Az MLSZ korábbi versenyigazgatóját májusban nevezték ki a posztra, nyolc területért, az utánpótlás-válogatottak mellett az edzőképzésért, a nem edzőként dolgozó futballszakemberek képzéséért, klubfejlesztésért, a sporttudományért, a futsalért, a női szakágért és a grassroots programért felel majd.
Az M4 Sportnak adott interjúban Barczi Róbert kiemelte, külföldön szerzett tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy a hat-nyolc éves magyar gyerekek semmivel sem rosszabb alapképességűek, mint európai társaik. Az, hogy a végén, a 19–21 éves játékosoknál problémák jelentkeznek, azt jelenti, hogy a rendszer a köztes 10–15 év alatt nem tökéletesen működik.
A sportigazgató szerint három területen kell fejlődni, a kiválasztásban, a képzésben, illetve a felnőttcsapatokba való beépítésben. Kiemelte, az MLSZ-nek határozott elképzelései vannak arról, miképpen segítse majd ezeken a területeken a klubokat, mivel az igazi munkát az egyesületek végzik el.
„Új futballkultúrát akarunk megteremteni, a labdarúgás a társadalom tükörképe” – hangsúlyozta Barczi Róbert.
Az MLSZ sportigazgatója konkrétumokkal is szolgált: a kiválasztással kapcsolatban hangsúlyozta a Bozsik-program eredményességét abban a tekintetben, hogy nagy létszámú tornákat bonyolítottak le, ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy a nagyobb klubok ezeken az eseményeken kevésbé képviseltették magukat, így a felfelé irányuló áramlás nem történt meg. Éppen ezért a tervek szerint a nagyobb egyesületek szervezik majd a tornákat, vagyis meglesz a kapcsolat, szem előtt lesznek a kisebb klubok játékosai.
A képzésről szólva Barczi Róbert kifejtette, a céljuk, hogy az eddiginél interaktívabb legyen az oktatás, jobban be szeretnék vonni a folyamatba az edzőket. Hozzátette, hisz a mentorprogramban is, ami nagy segítséget jelenthet majd az elméleti tudás gyakorlatba való átültetésénél.
Megjegyezte, a Dárdai Pál, Lőw Zsolt és Szabics Imre által korábban összeállított program hasonló megállapításokat fogalmazott meg. Hangsúlyozta, hogy az alapelvekkel teljes mértékben egyetért, ezeket szeretnék kibontani.
„Nagyon-nagyon fontosnak tartom ennek a generációnak a véleményét, külföldi tapasztalattal rendelkező hiteles szakemberekről van szó, egyfajta kontrollként tekintek rájuk, és minden egyes nagyobb fajsúlyú döntést szeretnék velük leegyeztetni és úgy bevinni az elnökség elé” – tette hozzá.
Emlékeztetett rá, hogy Fehér Csabát kérte fel az utánpótlás-válogatottak vezetőjének, aki rendkívül profi mentalitású szakember.
„Viszont mint minden új embernek, neki is szüksége van mentorra, ezért Róth Antal sportigazgató-helyettesként elsősorban az ő területét fogja felügyelni” – mondta.