Magyarország–Izland: ászok, statisztikák, közös múlt – INFOGRAFIKA |
Magyar–izlandi Eb-pótselejtező, ÉLŐ FELVEZETÉS |
• A magyar és az izlandi válogatott eddig 11 alkalommal csapott össze egymással, az örökmérleg erősen a mieink felé billen, 7 győzelem, 1 döntetlen és 3 vereség – más kérdés, hogy az 1992 és 1995 között sorozatban elszenvedett három kudarc nagyon megragadt a kollektív szurkolói emlékezetben. Mint ahogy az is, hogy a 2016-os Európa-bajnokságon miként egyenlített a magyar válogatott a 88. percben (Gylfi Sigurdsson tizenegyesből szerzett gólját Birkir Már Saevarsson öngólja egalizálta). Válogatottunk veretlen a legutóbbi hat találkozón Izland ellen (5 győzelem, 1 döntetlen).
• Magyarországon eddig öt mérkőzést vívott a két csapat, a mérleg 4 magyar siker (3–0, 1–0, 3–2, 4–0) és 1 vereség (1–2).
• A párharc gólkirálya magyar részről Gera Zoltán és Vincze István (3 találat), izlandi részről Eidur Gudjohnsen (2 gól). A Gudjohnseneknek három góljuk van a magyar csapat ellen, mivel az apa, Arnór Gudjohnsen és a fiú, Eidur Gudjohnsen is betalált a mieinknek. Apa és fia 1996-ban egy mérkőzésen egyaránt pályán volt – Észtország ellen egymást váltották, ez egyedülálló dolog a válogatott futball világtörténetében.
• A magyar válogatott veretlen a legutóbbi három mérkőzésén (2 győzelem, 1 döntetlen), hármasnál hosszabb veretlenségi sorozata 2015–2016 óta (a Norvégia elleni pótselejtező, illetve a Horvátország és Elefántcsontpart elleni döntetlenek) nem volt.
• A Puskás Arénában eddig mindkét mérkőzését elveszítette a magyar válogatott, Uruguay (1–2) és Oroszország (2–3) ellen. A nemzeti csapat 2016. május 20. óta nem játszott döntetlent hazai pályán, elég szélsőséges a szereplése: 10 győzelem, 10 vereség.
• A magyar válogatott 2018. március 27. (Magyarország–Skócia 0–1) óta mindegyik hazai mérkőzésén betalált, a sorozat 10 meccs óta tart.
• Izland az előző öt mérkőzéséből négyet elveszített, igaz, nagyon erős ellenfelekkel (Anglia, Belgium, Dánia) szemben.
• Az izlandiak legutóbbi öt idegenbeli mérkőzésükből háromszor négy vagy több gólt kaptak, Franciaországtól 4–0-ra, Albániától 4–2-re, Belgiumtól 5–1-re kaptak ki. Az idegenbeli szereplés egyébként is az északiak gyenge pontjának számít az utóbbi időben, 2018 óta csak Indonéziát, Andorrát és Moldovát tudták legyőzni vendégként.
• A Magyarország elleni pótselejtezőre összehívott izlandi keret igen rutinos: kilenc játékosnak van hetvennél, tizenkettőnek ötvennél több válogatottsága, tizenöten elmúltak már 30 évesek. Ebből is látszik, hogy az izlandiak „aranygenerációjának”, a 2016-os Eb-n és a 2018-as vb-n szereplő csapatnak alighanem ez lehet az utolsó nagy dobása. Összehasonlításul: a magyar keretből egyedül Szalai Ádám érte el legalább az 50 válogatottságot (66-nál tart).
• A magyar válogatott 2015 óta Dánia kivételével találkozott az összes északi együttessel. Az Izland elleni 1–1-et már említettük, Norvégia ellen az Eb-pótselejtezőn két siker (1–0, 2–1), Svédország ellen vereség (0–2), Finnország ellen két győzelem, egy vereség (1–0, 0–1, 2–0), Feröer ellen két győzelem, egy döntetlen (2–1, 0–0, 1–0) a mérleg.
• A Puskás Arénában a magyar válogatott eddig egy percig sem játszott előnyben, mind az Uruguay elleni stadionavatón, mind az oroszok elleni mérkőzésen az eredmény után futott.
• Amióta Marco Rossi a szövetségi kapitány, a magyar válogatott 10 találkozón szerezte meg a mérkőzés első gólját, s kilencet megnyert ezek közül (9–0–1-es mutató).
