNIUSI NEMZETEK LIGÁJA-MÉRKŐZÉSEKRE
Kapusok: Dibusz Dénes (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Szappanos Péter (Budapest Honvéd)
Védők: Bolla Bendegúz (Grasshoppers – Svájc), Fiola Attila (Mol Fehérvár FC), Kecskés Ákos (FK Nyizsnyij Novgorod – Oroszország), Lang Ádám (Omonia Nicosia – Ciprus), Nagy Zsolt (Puskás Akadémia FC), Willi Orbán (RB Leipzig – Németország), Spandler Csaba (Puskás Akadémia FC), Szalai Attila (Fenerbahce – Törökország)
Középpályások: Baráth Péter (Debreceni VSC), Kleinheisler László (NK Osijek – Horvátország), Nagy Ádám (Pisa – Olaszország), Loic Nego (Mol Fehérvár FC), Schäfer András (Union Berlin – Németország), Callum Styles (Barnsley FC – Anglia), Szoboszlai Dominik (RB Leipzig – Németország), Vécsei Bálint (Ferencváros)
Támadók: Ádám Martin (Paksi FC), Sallai Roland (SC Freiburg – Németország), Sallói Dániel (Sporting Kansas City – Egyesült Államok), Schön Szabolcs (FC Dallas – Egyesült Államok), Szalai Ádám (FC Basel – Svájc), Vancsa Zalán (MTK)
Baráth Péter és Schön Szabolcs pénteken az U21-es válogatottban szerepelt.
AZ ANGOL KERET:
Kapusok: Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Burnley), Aaron Ramsdale (Arsenal)
Hátvédek: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Conor Coady (Wolverhampton), Marc Guéhi (Crystal Palace), Reece James (Chelsea), James Justin (Leicester City) Harry Maguire (Manchester United), John Stones (Manchester City), Fikayo Tomori (Milan – Olaszország), Kieran Trippier (Newcastle United), Kyle Walker (Manchester City)
Középpályások: Jude Bellingham (Borussia Dortmund – Németország), Conor Gallagher (Crystal Palace), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds United), Declan Rice (West Ham United), James Ward-Prowse (Southampton)
Támadók: Tammy Abraham (Roma – Olaszország), Jarrod Bowen (West Ham United), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Manchester City), Harry Kane (Tottenham), Bukayo Saka (Arsenal), Raheem Sterling (Manchester City)