• Amióta Willi Orbán bemutatkozott a magyar válogatottban (2018. október 12., Görögország–Magyarország 1–0), négy gólt szerzett. Ebben az időszakban csak Szalai Ádám (6 gól) volt eredményesebb a középhátvédnél, 2019–2020-ban pedig Orbán a házi gólkirály!
• Lakosságszám alapján Izland a legkisebb ország, amely valaha kijutott labdarúgó Európa- vagy világbajnokságra. A szigetországot 364 134 fő lakta a 2020-as adatfelvételkor. Ez nagyságrendileg körülbelül annyi, mint Újbuda, Zugló és Újpest összesített lakosságszáma (de írhatnánk azt is, hogy Debrecen és Szeged együttes népessége – a szerk.).
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:Dibusz Dénes (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Hegedüs Lajos (Paksi FC)
Védők:Bese Barnabás (Oud-Heverlee Leuven – Belgium), Botka Endre (Ferencváros), Fiola Attila (Mol Fehérvár FC), Hangya Szilveszter (Mol Fehérvár FC), Kecskés Ákos (FC Lugano – Svájc), Lang Ádám (Omonia Nicosia – Ciprus), Lovrencsics Gergő (Ferencváros), Loic Nego (Mol Fehérvár FC), Willi Orbán (RB Leipzig – Németország), Szalai Attila (Apollon – Ciprus)
Középpályások:Cseri Tamás (Mezőkövesd), Holender Filip (Partizan Beograd – Szerbia), Kalmár Zsolt (Dunaszerdahelyi AC – Szlovákia), Nagy Ádám (Bristol City – Anglia), Schäfer András (Dunaszerdahelyi AC – Szlovákia), Sigér Dávid (Ferencváros), Szoboszlai Dominik (Red Bull Salzburg – Ausztria)
Támadók:Gyurcsó Ádám (Hajduk Split – Horvátország), Könyves Norbert (Zalaegerszegi TE FC),Nikolics Nemanja (Mol Fehérvár FC), Sallai Roland (Freiburg – Németország), Szalai Ádám (Mainz – Németország), Varga Kevin (Kasimpasa – Törökország)
AZ IZLANDI VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Hannes Halldórsson (Valur), Ögmundur Kristinsson (Olympiakosz Pireusz – Görögország), Rúnar Rúnarsson (Arsenal – Anglia)
Védők: Ari Skúlason (Oostende – Belgium), Hördur Magnússon (CSZKA Moszkva – Oroszország), Birkir Saevarsson (Valur), Kári Árnason (Víkingur Reykjavík), Ragnar Sigurdsson (FC Köbenhavn – Dánia), Sverrir Ingason (PAOK – Görögország), Hólmar Eyjólfsson (Rosenborg BK – Norvégia), Hjörtur Hermannsson (Bröndby – Dánia), Victor Pálsson (Darmstadt – Németország)
Középpályások: Birkir Bjarnason (Brescia – Olaszország), Aron Gunnarsson (el-Arabi – Katar), Gylfi Sigurdsson (Everton – Anglia), Rúnar Már Sigurjónsson (Asztana – Kazahsztán), Arnór Sigurdsson (CSZKA Moszkva – Oroszország)
Támadók: Jóhann Gudmundsson (Burnley – Anglia), Albert Gudmundsson (AZ Alkmaar – Hollandia),Alfred Finnbogason (Augsburg – Németország), Jón Dadi Bödvarsson (Millwall – Anglia),Kolbeinn Sigthórsson (AIK – Svédország),Vidar Kjartansson (Valerenga – Norvégia)
A MAGYAR VÁLOGATOTT ŐSZI PROGRAMJA
EB-PÓTSELEJTEZŐ (NL-RÁJÁTSZÁS)
A-LIGA
Október 8.
Bulgária–Magyarország 1–3
November 12.
20.45:Magyarország–Izland (Tv:M4 Sport)– élőben az NSO-n!
NEMZETEK LIGÁJA (2020–2021)
B-LIGA, 3. CSOPORT
Szeptember 3.:Törökország–Magyarország 0–1
Szeptember 6.:Magyarország–Oroszország 2–3
Október 11.:Szerbia–Magyarország 0–1
Október 14.:Oroszország–Magyarország 0–0
November 15., 20.45:Magyarország–Szerbia(Tv:M4 Sport)– élőben az NSO-n!
November 18., 20.45:Magyarország–Törökország (Tv:M4 Sport)– élőben az NSO-n!